Loading...

Z Helfštýna do Teplic

Tipy na výlet Pro zdatnější Celodenní výlet Do přírody

Kam a jak jedeme?

Výlet začíná na vlakovém nádraží v Lipníku nad Bečvou. Odsud se vydáme po červené turistické značce, která nás bude provázet celou cestu směrem na hrad Helfštýn. Čeká nás průchod městem a pak čtyřkilometrová cesta většinou po silnici až na hrad Helfštýn.

Po prohlídce hradu pokračujeme po červené značce. Vystoupáme malým údolím do sedla pod vrcholem Krásnice a pak pokračujeme po silnici (naštěstí po ní skoro nic nejezdí) k rozcestí Nad Hubertem - název získala podle lovecké chaty ležící asi v polovině cesty mezi rozcestím Pod Krásnici a Nad Hubertem.

Odsud nás pak čeká cesta po zpevněné lesní cestě - procházíme zprvu jehličnatým lesem, který se postupně mění v bukový. Za Maleníkem se na malou chvilku napojíme na trasu naučné stezky Valšovice (potkáme její 6. zastavení - Hmyz v lese) a pak postupně scházíme domů ke Zbrašovu a Teplicím.

Ve Zbrašově se zastavíme v místních aragonitových jeskyních a pak už zamíříme na vlakovou stanici v Teplicích nad Bečvou.

Za čím jedeme?

Jdeme hlavně za dvěma známými turistickými cíly - na hrad Helfštýn a do Zbrašovských aragonitových jeskyní.

Helštýn je dnes poměrně oblíbeným turistickým cílem, a to hlavně poslední víkend v srpnu, kdy se zde koná festival kovářských prací Hefaiston. Právě v této době jsme zde byli i my - a byli jsme výrobky, které jsme mohli shlédnout, vysloveně nadšení. Takže návštěvu můžu doporučit opravdu každému.

Zbrašovské aragonitové jeskyně mají zase jiné kouzlo - z horkého letního dne se dostanete do chládku jeskyní, které jsou díky působení teplých pramenů nejteplejšími jeskyněmi v České republice (stálá celoroční teplota 14 stupňů).

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Občerstvili jsme se na Helfštýně, kde k tomu byla díky kovářskému festivalu řada příležitostí. Další možnost pak byla až ve Zbrašově, respektive v Teplicích, které nabízejí i řadu ubytovacích možností - přece jen se jedná o lázně.

Na cestu ale každopádně doporučuji dostatek tekutin, a to hlavně v létě. Jde se sice celou dobu lesem, ale i tak se jedná o poměrně dlouhou trasu.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Všechny nás uchvátily nádherné výrobky na kovářském festivalu - Pegas, řada svícnů a další. Na festival se určitě v budoucnu vrátím.

Ve Zbrašovských aragonitových jeskyních nám zase učarovala místní výzdoba, která je opravdu nádherná.

Ostatní informace

Helfštýn

Otevírací dobu hradu najdete na stránkách http://www.helfstyn.cz/ - je otevřeno od konce února do listopadu, přičemž v březnu pouze o víkendech, v dalších měsících denně mimo pondělí (pokud na pondělí připadá státní svátek, tak i v pondělí).

Vstupné do hradu se liší podle roční doby:
březen a listopad: dospělí 20 Kč, děti 10 Kč
duben až říjen: dospělí 30 Kč, studenti a důchodci 20 Kč, děti 10 Kč

Zbrašovské aragonitové jeskyně

Otevírací doba:
duben až říjen, úterý-neděle 9:00-16:00 (resp. 17:00).
Více informací o otevírací době najdete na stránkách http://www.caves.cz/cz/jeskyne/zbrasovske-aragonitove-jeskyne/

Vstupné:
plné 90,- Kč
zlevněné 50,- Kč

Na výlet vlakem

Vyrážíme a končíme v Brně - a Doprava vlakem je v tomto případě ideální.

Pro sobotní výlet:

Vyjíždíme z hlavního nádraží v 8:02 do Přerova, kde přesedáme na vlak do Lipníka nad Bečvou.

Zpět se vracíme z Teplic nad Bečvou vlakem v 17:00 s přestupem v Hranicích.

Poslední aktualizace: 16.3.2009
Z Helfštýna do Teplic na mapě
Autor: claricia
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
zavřít reklamu