Kam a jak jedeme?
Za čím jedeme?
Tato lánová obec leží jen 2,5 km na sever od centra Meziměstí na Dobrohošťském potoce. Dnes je jednou ze šesti částí města Meziměstí. Založili ji v polovině 13. století páni z
Adršpachu.
První písemná zmínka o obci je z r. 1408. Obyvatelé se živili hlavně zemědělstvím. Obec vlastnily různé šlechtické rody. Do vlastnictví broumovského kláštera se dostala až r. 1434. V 19. století se obec stala centrem obchodu s plátnem.
Dominantou je zhruba uprostřed obce stojící barokní kostel svaté Anny. Již r. 1355 zde na malém návrší nad obcí stál první kostel U svaté matky Anny. V letech 1719 – 20 vypracoval projekt na nový kostel Kryštof Dientzenhofer. Stavbu v letech v letech 1723 – 1727 řídil jeho syn Kilián Ignác Dientzenhofer.
Kostel má podobný půdorys jako kostel v
Heřmánkovicích. Přesto se kostely liší. Tento kostel má předsíň i kněžiště zaklenuté ven, jiné jsou i svislé meziokenní pásy, proto i okraj střechy je jinak tvarovaný. Střecha byla původně kryta šindelem, na začátku 20. století byl šindel nahrazen břidlicí. Kostel je postavený z lomového kamene, který byl kdysi omítnutý. Na východní straně je hranolová věž, která má samostatný vchod. Nad hlavním vchodem je mramorová deska s nápisem a letopočtem 1727, kdy byl kostel dostavěn. Loď je široká 15 metrů a dlouhá 24 metrů s trámovým stropem. Kněžiště je zaklenuté českou plackou. V kostele je kazatelna v empírovém slohu z rozhraní 18. a 19. století. Zdejší varhany vyrobil r. 1899 broumovský varhanář. V současné době nejsou funkční. Kostel je ve špatném stavu, zatéká do něj, na dlažbě kostela před kněžištěm je vrstva zeleného mechu. Zdá se však, že se vše změní. U kostela je lešení a bylo vidět, že se opravuje střecha.
Okolo kostela je hřbitov, do kterého se vchází nyní již hezky opravenou barokní brankou.
Na louce vpravo od kostela je poměrně malý, ale určitě zajímavý geopark. Kdo se o geologii zajímá, určitě si zde dozví řadu zajímavostí. Jsou zde ukázky hornin z Broumovska. Je zajímavé, jak se od sebe liší. Část je zaměřena i na takzvaný Broumovský meteorit, který na území obce Křinice dopadl v roce 1847. Jedna informační tabule je věnována vzniku hornin na tomto území, u každého kamene je pak další zajímavé povídání – nejen odkud je sem přivezen. Je zde i lavička, takže to je i hezké odpočinkové místo.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
My jsme neměli potřebu zde nějaké občerstvení hledat. V nedalekém Meziměstí určitě možnosti je víc.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
I kdyžjsme sem přijeli kvůli kostelu, tak nás zaujal i moc hezky udělaný geopark. Potěšilo nás, že kostelu se blýská na lepší časy, že snad bude opraven, aby vynikla jeho barokní krása.
Ostatní informace
Přes obec vede modrá turistická značka – od nádraží v Meziměstí přes Javoří hory až na polskou hranici je to cca 8 km, odkud se nechá pokračovat
k rozhledně Ruprechtický Špičák (1 km) a dál po hřebenovce. Když po žluté odbočíte, dostanete se do
Broumova. Celá tato trasa měří zhruba 20 km s převýšením cca 800 metrů, takže to může být prima jednodenní výlet. A kdo by toho měl málo, může si to po modré prodloužit až na 27 km. Tam už je však převýšení skoro 1500 metrů, ale také dojde do
Broumova.
Poslední aktualizace: 6.8.2018
Vižňov - kostel sv. Anny a geopark na mapě
Kvalita příspěvku:
1
turista zde byl a hodnotil
5,00
Diskuse a komentáře k Vižňov - kostel sv. Anny a geopark
Žádné příspěvky v diskusi, buďte první!