Kam a jak jedeme?
Už
zase jedeme na Moravu, za poslední rok po třetí, rádi ochutnáváme piva z menších pivovarů, ale je jich tolik, že to nějak nejsme schopni zvládnout. Tentokrát jsme se rozhodli zastavit se pro pivo ve Vysokém Chlumci. Také jsme měli v úmyslu se zajít podívat ke hradu, který je zdaleka viditelný. Ne vše se bohužel povedlo.
Za čím jedeme?
Vysoký Chlumec je městys na východ od Příbrami, jen asi 8 km na jih od
Sedlčan. Lze říct, že se rozkládá v prostoru mezi Libíňským a Chlumeckým potokem.
První písemná zmínka o obci je z r. 1235, o hradu na skalnatém kopci nad obcí se prvně píše r. 1383.
Raně gotický hrad byl však postaven již ve 13. století. Purkart z Janovic ho koncem 14. století přestavěl zhruba do dnešní podoby. Z té doby zůstal věžovitý gotický západní palác, částečně s renesančními sgrafity, a menší gotický východní palác s kaplí, mezi kterými tak vzniklo lichoběžníkovité nádvoří. Přibližně po 100 letech – r. 1474 hrad získali Lobkowiczové, kteří ho v 17. století upravili a rozšířili o jihozápadní předhradí. Tehdy byl nahrazen původní dřevěný most kamenným mostem. V té době byl hrad střediskem panství, do kterého patřily i
Sedlčany.
Během třicetileté války byl švédskými vojsky dobit a zpustošen, následně byl částečně upraven na zámek. Když r. 1848 byla zrušena robota, ztratil tím hrad na důležitosti. Všechny významné úřady byly přestěhovány do větších
Sedlčan.
Lobkowiczové zůstali hradě až do 2. světové války, kdy jim ho zabavili nacisté, r. 1948 jim byl znárodněn. Od roku 1958 je chráněn jako kulturní památka ČR. V rámci restitucí r. 1992 získali hrad zpátky a zpřístupnili veřejnosti. R. 1998 ho však prodali spřízněnému rodu - Riprandovi, hraběti von und zu Arco-Zinneberg, který na hradě bydlí. Pro veřejnost ho uzavřel. Nepřístupný je i celý zalesněný kopec. K hradu se tedy nelze dostat, nejlépe ho vidět pouze z větší vzdálenosti od Chlumce. Ve městě nepoznáte, že na oploceném kopci je poměrně velký hrad.
S hradem vždy úzce souvisel i pivovar, který byl vybudován na přelomu 14. a 15. století. První zmínky o vaření piva v knížecím pivovaře jsou z r. 1466. První dochovaný popis pivovaru je z r. 1611 – tehdy měl pivovar dvě varny. Z r. 1642 pochází první detailní popis technologie vaření piva. Stejně jako hrad byl i pivovar zničen během třicetileté války. Byl však r. 1652 zrekonstruován a až do r. 1948 byl ve vlastnictví Lobkowiczů. Pivo zde vyráběné mívalo po staletí skvělou pověst. Když ho r. 1992 získali zpátky, zmodernizovali ho a provozovali jako Knížecí pivovar Lobkowicz. R. 2005 prodali nejdříve jeho polovinu, ale později i druhou polovinu německé firmě LBC Management GmbH. Od r. 2008 je pivovar majetkem české společnosti K Brewery Trade, a.s., která se od 1. 2. 2012 přejmenovala na Pivovary Lobkowicz, a.s. Současný název pivovaru je Pivovar Vysoký Chlumec. V objektu pivovaru však pivo netočí. V průběhu dne je otevřená podniková prodejna. Pivo, etikety i další propagační materiály si můžete koupit v infocentru v budově městského úřadu. Točené pivo je možno ochutnat hned naproti ve Staré hospodě.
Téměř na severním okraji městyse - v údolí Libíňského potoka, na bývalém pozemku Lobkowiczů o rozloze 3 ha je skanzen, který je pobočkou Hornického muzea v Příbrami. Jsou tam postupně stěhovány zajímavé stavby venkovské architektury středního Povltaví, které by na původním místě zanikly. Pochází z doby od poloviny 18. století do poč. 20. století. Skanzen vznikl r. 1999, kdy sem byly přestěhovány lidové stavby z okresu Příbram. Postupně se rozšiřuje. Mělo by zde mělo být až 25 objektů - drobné sakrální objekty, roubené obytné, hospodářské i technické stavby, jako např. vodní pila, včelíny, sloupový holubník, dřevěná pístová pumpa apod.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
My jsme se v Chlumci dlouho nezdrželi. Když jsme si pro informace přišli do infocentra, tak jsme zjistili, že vlastně už nikam dál jít nepotřebujeme. Měli tam vše, co jsme chtěli. Tam právě jsme také zjistili, že ke hradu se určitě nedostaneme.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
O skanzenu jsme neměli tušení, ten by asi stál za návštěvu. V infocentru jsme neobjevili žádný letáček, ani nás na něj neupozornili. Je pravda, že jsme se hlavně poptávali po pivovaru a po hradu.
Ostatní informace
Infocentrum - otevírací doba (od října do května se jedná o dobu pouze orientační):
listopad-březen: pondělí-čtvrtek 8-12 a 12,30-15 hodin, pátek 8-12 a 12,30-14 hodin
duben-květen a říjen: úterý-čtvrtek 9-12 a 12,30-15 hodin, pátek 9-12 a 12,30-14 hodin, sobota-neděle 9-12 a 13-16 hodin
červen: úterý-neděle 9-12 a 13-16 hodin, v sobotu a v neděli do 17 hodin
červenec-srpen: úterý-neděle 9-12 a 13-17 hodin
září: úterý-neděle 9-12 a 13-16 hodin
Skanzen je přes zimu uzavřen. Návštěva je možná pouze po předchozí domluvě pro skupiny lespoň 20 lidí. Běžná otevírací doba:
duben: úterý–neděle 9–17 hodin
květen–červen: úterý–pátek 9–17 hodin, sobota–neděle 9–18 hodin
červenec–srpen: úterý–neděle 9–18 hodin
září–říjen: úterý–neděle 9–17 hodin
Poslední prohlídka je vždy hodinu před koncem otevírací doby.
Poslední aktualizace: 11.8.2017
Vysoký Chlumec – město, hrad, skanzen a pivovar na mapě
Diskuse a komentáře k Vysoký Chlumec – město, hrad, skanzen a pivovar
Žádné příspěvky v diskusi, buďte první!