Vodopády Iguacu
Tipy na výlet • Vycházka - půldenní • Do přírody
Kam a jak jedeme?
Na úvod musím upřesnit, že ač jsem výlet zařadila do Brazílie, tak větší část vodopádů lze navštívit z argentinské části. Hlavním lákadlem je národní rozkládající se na obou březích řeky Iguaçu, která v této části svého toku tvoří spoustu velkolepých vodopádů. Turistické místo se nachází na hranici tří zemí: Brazílie, Argentiny a Paraguay, kde se řeka Iguaçu vlévá do řeky Paraná. Nicméně není problém se ubytovat ne jedné straně a navštívit obě, resp. Všechny 3 země a tak získat 3 atraktivní razítka do pasu.
Místo je dostupné letecky, a to ze všech tří zemí. My jsme letěli z Ria de Janeira do Foz do Iguaçu, což je na brazilské straně. Z Ria se zde můžete poměrně pohodlně dostat též autobusem, které jsou zde, v Brazílii, pohodlnější, prostornější a víc klimatizované, než u nás. Cesta ovšem trvá 24 hodin.
Ze samotného města Foz do Iguaçu musíte jet ještě autobusem nebo taxíkem k samotným vodopádům a je jedno, zda budete chtít zavézt z brazilské, nebo argentinské strany. Doporučuji ubytovat se až za městem, blíž k vodopádům.
Za čím jedeme?
Hlavním důvodem pro návštěvu města Foz do Iguaçu je výlet k vodopádům na řece Iguaçu.
Ne nadneseně se tomuto místu říká zázrak přírody. Na řece Iguaçu (portugalsky) / Iguazú (španělsky), která je v této části svého toku široká až 1500 m, můžete napočítat 275 vodopádů, z nichž nejbouřlivější se nazývá Ďáblův chřtán, který je sice viditelný i z brazilské strany, ale přístup je k němu ze strany argentinské. Voda se tady doslova vře a padá z rokle ve tvaru podkovy z výšky 97 m. Ale i ostatních 274 vodopádů je nádherných a velkolepých. Pro tento výlet si vyčleňte určitě 2 dny.
Přestože vodopády Iguaçu nejsou ani největším, ani nejmohutnějším vodopádem, patří k jednomu z nejkrásnějších a nejpůsobivějších míst na celém světě.
Vodopády Iguaçu jsou obklopeny dvěma národními parky. Brazilským národním parkem o rozloze 1700km² a argentinským národním parkem o rozloze 500km². Oba parky jsou zapsány na seznamu světového dědictví UNESCO.
Píše se, že nejvhodnější doba pro návštěvu je mezi srpnem a listopadem. Já jsem zde byla v únoru, kdy se tady teploty sice pohybují kolem 40 °C, ale díky vlhkosti a bujné vegetaci to horko není nesnesitelné a rozhodně jsou vodopády v této době nejpůsobivější, díky tomu, že zde protéká nejvíce vody.
Kromě této atrakce můžete na brazilské straně navštívit nedaleký „Ptačí park“, kde se obdobně jako v naší ZOO můžete procházet na velkém prostoru s tím rozdílem, že zde potkáváte „jen“ různé druhy ptáků, určitě vás zaujmou tukani, papoušci a kolibříci. Vstup určitě stojí za to, přestože není zrovna levný.
Kousek od brazilského města Foz do Iguaçu leží i Itaipu, největší hydroelektrárna na světě.
Neváhejte, a navštivte národní park (Parque Nacional do Iguaçu) z obou stran. Nejdříve z brazilské, pak z argentinské, určitě ne naopak! Zatímco brazilská stana vám poskytne nádherné výhledy na většinu vodopádů, tak z argentinské strany se k nim dostanete mnohem blíž, dokonce si můžete zaplatit výlet loďkou pod některé z nich.
Píše se, že tyto vodopády jsou největším vodopádovým systémem na světě. V souhrnu jsou mnohem vyšší a širší než jejich nejznámější konkurence, Niagarské vodopády a Viktoriiny vodopády.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Ubytování je nejlépe si zajednat předem, přes Internet. Je to jedno z mála míst v Brazílii, kde se velmi dobře domluvíte anglicky. Pokud si chcete užívat přírodu a spíš navázat kontakty s dalšími turisty, hledejte ubytování spíš mimo město, blíž k vodopádům – hostel, pousada.
My jsme byly ubytované v hostelu Natura (http://www.hostelnatura.com/). Majitel hovořil anglicky, hostel nebyl drahý a se službami jsme byly spokojené, personál byl ochotný pomoci, poradit, zajistit Dopravu. Společně s ostatními turisty jsme snídali i trávily večery.
Na aktuální ceny se můžete podívat přímo ze stránek hostelu. Snídaně je v ceně.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Na tomto výletě se nám líbilo vše, cokoliv bych si znova nehcala zopakovat.
Ostatní informace
Vstup k vodopádům z brazilské strany vyšel asi na 220 Kč, vstup do ptačího parku 250 Kč. Vstup k vodopádům z argentinské strany asi 300 Kč. To v roce 2009. Jen musíte počítat s tím, že potřebujete dvě měny, platit dolary nebo eury byl tuším problém. Dá se říct, že ubytování v hostelu a jídlo vyjde přibližně jako na dovolené u nás.
Pro cestu k vodopádům je třeba počítat s výdaji na autobus, a to pro obě trasy výletu, také pokud se budete chtít podívat za paraguayskou hranici, doveze vás sem autobus.