Zámek a zámecký park v Krásném Dvoře.
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Vycházka - půldenní • Za kulturou • Do přírody
Kam a jak jedeme?
Při každém našem pobytu v této oblasti je výlet na zámek v Krásném Dvoře neměnnou jistotou. Jak bývá nepsaným pravidlem, začátek patří k letmému pohledu do minulosti. První písemnou zmínku o Krásném Dvoře lze najít již v roce 1295. Tehdy zde stálo vladycké sídlo, o kterém se toho moc neví. Až ve 14. století byla postavena nad údolím potoka Lesky tvrz. Panství se poté rozdělilo a výsledkem byla stavba druhé tvrze. To již ale bylo v 15. století a v něm došlo ještě na další změnu. Václav Pětipeský z Chýš začal se stavbou většího zámku. Jeho osudem se ale stala účast na povstání proti Ferdinandu I. a pan Václav skončil v roce 1547 na popravišti. Renesanční zámek dostavěl nový majitel panství Jan Maštovský z Kolovrat. I ten se o něco později postavil na špatnou stranu a po Bílé hoře mu bylo panství zkonfiskováno. Nový majitel Václav Michna z Vacínova tu dlouho nepobyl a v roce 1647 prodal Krásný Dvůr Heřmanu Černínovi z Chudenic.
Zámek se prvním majitelům zřejmě moc nezamlouval a koncem 17. století z něho byla chátrající sýpka. K velkému obratu došlo až za Františka Josefa Černína, který se rozhodl pro velkolepou přestavbu. Mezi roky 1720 až 1724 se začalo stavět podle plánu pražského architekta F. M. Kaňky. Stavba probíhala pod přísným okem Černína, který dokonce v roce 1722 nechal strhnout několik budov, které se mu prostě nelíbily. Výsledek ale byl dokonalý v podobě honosného šlechtického sídla. I když byl v dalších letech zámek upravován, na jeho velkolepost to nemělo vliv. V roce 1793 byla v přízemí zámku zřízena kaple a upraveny a nově zařízeny některé pokoje. Zámecké dvouramenné schodiště z nádvoří přibylo v roce 1792 a schodiště do zahrady o rok později. Poslední větší oprava proběhla v roce 1952. A vraťme se k Černínům. Ti zámek vlastnili až do roku 1939 a jeho posledním majitelem byl hrabě Eugen Černín Morzin. Za okupace byl zámek jakýmsi rekreačním sídlem nacistů a často sem jezdíval i ministr zahraničí von Ribbentrop.
Za čím jedeme?
Naše vycházka začíná na velkém parkovišti před nádvořím. Při vstupu na rozsáhlý čestný dvůr se před očima objeví trojkřídlá zámecká budova. Nedaleko vchodu jsou dvě sochy z řecké mytologie. Po obou stranách dvora jsou nízké hospodářské budovy. Samotný zámek tvoří tři křídla. Středová stavba je dvoupatrová a před hlavním vchodem je dvouramenné schodiště. Obě boční křídla jsou patrová. Zámek má mansardové střechy s vikýři. Široká nabídka se nachází uvnitř. Při prohlídce se prochází místnostmi s dobovým zařízením. Zajímavé je zdejší sklo, kameniny a hodiny. Asi nikde nemají tolik obrazů s pejsky, které jsou z období baroka. Zajímavá prohlídka končí, k naší plné spokojenosti.
Dalším hodně velkým lákadlem je zámecký park. Původní první zahrada byla barokní a začala se vysazovat mezi roky 1727 až 1732. V zahradě se využívaly především habry a tisy v podobě tvarovaných stěn. Byl postaven altán, vodotrysk, fíkovna a několik dalších drobných staveb. Současný park v krajinářském slohu byl založen až po přestavbě zámku. Tehdy, již zmiňovaný František Josef Černín začal s výsadbou parku nad pravým břehem potoka Lesky. Projekt vypracoval zahradní architekt Rudolf Födisch. Koryto potoka dostalo jiný směr a voda protékala pěti rybníky. Na území parku byly ponechány staré Duby a nová výsadba upřednostnila domácí druhy okrasných dřevin. Založený park byl jedním z prvních v zemi v krajinářském slohu.
Od zámku scházíme do údolí potoka Lesky a k prvnímu rybníku. Odtud nás vede značka k malému altánku, ve kterém je několik papoušků. Cesta vede při břehu potoka. Krátká zastávka je u památníku významných návštěvníků zámku. Následuje bělostný Panův templ a torzo umělého vodopádu. Rybník, který míjíme, má hezký název Snílek a další vodní plochou je Velký rybník. Stezka stoupá na návrší ke Glorietu a od něho pokračujeme k obelisku. Ten je s výškou 26 metrů nejvyšší stavbou v parku. Jsme v horní části parku, kde převládají louky. Údajně se tu hraje golf. Míjíme červenou hájovnu a sestupujeme ke Gotickému templu. Ten je obklopen lešením a má být již v příštím roce otevřen veřejnosti. Dalším objektem v parku je Čínský pavilon. Jeho okolí je uzavřené a kamenná hráz pod ním nevypadá dobře. Klesání pokračuje kolem Goethova pavilonu. Poslední zastávkou je poustevníkova rokle a jsme opět u potoka, od něhož se vracíme k zámku.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Překvapila nás skutečnost, že byla zrušena kavárna na nádvoří, kam jsme dříve rádi zašli. Svačinu jsme museli vybalit z batohu a hlavní jídlo si dát až hodně odpoledne v Žatci. Stravovali a bydleli jsme v hotelu Černý orel, který se nachází u autobusového terminálu.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Krásný Dvůr je jednou z nejhezčích památek v této oblasti a vynechat jeho návštěvu snad ani nelze. Park je jako stvořený pro romantické duše a popsat všechna zákoutí není možné. To se prostě musí vidět na vlastní oči. Nám se tady moc líbilo.
Ostatní informace
Celá cesta parkem je dlouhá okolo pěti kilometrů. Jde se většinou po rovině a stoupání je poměrně krátké. Zámek je otevřen od dubna do října. Otevírací dobu a ceny vstupného lze zjistit na webových stránkách zámku. Během sezóny tu lze navštívit několik kulturních akcí. Krásný Dvůr je na mapě KČT č. 7 Žatecko.