Za Blanickými rytíři
Tipy na výlet • Celodenní výlet
Kam a jak jedeme?
Vycházíme z obce Býkovice po červené značce kolem rybníka směrem na Malý Blaník, vzdálený asi 1,5 km. Tady vyběhneme na kamenitý vršek a prohlédneme si zříceninu poutní barokní kaple sv. Maří Magdaleny zbudované roku 1735. A pak už scházíme do obce Louňovice - znalci díla Járy Cimrmana vědí, že ve zdejším hostinci zjišťovali Blaničtí rytíři informace, když se venku něco dělo. My jsme zde poobědvali v restauraci Pod Blaníkem - obsluha rychlá a příjemná, jídlo dobré. A pak už jsme se vydali směrem k Velkému Blaníku. V místě, kde červená značka zahýbá ze silnice do lesa začíná naučná stezka S rytířem na Blaník. Její součástí jsou nejenom informační cedule, ale i hravá zastavení pro děti, kde se dozvědí hodně o zdejší přírodě. Naučná stezka i červená značka nás dovedou až na vrchol Velkého Blaníku k rozhledně, která nám umožní krásný výhled po okolní krajině. A po stejné značce i sestupujeme až do obce Kondrac, ve které už z dálky zaujme stavba kostela sv. Bartoloměje se dvěma válcovitými věžemi. Poblíž kostela se zastavíme v restauraci u Matoušků na malé občerstvení a pak už pokračujeme do cíle naší dnešní cesty: do Vlašimi, kde si krátce prohlédneme zámecký park s Vlašimskou bránou, Starým hradem, Čínským pavilonem a dalšími zajímavými objekty.
Za čím jedeme?
Vycházka pěknou přírodou zpestřená o naučnou stezku S rytířem na Blaník a prohlídku zámeckého parku ve Vlašimi.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Restauraci v Louňovicích pod Blaníkem i restauraci u Matoušků v Kondraci můžeme všem doporučit. Obsluha byla rychlá a příjemná a jídlo chutné.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Zklamaní jsme byli z ubytování v hotelu Pecínov. Zmatky při ubytovávání, snídani jsme měli domluvenu na 8 hod. ráno a v tu dobu obsluha teprve začínala s přípravou a kvalita snídaně taky nic moc.
Ostatní informace
Cena vstupenky na Blanickou rozhlednu: 20,- Kč