Loading...
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Celodenní výlet • Za kulturou • Do přírody
Atraktivní turistická oblast z Jihu Moravy u Rakouských hranic je Pálava. Svou cestu začínáme ze Zlína trolejbusem do Otrokovic, zde přestupujeme na osobní vlak, zanedlouho jsme v Břeclavi. Hodinku času využijeme k procházce po břeclavském parku, který je hned naproti vlakového nádraží. Na chodníku nás upoutá velká kamenná hlava, hned se u ní fotíme.
Potom se kolem fontány vracíme k nástupišti a náš vláček nás unáší přes Valtice do Mikulova. Zde projdeme od nádraží přes hlavní centrum města vzhůru do kopce k náměstí s barokními a renesančními domy, vlevo nad námi vidíme dominantu Mikulovského zámku.
S náměstí se židovskou čtvrtí se dostáváme k zámku. Prohlédneme si v něm expozici od gotiky po empír, také jsou zajímavé výhledy z oken na zámecký park, kašnu a město. Ještě se podíváme do zámecké knihovny a vracíme se zpět k náměstí. Zastavujeme se v Infocentru a ulicí stoupáme na vyhlídku Kozí hrádek - bývalou čtyřhrannou střeleckou věž, kdysi v 15. století střežila vstup do města i provoz na obchodní cestě do Vídně.
Odtud se pod námi rozprostírá nádherné panorama města, odtud procházíme na Turold, po odpočinku a kafé procházíme na silnici kolem Kočičí skály odbočujeme na Stolovou horu. Zaujmou nás zde malebné bílé skalní věže, vystupujeme na vrchol Stolovky. Trochu nás to zmohlo, ale výhled na celé Pavlovské vrchy s romantickými zříceninami hradů je obdivuhodný, zrovna tak pohled na hladinu Novomlýnských nádrží, vinice, pole a lesy v okolí. Pomalu jsme u cíle.
Projdeme loukou kolem zříceniny Sirotčí hrádek, kde se zastavujeme na loce odpočíváme, svačíme a fotíme toto malebné místo. Jak kdysi tento hrad vypadal ? Z historických pramenů víme, že byl údajně vybudován na dvou Ostrých vápencových skaliscích oddělených hlubokou roklí. Skály byly obklopeny valovým opevněnám, vytvářelo hospodářské zázemí a předhradí.
Na jižní části stával trojúhelníkový blokový palác, vstupovalo se do něj z jižní strany. Na východní straně byla ve skále vyhloubena cisterna. Palácové zdivo je dochováno do výšky 8 metrů. Na severní části hradu Palác spojoval s hradem zřejmě most nad nejužší částí rokle. Jako spojnice mohla údajně sloužit věžovitá stavba se schodištěm, jejíž zbytky dodnes přiléhají na její severní straně. Na tomto druhém obdelníkovém skalisku se dochovaly jen zbytky obvodových zdí a spodní část hranolové věže.
Hradní zříceniny jsou volně přístupné. Sirotčí hrádek je nejvýznamější památkou střední části Pálavy, tato romantická hradní zřícenina je z dálky dobře viditelná. Kdysi sloužil jako strážní hrad, opuštěn byl v polovině 16. století. Hrad je přÍstupný po červené turistické stezce - nejblíže z Mikulova do Dolních Věstonic, nejbližší autobusová zastávka je v Klentnici.
Druhá nedaleká zřácenina Dívčí hrady byla vystavena v polovině 13. století rodem Wehingenů, postupem doby se měnili majitelé, od roku 1575 hrad pustnul a dostává se do rukou rodu Ditrichštejnů, ale v té době byl již opuštěný. Dnes tu vidíme nádhernou zřÍceninu s vzhlídkou na panorama malebného okolí.
Pálava je krajem úrodných vinic, nejlepší a nejsusší oblastí ČR. Krajinu tvoří i bělostné vápencové skály, dubové háje, skalní stepi, lesostepi, teplomilná fauna i flóra. Je to chráněná krajinná oblast a památka UNECSO, která zde tvoří 83 km čtverečních.
Vodní dílo Novomlýnské nádrže také stojí za pozornost. Je to soustava tří přehrad vybudována 1975 - 88 - dnes zde sídlí vodní ptáci. 1. a 3. nádrž slouží k rekreaci, druhá je ornitologockou rezervací. Novomlýnské nádrže kromě rekreace poskytují turistům i možnost surfování, jachtingu, je zde také kulturní vyžití - kino, taneční večery, atd. Je to i jedna z nejvýznamnějších rybářských lokalit celé Jižní Moravy. V okolí nádrží jsou i ideální podmínky pro pěstování vinné révy, ovocnářství. K ubytování jsou v okolí chaty, apartmány i kemp.
Po prohlídce Sirotčího hrádku procházíme přes louky, kopečky, sestupujeme do Klentnice, zastavujeme se v místní hospodě na kafé, před 5 km, které nás čekají po asfaltce zpět do Mikulova, a pak přes náměstí dolů k nádraží. Zase jedeme vlakem přes Břeclav, kde přestupujeme na vlak do Otrokovic a do Zlína. Před jedenáctou hodinou jsme doma.
Jídlo jsme měli sebou, jen jsme se zstavili na kafé v Klentnici.
Obě zříceniny stojí za návštěvu, stejně tak jako malebnost krajiny Pálava, či pohled na vodní plochu Novomlýnských nádrží.
Přístup na hradní zříceniny je po značených turistických cestách, vstupné se neplatí. Krása Pavlovských vrchů přitáhne v každém ročním období stovky turistů. Pavlovské vrchy se nachází v nejjižnější části Moravy u Rakouských hranic nedaleko Mikulova, kde koncem jara můžeme na výslunných stráních spatřit vonící chrpy, šalvěj luční, stejně zaujme i do krásy rozkvetlý modřinec chocholatý,tolita lékařská a další.