Loading...
Tipy na výlet • Pro zdatnější • Celodenní výlet • Na hory
Jedeme do Vysokých Tater na týden na tůry po horách.Jeli jsme autem z Kladna do Starého Smokovce cca 600 km a asi 10 h s přestávkami. Další alternativou dopravy je vlak, nebo žluté autobusy Student Agency.Při pobytu ve Vysokých Tatrách není auto nutností, funguje zde perfektně propojení električkou mezi jednotlivými středisky s intervaly asi 1-2hod.
Jdeme na výšlap na Hincovy plesa 1 945 m n/m.
Jdeme na Malé a Velké Hincovo pleso. Vyjeli jsme eletričkou ze Starého Smokovce do Stanice Popradské pleso, pozor zastávka je na znamení. Vyrážíme po luxusním asfaltovém chodníku k Popradskému plesu.Po cestě jsme potkali lišku a cca za 1hod jsme došli k Popradskému plesu. Dále se jde Mengusovskou dolinou k Hincovým plesám a už to začíná stoupat po kamenech. Po cestě můžete odbočit na Rysy, ale je to časově náročná tůra a doporučiji na ní vyrazit s ranním kuropěním. Došli jsme k Žabímu potoku a čekal nás brod, a byl jsem rád za svojí sukovici, měřil jsem hloubku a stabilitu kamenů. Za Žabím potokem se strmě stoupá do kopce a pak se jde a jde a není konce cesty. Pak se terén začíná srovnávat a objevují se malinké tůňky a potůčky a pak se dojde k Velkému Hincovému plesu. Nezapomenutelný zážitek, absolutní ticho a krásné výhledy do Mengusovské doliny a na okolní štíty, nádherná čistá voda v plese. Při cestě jsou vidět zbytky sněhu (konec června). V. Hicovo pleso je nějvětší pleso na slovenské straně Vysokých Tater a má rozlohu 20 ha. Pokračovali jsme kousek nad Velké pleso a objevili jsme Malé Hincovo pleso. Dále se může pokračovat na Koprovský štít 2 363 m n./m a tato cesta je již jištěna řetězy. Pi cestě na zpátek jsme se stavěli na čaj
a borovičku v chatě Pri Popradském plese. Moje zkušennost, vypít každý zvlášť, nemíchat, není to dobré. Dá se to ujít asi za 6 hod. Zjistili jsme, že časy udávané na rozcestníkách jsou jen orientační. Většinou to trvá déle a tak si člověk musí udělat raději časovou rezervu,
Ubytovaní jsme byli v podnikovém rekreačním zařízení a jedli jsme po různu. Na horských chatách se vždy něco k snědku najde a různé speciality stojí zato ochutnat. Např. nosičský čaj, spišskou borovičku aj . Spokojeni jsme byli na Zámkovského chatě, v restauraci U staré mamy(hned u nádraží v Tatranské Lomnici) a na Skalnaté Chatě, kde vám král nosičů Laco Kulanga uvaří kafe, které vás postaví na nohy a uslyšíte tlukot svého srdce.
Líbili se nám překrásné hory a perfektní doprava eletričkou. Bohužel nám nevyšlo počasí, ale červen je v Tatrách nejdeštivější, nejlépe je jet do Tater v srpnu a možná začátkem září.
Jak jsem se doslechl od turistů, kteří byli ve Vysokých Tatrách v druhé půlce září 2010, nový sníh ležel ve výškách nad 2000 m/ n.m a taky pršelo, takže do Tater raději červenec, srpen.
Nutností je mít v Tatrách dobré vybavení, hlavně boty a něco navíc na oblečení(hlavně pláštenku či něco podobného nepromokavého). Připravte si eura na lanovky(nic levného) a pokud se nevracíte hned zpět, tak si nekupujte zpáteční jízdenku, protože nemusíte stihnout konec provozu lanovky. Ceny v eurech trochu dražší než u nás, ale pořád to jde.