Loading...
Tipy na výlet • Romantika • Celodenní výlet • Do přírody
V tomhle koutě republiky jsem ještě nebyl. Pro průzkum jsme si vybrali zakotvení v Machovské Lhotě. Jedná se útulnou horskou vesnici. Z důvodu špatné prognózy počasí na sobotu jsme se rozhodli nejdřív se vydat na polskou stranu na Mali a Wielki Szcseliniec v NP Gór Stolowych.
Z Machovské Lhoty nejprve po červené TZ stoupáme vzhůru k Machovskému kříži. Cestou se osvěžujeme Dobrou Vodou ze studánky kousek pod vrcholem. Machovský kříž se nachází už na státní hranici. Odtud jsme hodlali podél ní dojít po pěkné hřebenovce až ke žluté a dál po modré až ke Szcselincům. Chtěli. Ale nepovedlo se.
Bohužel na polské straně se místní značení diametrálně odlišovalo od naší mapy 1:50tis./2006. Téměř mi to připomenulo doby socialismu, kdy v pohraničí byly mapy záměrně zmatečné kvůli ztížení orientace případných přeběhlíků (neplést si s přeběhlíky v parlamentu). Podél hranice se nám krásně šlo opravdu nádhernou přírodou. Až nás zmátla polská šipka s červenou a nápisem Pasterka doleva. Podle nás měla být Pasterka vpravo. Šipka vypadala divně. Říkáme si, že je to třeba nějaká zimní pro běžkaře a kdoví jakými vrstevnicovými trasami do Pasterky míří.
Po dosáhnutí okraje lesa na konci velké travnaté plochy spozorujeme v dálce vyčnívající věž kostelíka. Zde, na idylickém místě ptáme dvojice kochajích se cyklistů, zda se jedná o Pasterku? To nám potvrdili. Musíme tedy změnit kurz a přes Pasterku se vydat k našemu cíli. Pasterka je turistické místo s restaurací, kostelem, penzionem a pár domy.
Odtud na nás čekal strmý výstup vzhůru na Szcselince. Těsně pod nimi začíná. Na horní skalnaté hradbě Velkého Szcelince stojí horská chata a je odtud nádherný výhled. Ten na nás zapůsobil zejména hrozivě temnou hradbou mraků, která urychlila náš sestup k nejkratší cestě do Machovské Lhoty. Samozřejmě celou cestu po polském území byly okolo nás houfy turistických značek všech barev, ale žádná nesouhlasila s naší mapou. Přešli jsme na orientaci v mapě podle tvarů lesů, vrstevnic a trochu nedůvěřivě i cest. Tvary lesů a okrajů s mapou seděly naprosto přesně, potoky už méně.
Přesto se nám zadařilo úspěšně dorazit až k hranici, kde za ní pokračovala asfaltka do Machovy Lhoty. Pochopitelně nás zastavila hospoda u Lidmanů, kde jsme na zahrádce u grilu ochutnali výborná čepovaná piva Budvar a Náchod 11°. Mezitím se přiblížila bouřková mračna z trochu jiné strany. Preventivně jsme se zavčas přesunuli do interiéru. Tady pokračujeme v doplňování tekutin s obsahem vitamínů B a draslíku. Tím nám ovšem vytrávilo a jelikož venku se blýskalo a lilo, přešli jsme i na doplnění kalorií v podobě večeře. Venku stále bouřilo, tudíž jsme dali ještě jedno. Nakonec už za mírného deště jsme se vydali k místu nocování.
Najedli jsme se v hostinci "U Lidmanů". Výborné pivo. Ubytování jsme nepotřebovali a ani nehledali. Určitě se zde dá sehnat. Vesnice je turistické centrum a výchozí bod do více turisticky zajímavých míst.
Moc pěkný byl hřeben podél polské státní hranice až do Pasterky i vršek Szcselinců v NP. A chutnalo pivo.
Nesedělo nám absolutně značení cest na polské straně s mapou. Podle jedné cedulky bylo značení na polské straně celé kompletně přeznačeno v letech 2007-9. Naše česká mapa byla z 2006 a letos je aktualizována, budu ji mít během 14 dnů, tak se uvidí, zda bude i na polské straně upravena.