Zámek v Žinkovech a hrad Potštejn.
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Vycházka - půldenní • Do přírody
Kam a jak jedeme?
Výlet do těchto končin je tak trochu cestou do pohádky. Žinkovský zámek sice svojí dnešní podobu dostal až při romantické přestavbě v roce 1897 a při další úpravě v roce 1916. Jeho podobnost se zámky Francie je patrna na první pohled. Novogotickému průčelí vévodí věže ve stylu francouské hradní architektury, doplněné arkádami a erby majitelů. Přilehlý park je dokladem umu jeho zakladatele, švédského architekta Swensona. Vše leží na břehu 20 ha rybníka Labuť, který zámku slouží jako zrcadlo. Rybníkem protéká řeka Úslava. Ale první zmínka o tomto místě je již z roku 1177, kdy zde stála vodní tvrz. Oldřicha ze Žinkov. Ten zahynul při tažení do Palestiny v roce 1192. Jeho rod zde vládl až do roku 1437 a v tomto období byl postaven hrad Potštejn a pod hradem založeno městečko. Zde se sešli 1. 11. 1419 husité a odtud se vydali do Prahy. Cestou došlo k prvnímu boji v husitském hnutí na Holém vrchu u Poličan. Majitelé se střídali a od roku 1916 až 1945 vlastnil zámek významný průmyslník Škoda. Z hradu Potštejna už toho moc nezbylo. Byl postaven v letech 1252 až 1259 a po husitských válkách byl již opuštěn. Najdeme pozůstatky věže, několik metrů hradeb a na východní straně hluboký příkop. Zajímavostí je souvislost s hradem Potštejnem ve východních Čechách, který je mladší. Zbývá navštívit městečko, na jeho náměstí je barokní kostel sv.Václava z roku 1735. V barokním slohu je i sloup Immaculata z roku 1768. Je to nádherné dílo L..Widmana. V budově radnice je informační centrum. Památek zde najdeme daleko více, ale něco si každý musí objevit sám. Jednu zvláštnost, která stojí za návštěvu mají nedaleké Neurazy. U kostela sv. Martina z let 1913 - 1915 je dřevěná zvonice ve tvaru komolého jehlanu. V Čechách se jedná o výjimečnou a ojedinělou stavbu.
Za čím jedeme?
Auto necháváme na náměstí v Žinkovech. Městečko působí trochu ospale. Jen několik nedočkavců popíjí hned po ránu své pivo u malé prodejny. Dáváme si zde kávu a dozvídáme se hodně zajímavostí. Pivní bratři mají přehled a hned víme, že zámek se opravuje a má zase nového majitele. Koupil jej Američan a počítá s klientelou z budoucího radaru v nedalekých Brdech. Hovor je zajímavý a úsměvný zároveň. Loučíme se a kolem rybníka jdeme k zámku. Okolo na břehu sedí rybáři jako vlaštovky na drátech. Zámek se skutečně od naší poslední návštěvy před několika lety hodně změnil. Opravy jsou v plném proudu a zámecký park je již obnoven. Odtud pokračujeme po žluté k hradní zřícenině. Okolo cesty jsou roztroušeny velké kameny. Nahoře jsme za dvacet minut a odtud pokračujeme po žluté dál. Asi 500 m odtud byly na kopci zbytky altánku. Jdeme se podívat jak zkáza pokračuje, ale koná se překvapení. Stavba je opravena a svítí novotou. Že by blýskání na lepší časy? Vracíme se zpět a zacházíme vlevo od cesty do lesa. Je zde skalní útvar, tajemné „obětní misky". Možná, že k něčemu podobnému kdysi sloužily. Pokračujeme lesem k jihu na Obrovo Hradiště ( 549 m.n.m). Mělo tu být sídliště již v pozdní době bronzové. Zcela jistě tu byla na přelomu 8. a 9. století slovanská osada. Našly se zde zbytky keramiky, které jsou uloženy v blovickém muzeu. Ale vidět toho již moc není. Vracíme se k zámku a jdeme do města. Při zpáteční cestě si ještě prohlížíme zvonici v Neurazech. Je po celkové opravě a stavba je skutečně velmi zvláštní. Výlet končí a je čas návratu.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
V Žinkovech je několik hospod, kde se dá dobře najíst a to jak v městečku tak i u zámku. Totéž platí i o ubytování.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Líbilo se nám, že se zámek dočkal opravy. Hezky je upraven park a překvapil nás opravený altán v lese. Skály nad hradem mají skutečně své tajemství a navozují zvláštní pocit. Nelíbilo se nám množství chátrajících objektů ve městě a okolí kostela má také co dohánět.
Ostatní informace
Zámek se opravuje a je nepřístupný. Je možné jej celý obejít. Park je přístupný. Volný přístup je i na hrad a k altánku. Jedná se o krátkou vycházku, která se dá zvládnout i s dětmi. Pokud půjdete s dětmi tak raději vynechejte Obrovo Hradiště. Cesta k hradišti není značena. Délka vycházky je přibližně 4 km, ale je stále co objevovat. My jsme zde byli asi 4 hodiny. Vše je na mapě KČT č.35 Brdy - Třemšínsko a nám ještě zbývá popřát šťastnou cestu.
Na výlet vlakem
Nejbližší vlaková stanice je Mileč na trati č. 190 Plzeň - České Budějovice, ale nevede odtud značená cesta. Další možností je vzdálenější nádraží v Nepomuku. Odtud se sem dostanete nejprve po zelené do města a dále po modré. Tam i zpět to je přibližně 20 km.