Vycházka údolím řeky Ostružné.
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Vycházka - půldenní • Do přírody
Kam a jak jedeme?
I když délka šumavské řeky Ostružné je okolo 40 km, najdeme v jejím okolí nebývalé množství přírodních a historických památek. Pro náš krátký výlet jsme si vybrali dvě místa na středním toku. Začínáme v Ujčíně, ve vsi nedaleko známých Velhartic. Dominantou obce je rozlehlá tvrz se statkem. Zajímavá stavba je zdaleka viditelná, má několika bokou věž a malebné arkády. Ve vsi byla nedávno opravena kaplička sv. Václava a zajímavá je i stavba bývalého mlýna. Z Ujčína se vydáváme polní cestou k jihovýchodu. Nedaleko za obcí se objevují výhledy na několik vrcholů Pošumaví. K SZ je vidět rozložitá Vidhošť, na opačné straně majestátní Borek, v této oblasti je se svými 859 m.n.m. nejvyšší. Východ uzavírá dvojvrchol zvaný Rovina a pod námi spíše tušíme, než vidíme, řeku. Slabá půlhodinka je pryč, když docházíme do Tajanova. Zámeček přináší zklamání, je v žalostném stavu a začíná se proměňovat v rozvalinu. Zvláštní a velmi milá je malá kaplička sv. Jana Nepomuckého mezi dvěma lípami před zámkem. Bohužel tu největší místní raritu nacházíme zcela zničenou. Místní borovice ( Pinus silvestris) byla jistě jednou z největších v celé zemi. Její rozměry, výška 15 m a obvod kmene bezmála 3 m, byly impozantní. Při ohledání pařezu lze říci, že tu rostla okolo 250 až 300 let. Bohužel podlehla v minulých letech vichřici. Scházíme do údolí řeky a po silnici se vracíme zpátky do Ujčína. Květen vytáhl svoje trumfy v podobě rozkvetlých třešní a trnek, louky pokryl koberci pampelišek a po březích řek nechal vykvést stínomilnou květenu. Před vsí ještě vylézáme na protější svah, ze kterého je výhled na tvrz nejkrásnější a pak zbývá loučení s tímto hezkým koutkem naší země.
Za čím jedeme?
K překrásné přírodě patří i malý výlet do historie. Ujčínská tvrz je připomínána již v roce 1379 kdy byl jejím majitelem jistý Čestoslav. Oneš je majitelem od roku 1385. V dalším období je tvrz v majetku Obyteckých, o Výškovi z tohoto rodu je zpráva z roku1483. Majitelé, a bylo jich mnoho, se střídali. Když v roce 1693 tvrz získává Karel Fruwein z Podolí stává se Ujčín součásti Kolince, ke kterému patřil až do 20. století. Za pozemkové reformy v roce 1921 kupují hospodářství manželé Princovi. Jeho samostatnost trvala do čtyřicátých let, kdy jej zabavil stát. Potomkům původních majitelů byl vrácen po roce 1990. Dnes je tvrz vzorně opravena a patří k nejzajímavějším stavebním objektům v širokém okolí. Zámeček v nedalekém Tajanově je z konce 18. století. V roce 1839 je majitelem Josef Antoním Appelthauer. Dnes je sice soukromým majetkem, ale jeho stav není dobrý.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Na tento krátký výlet není nutné balit svačinu a pokud by někdo tady chtěl prožít více času, je možné ubytování ve větších obcích v okolí.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Květen snad nemůže mít jiný přívlastek než krásný. I když první máj byl na sluníčko skoupý, byla dobrá viditelnost a příroda nechala vykvést vše, co je v této době možné. Ujčínská tvrz za zhlédnutí jistě stojí, hezky je opravena kaplička a v okolí obce je mnoho přírodních zajímavostí. Moc turistů, k jejich škodě, tato místa nezná, a tak tu vládne klid a pohoda. V Tajanově jsme se dali do hovoru s manželi, kteří zde bydlí a z rozhovoru jsme se dozvěděli, že mimořádnou borovici ještě před jejím pádem, „ upravili“ pracovníci Čezu, a to způsobem, že následná vichřice neměla velkou práci s jejím zničením. Možná se vzdaluji od cestování, ale i toto k turistice patří. Platí v této zemi ještě nějaké zákony? Jakým právem tato organizace vůbec vztáhla „ špinavé pracky“ na chráněný strom? Nejhorší je skutečnost, že kabel mohl, či vlastně ze zákona měl, být veden jinudy, místa tu je dost. Bohužel, v této zemi vládnou především prachy a naprostá bezohlednost. A to se nám nelíbí.
Ostatní informace
Tvrz v Ujčíně i zámeček v Tajanově jsou nepřístupné. Celá cesta je vlastně okruhem po obou březích řeky. Její délka je okolo 4 km a vše je na mapě KČT č. 64 Šumava – Železnorudsko.