Loading...

Z Nýrska na hrad Pajrek.

Tipy na výlet Rodina s dětmi Romantika Vycházka - půldenní Do přírody

Kam a jak jedeme?

Pajrek a jeho blízké okolí se dá označit za kouzelné místo v tomto koutku Šumavy. Hrad se nachází na severovýchodním výběžku hory Hraničář ( 833 m.n.m.) a i když leží slabší hodinku od Nýrska, turisty je více méně opomíjen. Málokdy zde někoho potkáme a již jen výhled na hory Královského hvozdu a nýrskou přehradu patří mezi ty nejhezčí v celém pohoří. Poměrně rozvinutá síť turistických stezek umožňuje vrátit se do města jinou cestou. Je pravdou, že objekt byl malý, dnes tady vidíme jen torzo paláce a zeď bývalé věže, ale přesto plnil jak funkci strážní, tak i obytnou. Jeho zakladateli byli páni z Janovic, jeden z význačných rodů v zemi. Hrad byl postaven někdy v první polovině 14. století a hrál velmi důležitou roli ve válkách s Bavory. Ale není to jen hrad, co lze během cesty vidět, a tak se vydejme na cestu.

Za čím jedeme?

Hrad Pajrek
Hrad Pajrek  •  Foto: Bohumir

Vlak od Klatov dojel do Nýrska přesně podle jízdního řádu a než jsme se rozkoukali opouštěl nádraží. Jedinou značkou je modrá a ta nás vede do města. Během cesty upoutá několik zajímavých vilek, zřejmě ještě z dob, kdy se stavělo nejen pro bydlení, ale také pro krásu. Podlouhlému náměstí dominuje stará barokní radnice z roku 1684. To už bylo Nýrsko městem, tato výsada mu byla udělena v roce 1593. Dnešní radnice nezůstává nijak pozadu. Na budově je umístěna pamětní deska připomínající osvobození města americkou armádou. Docházíme k řece Úhlavě, město je tady rozložené na obou březích a je zde jakási obchodní zóna. Na dohled je známý podnik na výrobu brýlí, Okula. Přecházíme řeku a pokračujeme po levém břehu. Tento úsek kolem řeky patří mezi ty nejhezčí. Prochází se pod korunami mohutných stromů v příjemném stínu.Z druhů jsou v největší míře zastoupeny jasany. Kousek za městem se zastavujeme u lesního divadla. Jeho gotická brána a zubatá zeď spíše připomínají hrad. Hrálo se zde již v roce 1934, za komunistů byla pauza, ale nyní se opět hraje. Kousek odtud opouštíme řeku a začínáme stupat hezkým smrkovým lesem. Mezi válkami tady byla ptačí rezervace a byla hodně oblíbená. Stála tu i věž na pozorování ptactva a hospoda. Zbylo po ni pár kamenů s nápisy. Kolem kvetou náprstníky a jak je slyšet, ptáci si to tu zřejmě oblíbili i nyní. Vcházíme na loučku a hrad máme před sebou. Lze jej celý obejít a je zde vybudované hezké odpočívadlo. Čas opět ukrojil kus z dnešního dne a je třeba se vracet. Jdeme jinou cestou, před městem přecházíme řeku a kolem kempu se dostáváme ke zdejšímu kostelu sv. Tomáše. Ten zde stojí od 14. století a je tedy co obdivovat. Jistě neobvyklá je sbírka křížů před vchodem do kostela. Od kostela scházíme k městu, tou nejhezčí ulicí, kterou zde mají, a okruh se uzavírá. Ozývá se žaludek a tak hledáme, kde mají něco dobrého.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Poloprázdná hospůdka s asijskou obsluhou, se ukázala nejlepším řešením. Mezi rekapitulací dnešního výletu a pozorováním velkého akvária se na stůl dostalo pivko a než jsme se nadáli i dvě velké porce, které vůní i obsahem přispěly k dnešní hezké cestě značným dílem. S ubytováním tady nebudou problémy. Zdejší kemp je známý a oblíbený a i ti co mají rádi více pohodlí, také jistě nepřijdou zkrátka.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Nýrsko má co nabídnout, i když na prvním místě je řeka Úhlava. Stará radnice, kostel sv. Tomaše, sbírka křížů před ním jsou jen zlomkem toho, co je možné vidět. Lesní divadlo je nádherné a patří mezi ty nejhezčí v celé zemi. Zřejmě na tom něco bude, když tady rádi hráli i velikáni ze Zlaté kapličky. Stela Májová, Jaroslav Vojta, Zdeněk Štěpánek a mnoho dalších sem často zajížděli. Hrad Pajrek jedno z romantických míst na Šumavě nemá v okolí konkurenci. A pohled od hradu na hory Královského hvozdu a přehradní nádrž Nýrsko, patří k nejkrásnějším v celém pohoří.

Ostatní informace

Ti kteří se o tomto kraji chtějí dozvědět více mohou zajít do zdejšího muzea, které je ve staré radnici. Pozor, vstup na hrad Pajrek je na vlastní nebezpečí a je pravdou, že při chůzi kolem je nutná opatrnost. Celá cesta je vycházkou mezi 5 a 6 km. Nýrsko má i židovský hřbitov, který byl založen v 15. století. Vše je na mapě KČT č. 64 Šumava – Železnorudsko.

Na výlet vlakem

Využít pro tento výlet vlak je poměrně výhodné. Nýrsko má přímé spojení s Plzní a ti co jedou od Horažďovic-předměstí mají jen chvilku na přestup. Jedná se o trať č. 183 PlzeňKlatovy - Železná Ruda – Alžbětín a vlaky tu jezdí poměrně často.

Poslední aktualizace: 2.7.2010
Z Nýrska na hrad Pajrek. na mapě
Autor: Bohumir
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
zavřít reklamu