Loading...
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Vycházka - půldenní • Do přírody
Horní Blatnou najdeme cca 20 kilometrů severozápadně od Ostrova v Krušných horách. Je to historické horní město založené roku 1532, kdy sasský kurfiřt Jan Bedřich koupil toto území od pánů z Tetova a podal příkaz k vyměření a založení nového horního města Blatná. Obec tedy nevznikla samovolně, ale čistě účelově, díky tomu také známe přesné datum jejího vzniku, což u obcí není příliš obvyklé. Po vydání příkazu Janem Bedřichem byla do půdorysu zakreslena pravidelná uliční síť a 199 stavebních parcel, začaly se stavět první hutě, určilo se místo pro výstavbu kostela, školy, radnice a špitálu.
Sama Horní Blatná by stála za samostatnou návštěvu, je zde muzeum a velká část obce je vyhlášenou památkovou rezervací. My jsme ale chtěli užít krásného slunečného počasí a vydali se po červené turistické značce na Blatenský vrch.
Z náměstí nás turistické značky – žlutá a červená provedou částí obce směrem na sever. Před koncem Blatné se žlutá trasa odděluje a my pokračujeme po červené kolem několika rozpadajících se stavení se dostaneme na louku a stoupáme směrem k lesu.
Strmá cesta nás dovede k Vlčím jámám. Jsou to pozůstatky staré důlní činnosti, jímž dominuje velká propast asi sto padesát metrů dlouhá, široká až dvadcet metrů a hluboká třicet metrů. Je to stará štola z 16-17 století kde došlo k propadu poddolovaného nadloží a zhroucení stropu štoly.
O kousek dále dojdeme k další zajímavosti k Ledové jámě. Jde o velice úzkou propadlinu hlubokou patnáct metrů a jde opět o pozůstatek důlní činnosti – bývalý důl Jiří. Vznikla hlubinou těžbou cínové rudy a kdysi dosahovala hloubky až 50 metrů. Vzhledem k profilu průrvy se zde vytváří teplotní režim s velmi minimálním pohybem vzduchu. Proto i v letních měsících na dně jámy zůstává led a od toho získala své jméno.
Po dalších několika desítkách metrů dojdeme k rozhledně na Blatenském vrchu, kde je i kiosek z občerstvením. Rozhledna je vysoká 21 m a nabídne jedinečný pohled na úchvatnou přírodní scenérii okolní krajiny z celkové výšky 1044 metrů nad mořem. Rozhledna byla postavena v roce 1912 hornoblatenskou jednotou pro zimní sporty, a to spolu s restaurací a s turistickou chatou. Projekt vypracoval chebský architekt Karl Matusch. Rozhledna byla pojmenována jako "Zitina vyhlídka", podle poslední rakouské císařovny Zity Bourbunsko Parmské. V roce 1927 byl rozšířena o taneční sál. Po druhé světové válce byl objekt obsazen armádou a zcela zchátral až musel být stržen. Přežila to pouze vyhlídková věž kde nás 85 schodů dovede na vyhlídkový Ochoz z které ho nekrásný rozhled do celého kraje s dominantou Klínovce.
Zpět do Horné Blatné jsme se vydali dolu z kopce po žluté turistické značce. Je to příjemná procházka naučnou stezkou, mimo jiné i kolem 4erného jezírka a Blatenského příkopu. Celá trasa se velmi pohodlně dá zvládnout za tři hodinky.
Občerstvili jsme se po cestě v kiosku u rozhledny a na pozdní oběd zajely do naší oblíbené restaurace Penzion Adélka na Božím Daru, který poskytuje i ubytování turistického typu v samém centru města hned u městského parku. Velmi příjemní a ochotní majitelé, kteří nám i o několik dní později přijeli na pomoc, když jsme se dostali na cestách do nesnází. Můžeme vřele doporučit.
Příroda je po celé cestě okouzlující a sama si poradila se zahlazením staré důlní činnosti. Dost tomu pomohli i naši předci, kteří dolovali z rozumem a místo aby přírodu ničili, vzali si jí na pomoc.