Výlet do Jemniště.
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Vycházka - půldenní • Za kulturou • Do přírody
Kam a jak jedeme?
Dubnové počasí nám při pobytu v Posázaví moc nepřálo. Zima a déšť nás provázely na každém kroku a jen občas se objevilo mezi mraky sluníčko. Plánované výlety údolím Sázavy se odkládaly jeden za druhým a tak dostávaly přednost hrady a zámky. Mezi ty zajímavé a hezké jistě patří i zámek Jemniště. Z města Sázavy to je kolem třiceti kilometrů a silničky, kterými jsme projížděli, mají také něco do sebe. Z údolí Sázavy na planinu nás vedla silnice č. 110, před dálnicí jsme najeli na 113 a po ní přes Divišov do Bílkovic. Následovaly Chotýšany, poté krátký úsek po 112 a byli jsme u cíle.
Za čím jedeme?
Víska Jemniště se nachází v severovýchodní části Benešovské pahorkatiny. Domy jsou nepravidelně rozloženy na pahorcích a při jediné silnici, která obcí prochází. Zámky tu ale mají dva, starý a nový. Ten starý stojí na místě tvrze, která tu stála již ve 14. století. Moc se o její historii nepíše, jen to, že se tady často střídali majitelé. Obrat nastal až v 17. století, kdy panství koupil hrabě František Adam z Trauttmansdorffu. Začíná se s přestavbou staré tvrze na čtyřkřídlý zámek, v němž později sídlila správa panství. Mezi roky 1717 až 1724 se stavěl zámek nový. Stavělo se podle návrhu architekta Františka Maxmiliána Kaňky. Byla postavena barokní jednopatrová stavba. Ta ale v roce 1754 vyhořela. Oheň se vyhnul pouze kapli sv. Josefa. Hrabě František nechal celý zámek znovu postavit a nově byl vybaven celý interiér. Zámek se od této doby již nezměnil a v této podobě je i v současnosti. Od roku 1868 bylo panství majetkem hrabat ze Šternberka. Zámek poté přešel do majetku státu a v roce 1989 se vrátil původním majitelům.
Z parkoviště je to jen několik desítek metrů ke vchodu na čestný dvůr. Za bránou se otevře pohled na zámeckou budovu postavenou na půdorysu písmene H. Před ní je nádvoří parkově upravené ve francouzském stylu. Park je rozdělen na čtyři části rozdělené cestami, které se scházejí u fontány ve středu. Po obou stranách parčíku jsou přízemní budovy, které navazují na zámek. V té po pravé straně je zámecká restaurace. Na straně opačné kavárna a pokladna. Průčelní rizalit hlavní zámecké budovy je dvoupatrový, ukončen štítem zdobeným sochami. Po stranách hlavní budovy jsou předsunuté dva přístavky. V přístavku po pravé straně je kaple sv. Josefa. Při východní straně jsou opět dva přístavky předsunuté do parku. Z východní a severní strany je zámek obklopen anglickým parkem. Kromě několika staletých stromů je v parku větší skalka, rosarium a několik objektů se zvířátky.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Byli jsme ubytování v hotelu Sázavský ostrov v Sázavě, kde jsme se i stravovali. V zámecké restauraci na Jemništi jsme zašli na oběd a do kavárny. Cenově je to ale o něco málo vyšší než je v Česku obvyklé.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Zámek v Jemništi za návštěvu určitě stojí. Navíc se na nás krátce usmálo i sluníčko. Jak zámek tak i park se nám líbily.
Ostatní informace
Zámek i park jsou přístupné veřejnosti. Seniorské vstupné je o něco málo nižší a i za prohlídku parku se platí. Před zámkem je placené parkoviště. Výše vstupného mně nějak vypadla, ale jistě je možné jak výši vstupného tak i otevírací dobu zámku zjistit na webu.