Výšlap do Českého Meránu přes Vysoký Chlumec
Tipy na výlet • Pro zdatnější • Vycházka - půldenní • Do přírody
Kam a jak jedeme?
Ze Sedlčan po značených turistických trasách přes Vysoký Chlumec do Sedlce-Prčice.
Za čím jedeme?
Výrazná dominanta okolí - hrad Vysoký Chlumec.
Dobře zachovaný komplex pozdně středověkých budov na skalnatém návrší nad obcí, výrazná dominanta okolní krajiny. Raně gotické jádro ze 13. století bylo do dnešní podoby rozšířeno za Purkarta z Janovic koncem 14. století a rozšířeno a upraveno za Václava Leopolda z Lobkovic v polovině 17. století. Roku 1678 postavil architekt Antonio della Porta jihozápadní předhradí s branou a mostem, který nahradil dřívější dřevěný.
Vlastní hrad tvoří věžovitý západní palác ze 13. a 14. století, zčásti s renesančními sgrafity, a menší rovněž gotický východní palác s kaplí, mezi nimiž je lichoběžníkovité nádvoří. Celek je obklopen parkánem a hradbou. Dolní hrad na jihozápadě z 2. poloviny 15. století s věží je spojen mostem a branou, a byl rozšířen v 17. století.
Polyxena z Lobkovic, majitelka Sedlce v 17. století, vlastnila také vysokochlumecké panství. Celkem byly v té době na chlumeckém panství 4 zámky, 5 tvrzí, 16 dvorů, 18 mlýnů, 47 hospod, 1 cihelna, 3 pily, 9 kostelů, 71 rybníků, 7 pivovarů atd.
V současnosti je bohužel hrad nepřístupný, můžete si ho pěkně prohlédnout z pěti či deseti km, ale nikoli z pěti či deseti metrů. Pro turisty je to jednoznačně škoda.
Jinak v obci se ještě nachází muzeum lidových staveb v přírodě, tedy skanzen, který se utěšeně rozrůstá. Projekt nového skanzenu zpracovalo v roce 1998 Okresní muzeum v Příbrami, dnes je skanzen pobočkou Hornického muzea Příbram. Do skanzenu jsou postupně přemisťovány zajímavé stavby lidové architektury středního Povltaví, kterým by v původních místech hrozil zánik. Výstavba byla zahájena v roce 1999 a byly do ní přeneseny ohrožené lidové stavby z okresu Příbram. Jako první byl v roce 2000 převezen a znovu sestaven historický dům z Obděnic, v roce 2009 již stojí tři roubené domy, čtyři špýchary, jedno hospodářské stavení, vodní pila, kolna, dva včelíny, sloupový holubník, dva kříže, jeden milník a množství mobilních artefaktů vystavených v interiérech. V konečné fázi má být ve skanzenu až 25 historických budov.
A do třetice zde je známý Lobkowiczký pivovar. Pivovar ve Vysokém Chlumci pravděpodobně založil Dětřich z Janovic někdy na přelomu 14. a 15. století. Od roku 1474 byl v majetku roudnické větve českého šlechtického rodu Lobkowiczů. Pivovar byl zničen v průběhu třicetileté války a v roce 1652 znovu rekonstruován. V roce 1948 byl tehdejší pivovar Pivovar Vysoký Chlumec Max Lobkowicz znárodněn.
V roce 1992 byl v rámci restitucí navrácen Lobkowiczům.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Jídlo a pití z vlastních zásob, na závěr cesty jsem se občerstvil jako obvykle v hospůdce v Kvasejovicích.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Výšlap se vydařil, jediná nepříjemnost byl zavřený a mříží obehnaný hrad na Vysokém Chlumci, škoda.
Ostatní informace
Ráno platba v autobuse doSedlčan (chválím, že nyní jezdí denně), a pak v hospůdce.