Zapomenutý Vízmburk
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Pro zdatnější • Celodenní výlet • Do přírody
Kam a jak jedeme?
Když začal v druhé polovině 13. století šlechtic Tas z Vízmburku stavět na ostrohu nad řekou Úpou své feudální sídlo, nemohl vůbec tušit, jaký neskutečný osud tento hrad během staletí potká. Více jak 150 let byl běžně obýván šlechtou, ale po husitských válkách na něm sídlila již jen vojenská posádka, která se zúčastňovala loupeživých výpadů do Slezka. Slezská města se roku 1447 spojila, hrad Vízmburk odkoupila a následně pobořila. Od té doby neobyvatelný objekt zůstat na pospas svému osudu. V této době byla velkou výhodou hradu jeho špatná dostupnost, takže zbylé zdivo nebylo rozebráno na možné stavby v okolí. Za více jak 500 let tak byl hrad v těžce přístupném terénu skoro zapomenut a připomínán byl jen v pověstech, které se vyprávěly po okolí. Co vše je z toho, co se o hradu vyprávělo pravda, se rozhodl zjistit v roce 1972 pan Antonín Hejna z Archeologického ústavu. S partou studentů v lese objevil zarostlý hradní pahorek a začal s jeho odkrýváním. Za 13 let práce a výzkumu zde byla z nánosů sutě a hlíny vykopána přírodou zakonzervovaná hradní zřícenina se zdmi vysokými až 8 metrů. Archeologické a záchranné stavební práce zde s určitými přestávkami pokračovali až do roku 2021, kdy byl unikátně zachovalý hradní komplex zpřístupněn veřejnosti.
Za čím jedeme?
Náš výlet na hrad Vízmburk jsme začali v Červeném Kostelci. Zde jsme si prohlédli Domek Boženy Němcové, kde spisovatelka několik měsíců po svatbě se svým chotěm Josefem Němcem žila. Na zahradě tohoto stavení se nachází i symbolický hrob Viktorky ze spisovatelčina nejznámějšího díla Babička. Z centra Červeného Kostelce nás následně na hrad Vízmburk dovedla červená turistická značka. Po prohlídce hradu, který byl v době svého znovuzrození nazýván podkrkonoškými Pompejemi, jsme po červené znčce pokračovali až do Rtyně v Podkrkonoší. Zde stojí určitě za prohlídku barokní kostel svatého Jana Křtitele s ojedinělou dřevěnou zvonicí z roku 1592 a navštívit zde lze i městské muzeum. To nabízí mimo jiné i expozici selského povstání z roku 1775. Tyto události připomíná i pomník před muzeem, ztvárňující rychtáře Antonína Nývlta, který byl vůdčí osobností tehdejších selských bouří. Ze Rtyně v Podkrkonoší nás nazpět do centra Červeného Kostelce dovedla zelená a následně modrá turistická značka.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Super občerstvit se dá přímo na hradě Vízmburk.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Hrad Vízmburk je něco neskutečně ojedinělého. Strašně zajímavá je i vystavená fotodokumentace postupného odkrývání hradu.
Ostatní informace
Domek Boženy Němcové:
od května do září Út-Ne 10-16 hod
Hrad Vízmburk:
květen, říjen o víkendech 10-18 hod
červen až září denně 10-18 hod
Muzeum Rtyně v Podkrkonoší:
květen, červen a září od pátku do něděle 10-16 hod
červenec a srpen Út-Ne 10-16 hod