Z Milovic přes Křivé jezero do Nových Mlýnů
Tipy na výlet • Romantika • Vycházka - půldenní • Do přírody
Kam a jak jedeme?
Jedeme na jižní Moravu do Podpálaví mezi obce Milovice a Nové Mlýny. Nejsnadnější příjezd do obce Milovice je z Mikulova přes rozlehlý lesní komplex Milovického lesa, nebo odbočením z hlavní silnice Hustopeče - Břeclav směrem na Zaječí a Nové Mlýny.
Vycházku započneme v obci Milovice na návsi, kde se dá zaparkovat, nebo nás sem doveze spoj IDS JMK č.540 (Mikulov - Velké Pavlovice). Ulicí dojdeme až na její okraj, na křižovatce se dáme vedlejší silnicí směřující na Nové Mlýny směrem k benzinové pumpě a kousek za ní pak sestoupíme vpravo na zarůstající asfaltku, která je bývalou starou silnicí mezi obcemi Milovice a Nové Mlýny. Po chvíli přideme k informační tabuli, podrobně popisující problematiku zdejší národní přírodní rezervace Křivé jezero. Zde lze přes mostek cestou odbočit na okraj rozlehlé louky, která je již součástí NPR Křivé jezero a které dominují mohutné hlavaté vrby a mokřady. Po asfaltové cestě pokračujeme dál a s asfaltky se stává už pouze zpevněná cesta. Ta pokračuje dále krásným luhem, kde vlevo cesty je průběžně několik vodních tůní. Na jejím konci přijdeme k řece Dyji, ke zrušenému mostu přes řeku. Zde odbočíme vlevo proti toku a pěšinou vyjdeme na nový most, ze kterého je vidět jak tok Dyje, tak na opačné straně objekt elektráry v přehradní hrázi Novomlýnské nádrže. Na další křižovatce na okraji Nových Mlýnů odbočíme vlevo a přijdeme na hráz odkud z vyhlídky se nám otevře široké panorána na vodní hladinu a za ní vystupující hřeben Pálavy. Odtud se vrátíme zpět na křižovatku a v přímem směru dojdeme opět ke staré silnici na Milovice. Zde krátkou odbočkou dojdeme opět k řece Dyji, kde se nachází památník tzv. Rakvické tragédie z roku 1936, poblíž něho je i informační tabule popisující tuto událost. Dále podél hráze přijdeme ke kempu Pálava, nebo ulicí dojdeme na novomlýskou náves, které dominuje krásný dům bývalé školy. Tady naši vycházku ukončíme. Zde je i zastávka autobusu (linka IDS JMK 540), který nás doveze zpět do Milovic.
Za čím jedeme?
Křivé jezero je zachovalá část nivy ležící vpravo od řeky Dyje s přirozeným charakterem říčního koryta. Nacházejí se zde porosty měkkého a tvrdého luhu, lužní louky, periodické tůně a slepé koryto bývalého toku Dyje. Rezervace je i významným hnízdištěm ptactva. Z míst dnes zatopených Novomlýnskými nádržemi sem byly přesazeny tisíce trsů bledule letní. Dnes s více jak 100 000 exempláři je nejpočetněji zastoupenou lokalitou tohoto druhu v České republice. Celková rozloha této národní přírodní rezervace je 123,97 ha.
Novomlýnská nádrž je největší vodní plochou na Moravě o rozloze 1988 ha. V přehradní hrázi je instalována elektrárna s vodní turbínou.
Historie Milovic a Nových Mlýnů sahá svou historiií až do středověku ke 14.-15. století. V současné době jsou známy jako významné vinařské obce se zastoupením i ovocnářství. Nové Mlýny jsou i významným střediskem letní rekreace.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
V Nových Mlýnech se dá ubytovat v kempu Pálava, kde je i celou turistickou sezónu (duben-říjen) v provozu restaurace. Nebo od května do září i v Turistické ubytovně, která se nachází hned vedle kempu. Pro náročnější pak lze doporučit zařízení v obci Zaječí, kde na hlavní ulici je hotel a dále dvě vinařství (U Kapličky a Nosreti), která poskytují jak ubytování, tak i stravování. Další ubytovací a stravovací zařízení, včetně několika vinařství, jsou v obci Pavlov.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
I když národní přírodní rezervace není z důvodu ochrany přírody volně přístupná, ale po trase bývalé silnice Milovice - Nové Mlýny, která za 25 let co je mimo provoz již natolik srostla s okolní přírodou a vede po okraji rezervace, si lze udělat náležitý obraz o dané lokalitě (mohutné stromy lužního lesa, louka s hlavatými vrbami, rozlehlé vodní tůně, přirozený tok řeky Dyje). Jedinečné jsou i pohledy z vyhlídky na rozlehlou hladinu Novomlýnské nádrže. Ideální dobou pro návštěvu této vycházky je období duben až červen, kdy jarní luh a svěží zeleň vytvářejí jedinečnou atmosféru zdejší lužní krajiny.
Ostatní informace
Jelikož vycházka vede volnou krajinou, není třeba z kapsy vytahovat žádný peníz, pouze v případě občerstvení.