Výtet kolem šumavských jezer - Černé a Čertovo
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Pro zdatnější • Celodenní výlet • Do přírody • Na hory
Kam a jak jedeme?
Trochu jsme si prodloužili víkend a nasměrovali naše kročeje do šumavských hvozdů . Jedeme na Špičácké sedlo, kde necháváme zaparkované auto . Máme v plánu navštívit ledovcová jezera. Celkem jich na je Šumavě osm. Pět na české straně a tři na bavorské. My se vydáme ke dvěma českým Černému a Čertovu jezeru.
Za čím jedeme?
Od parkoviště vede žlutá turistická značka po pohodlné asfaltové silnici. Ta nás v podstatě dovede až k Černému jezeru. Sem se s kočárkem docela pohodlně dostanete. Dál bude terén náročnější, takže dál už s kočárkem ne.
Černé jezero je větší ze dvou námi navštívených jezer. Celková plocha je 18,4ha a jeho největší hloubka je 40,6m . Název má od barvy , kterou prý způsobuje odraz okolních hustých lesů. My měli asi štěstí, že okolní lesy nebyly ještě tak hustě olistěné, takže jezero černé nebylo. Naopak bylo průzračné a místy se v něm odrážel i sníh, který ještě teď v květnu, byl na vrcholku Jezerní stěny. Jezero se dá z části obejít, což jsme také učinili. Když jsme se vraceli, tak nás překvapil prodejce zmrzliny, který sem mezi tím dojel a rozbalil pojízdný stánek.. a romantika byla v čudu . Posvačili jsme na lavičkách , hledala jsem návštěvní krabičku s knihou a razítkem, ale nenašla. Tak jsme se vydali se po červené TZ dál přes Rozvodí k Čertovu jezeru. Jezera jsou od sebe vzdálena 1,5km. Jsou oddělena Jezerní horou, takže nás čekal pěkný výstup. Cesta na Rozcestí Rozvodí je vidět ve výseku lesa, takže se stoupák zdá být nekonečný. Vylézt se nahoru dá a když si na vrcholku u rozcestí oddechneme, popadneme dech, tak můžeme pokračovat po červené dál. Mineme vysílač a lesem pak sestupujeme dolů k Čertovi jezeru. Chtěli jsme se cestou ještě odpojit a vystoupat na Špičák, ale cesta z této strany je v tomto období uzavřena kvůli hnízdění ptactva, takže jsme je nerušili a pokračovali po červené. Ta vede územím, které není vhodné pro cyklisty a cesta plná kořenů a kamenů je jako dělaná pro pevnou Turistickou obuv. Překlopýtali jsme dolů, krásným listnatě-jehličnatým lesem k Čertovu jezeru.
Je menší než Černé s rozlohou 10,3ha a největší hloubkou 37m, ale podle mého je hezčí. Tak nějak fotogeničtější . Těšila jsem se na razítko, které tu bývá ukryté v návštěvní krabičce, ale ta tu také nebyla. Možná proto, že není ještě sezóna. Chvíli jsme poseděli a pokračovali dál po žluté přes sjezdovky ze Špičáku hezkou procházkou s výhledy až na parkoviště na Špičácké sedlo, kde jsme měli auto. Cestou domů jsme se ještě stavili v Železné Rudě v infocentru. Pán v íčku byl velmi příjemný. Když zjistil, že se chystáme na Kašperk, poradil nám po cestě „novou“ rozhlednu a poradil jak se tam nejlépe dostat. Poděkovali jsme, koupili si turistické vizitky, dali do cancáků razítka, koupili pohledy a vyrazili .
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Na parkovišti je stánek s občerstvením, kde se můžete občerstvit. Jestli dělají něco k jídlu jsem si ale nevšimla Předpokládám, že nějaké ty rychlovky. My si dali vychlazené pití a kávu. Za rohem je restaurace a hotel Karl, kde se najíte, ale nebyli jsme uvnitř a ceny také nevím. My měli s sebou svačinku, takže jsme to neřešili. Ubytovaní jsme byli v soukromí, ale myslím že s ubytováním by v okolí problém být neměl.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Šumava - Železnorudsko je krásný kraj. Okolní husté lesy nedotčené kůrovcem jsou nádherné. Vyhlídky, jezera, lesy louky, příroda mocná květena a v létě borůvky a houby. Co víc si přát ?
Ostatní informace
Parkovné na Špičáckém sedle 100Kč, jinak jsme za nic nikde a nikomu neplatili. Infocentrum v Železné Rudě je přestěhované na náměstí k obecnímu úřadu. Mají tu spoustu propagačního materiálu, ze kterého se dočtete nejen o původu a vzniku jezer. Prostě získáte zdarma spoustu zajímavých informací. Dá se také nenápadně a bezplatně zaparkovat v Železné Rudě na pumpě