Z Kozlu na Lopatu
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Vycházka - půldenní • Za kulturou • Do přírody
Kam a jak jedeme?
Vyrážíme na Plzeňsko, konkrétně jižně od Plzně, do údolí řeky Úslavy, kde u obce Šťáhlavy byl vystavěn na konci 18. století klasicistní lovecký zámek Kozel.
Auto, kterým jsme sem přijeli odstavíme na parkovišti u zámku a po jeho prohlídce scházíme zámeckým parkem k Lopatskému rybníku, odkud se vydáme po modré turistické značce směrem k zřícenině hradu Lopata. Jdeme kolem řeky Úslavy, míjíme pěkné roubené stavení v osadě Vymrovka a směřujeme do údolí Kornatického potoka. Právě nad jeho tokem, na strmé skále uprostřed lesů byl v polovině 14. století vystavěn pány z Litic hrad Lopata. Po prohlídce této zříceniny, z které se toho do dnešních dnů moc nezachovalo sestoupíme zpět na rozcestí Pod Lopatou a na zpáteční cestu k zámku Kozel se vypravíme po NS F. X. France. Naučná stezka nás zavede k bývalému mohylovému pohřebišti na Hádku, kde se pohřbívalo v době bronzové a železné a které důkladně prozkoumal na konci 19. století člověk, po kterém je místní naučná stezka pojmenována. Po prohlídce tohoto místa se vrátíme na lesní cestu, z které jsme k pohřebišti odbočili a po ní pokračujeme směrem, kterým jsme sem došli po neznačené cestě, až narazíme na zelenou značku. Zelená značka a následně s ní souběžná NS Okolo Kozlu nás dovede přes horní partii zámecké zahrady, odkud jsou pěkné výhledy na zámek Kozel zpět na zámecké parkoviště.
Za čím jedeme?
Zámek Kozel byl vystavěn na místě, které bylo osídleno již před příchodem Slovanů na toto území. Zámek byl pojmenován podle místa, kde se dříve vykonávaly pohanské rituály a zde naši předci obětovali svým bohům kozla. Lovecký zámeček si zde nechal vystavět rod Černínů a ten je klasickou ukázkou sídla venkovské šlechty. Tomuto období jsou uzpůsobeny i interiéry zámku. Za pozornost jistě stojí i 40-ti hektarový zámecký park.
Hrad Lopata jakožto sídlo panstva neměl dlouhého trvání. Již po třiceti letech od jeho stavby se ho lstí zmocnili místní lapkové a on se stal jejich základnou při loupeživých výpravách do okolí. Po vystrnadění loupeživých rytířů z hradu se Lopata stává královským majetkem a král Václav IV. ho v roce 1401 daruje rodu Maršíků z Hrádku. Syn majitele se však také po smrti svého otce vydává na dráhu loupežníka a tak je hrad Lopata v roce 1433 majiteli okolních panství obléhán, odstřelován, následně dobit, vypálen a pobořen.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Při cestě od Kozla na Lopatu možnost občerstvení není. Před cestou je možno se občerstvit v restauraci u Lopatského rybníka.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Nejvíce nás asi okouzlil krásně udržovaný zámecký park.
Ostatní informace
Parkovné u zámku 30,- Kč na den.
Zámek Kozel je možné si prohlédnou na dvou prohlídkových okruzích, otevřeno je od dubna do října, více o prohlídových okruzích, návštěvní době a vstupném na www.zamek-kozel.eu .
Zřícenina hradu Lopata i mohylové pohřebiště na Hádku jsou místa celoročně volně přístupná.