Loading...

Zámek v Červeném Poříčí.

Tipy na výlet Rodina s dětmi Romantika Vycházka - půldenní Do přírody

Kam a jak jedeme?

Vlak projíždí širokým údolím Úhlavy od Klatov do Plzně. Na okamžik se za oknem mihne Vodní hrad Švihov a po chvíli vystupujeme na nově opravené zastávce v Červeném Poříčí. Jsme mezi poli, na západě se vypínají vrcholky Chudenické vrchoviny a blíže mezi stromy lze vidět prosvítající budovy. Máme před sebou necelý kilometr a tak než k zámku dojdeme, vrátíme se proti proudu času. První písemná zmínka o této obci je z roku 1318. Tehdy ji zřejmě vlastnil Jaroslav z Poříčí a možná i jeho bratr Drslav z Jinína. Stavět se ale začalo až po roce 1547, kdy koupil Poříčí Mladota z Jelmanic. Nedaleko řeky Úhlavy nechal postavit tvrz. Vystřídalo se zde několik majitelů a v roce 1601 dědí panství Mikuláš Šic z Drahenic, šlechtic, který se vyžíval v násilnostech a rvačkách. V roce 1611 se rozhodl pro stavbu renesančního zámku. Jeho součástí se stala i stará tvrz. Střídali se další majitelé, zámek v 17. a 18. století byl barokně upravován. Poté přechází do majetku císařského rodu. Dnes je zámek opravován a je ve správě Národního památkového ústavu.

Za čím jedeme?

Přicházíme na most přes řeku Úhlavu. Z hladiny se s kvákáním zvedá hejno vyrušených kachen a my vcházíme mezi první domy obce. Po levé straně silnice je mlýnský náhon a v okně mlýna sedí místní vodník se svou ratolestí. Nad silnicí jsou obě části mlýna spojeny zakrytou dřevěnou lávkou. A jsme konečně u zámku. Jedná se o dva objekty. Vstupní patrová budova je dvoukřídlá s průjezdem a raně barokním portálem. V roce 1766 byl portál doplněn sochami puttů, Minervou se štítem a lvem. Vlastní zámek je postaven v málo vídaném stylu saské renesance. Hlavní patrová budova má dvě křídla. Na severozápadním nároží je pětiboká věž. Nad horním patrem jsou hodiny a báň s lucernou. Na obou stranách budovy jsou vysoké, dvoupatrové volutové štíty. Zdobí je římsy, pilastry, niky a obdélníkové okenní zářezy. Kolem zámku je ohradní zeď, na které stávala poprsí českých panovníků. Zeď pochází z poslední třetiny 18. století. Za zdí je rozsáhlý park s roztomilým altánkem, několika starými stromy a rybníkem.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Ve vsi u hlavní, hodně frekventované silnice je hospoda, kde lze posedět. Ubytování, když ne zde, tak v blízkém okolí, třeba v nedalekém Švihově nebude problémem.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Zámek je v současné době opravován, některé části zakrývá lešení, ale tato mimořádná stavba je v celém plzeňském kraji ojedinělá a za návštěvu bezpochyby stojí. Lze jen věřit, že oprava se neprotáhne na desetiletí, jak to v některých případech bývá.

Ostatní informace

Zámek je občas otevřen. Vstupné je 70,- Kč, snížené 50,- Kč. Park a nádvoří jsou otevřeny stále. Více údajů, lze najít na webových stránkách www.cervene-porici.cz .

Na výlet vlakem

Na výlet jsme jeli vlakem. Vystupuje se na stejnojmenné zastávce, která je od obce vzdálená asi 15 minut. Jedná se o trať č.183 Plzeň – Klatovy – Železná Ruda – Alžbětín.Staví zde pouze osobní vlaky, které jezdí v obou směrech v dvouhodinových intervalech.

Poslední aktualizace: 22.9.2010
Zámek v Červeném Poříčí. na mapě
Autor: Bohumir
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
zavřít reklamu