Loading...
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Vycházka - půldenní • Za sportem • Do přírody • Na kole
Nepomucká krajina má jedinečný, podhorský ráz. Na jeho utváření měla vliv i skutečnost, že se v této části západních Čech střetávají Plzeňská a Středočeská pahorkatina, tedy že se zde prolínají jejich okrajové části. Krajina volně stoupá k mohutným zalesněným masívům jižních Brd či plánického hřebenu, umocněná řadou kuželovitých kopců všude kolem. Místo nedotčené průmyslem tak v sobě skýtá přírodní parky s množstvím vzácných druhů rostlin i živočichů, místa houbařských rájů, či čisté potoky a studánky s věhlasnými účinky. K pozemskému ráji chybí snad jen jedno, spatřit na vlastní oči volně se pasoucí stádo koní, neboť jen tehdy vynikne jeho krása doopravdy. Na zázraky dnes věří málokdo, ale tento sen se vám může lehce splnit na farmě Olšovka ve Březí. Plemeno horských koní, vzácných huculů, se navíc na kopcovité Nepomucko a Pošumaví náramně hodí. Huculský kůň je nejpřímějším potomkem divokého koně evropského – tarpana. Byl od nepaměti chován polodivoce a ve velice tvrdých podmínkách, především na karpatských poloninách. O hucula, zbojníka podle původního významu v rumunštině, se začala výrazněji zajímat v polovině 19. století pro jeho otužilost, tvrdost a dlouhověkost rakousko-uherská armáda. Hucul má silně geneticky zakořeněné instinkty a pudy z přírody, kde musel často odolávat útokům predátorů. Proto také ve stádě panuje tvrdá hierarchie, která se řídí nejen právem silnějšího, ale i staršího. Koně jsou nejraději venku, dobře se cítí jak pod sedlem, v zápřahu, nebo jen tak volně ve výběhu. V roce 1979 byl zařazen do chráněného genofondu původních plemen hospodářských zvířat FAO a v roce 1993 bylo toto plemeno prohlášeno genovou rezervou ČR. Do záchrany huculů se zapojili i manželé Alice a Jiří Tetzeli. Na farmě Olšovka dnes chovají na 50 koní, včetně plemenných hřebců Goral Jaro, Goral Cézar, Goral Pedro a Hroby Bruno. Na pastvinách ekologicky hospodařící farmy můžete kromě koní potkat také zvířata masného skotu plemene Aberdeen Angus a Galloway, ovce plemene Zwartbles či lamy. Areál farmy je koncipován jako veřejnosti přístupný krajinný prvek, ve kterém se kromě zvířat můžete seznámit i se starými řemesly souvisejícími se zemědělstvím, tematickými sochami Davida Fialy, či nakoupit ekologické produkty.
Farma s chovem huculských koní
Muzeum hraček ve Skašově
Výroba dřevěných hraček ve Skašově má velkou tradici, první zmínky pocházejí už z počátku 18. století. Jedinečnost a nezaměnitelnost hraček byla dána způsobem výroby, soustružením. Následně byly natírány a zdobeny barvami, čímž se zabývaly převážně ženy. Sortiment hraček byl velmi rozmanitý, především znázorňovaly předměty, které měly děti kolem sebe - koníky, žebřiňáky, husary se šavlemi, panenky, později se výrobci snažili sortiment přizpůsobit přání zákazníků a vyráběli autíčka, selky, srdíčka apod.
Výrobci své hračky prodávali na trzích a poutích okolních i vzdálenějších. Obchodníci je pak prodávali nejen v Čechách, ale také v Evropě a dokonce i v zámoří. Výroba hraček ve Skašově byla přerušena za 1. světové války, po válce byla obnovena, ale ve 30. letech 20. století přišla hospodářská krize, která výrobu opět ochromila. Dodnes se výrobou hraček ve Skašově zabývá již jen jeden člověk, pan Radko Brand. Muzeum hraček je umístěno do města Měčín, vzdáleného 5 km od farmy Olšovka.
Farma Olšovka
Alice a Jiří Tetzeli
Březí 37, 335 54 Žinkovy
GSM: +420 603 219 131
+420 604 296 204 (kontakt pro dětské tábory)
tetzeli@centrum.cz
alice.tetzeli@seznam.cz (kontakt pro dětské tábory)
www.hucul-olsovka.cz
Farma s chovem huculských koní
Muzeum hraček ve Skašově
Muzeum hraček Měčín
(budova MÚ Měčín):
prohlídka po dohodě
na tel.: +420 376 395 108