Frýdek Místek vznikl spojením dvou obcí, které odděluje řeka Ostravice. Město Frýdek-Místek leží na okraji Moravskoslezských Beskyd. Nejvýznamnější stavbou města je barokní zámek.
Vydáváme směr Těšínské Beskydy na trampskou boudu užít si trochu té romatiky jako ,,za mlada". Kdysi bychom asi jeli vlakem a jen cesta by nám zabrala dopoledne. Jedema tedy autem, ale to nás stejně neušetří cesty do dokopců v lesích.
Za čím jedeme?
Na boudu jsme dorazili už po tmě s baterkama. Zjištění, že bouda stojí a okolní návštěvníci jsou podle stop jen srnky a zajíci nás uklidňuje.
Tak nejprve naštípat dříví, zatopit a rozmrznout. Zajít do studánky pro vodu a pak už jen pohodička...
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Vybalit jídlo z vlastních zásob. Jídlo by se dalo vařit na peci, ale jsme přece za trempy, proto si rozděláme oheň venku. Špekáčci na ohni jsou přece nejlepší...
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
No přece že nikde nikdo, žádná komerce, žádní lidé, co si uděláš, to máš
Ostatní informace
Něco z historie trempingu
Pojem tramp - tremp pochází z angličtiny a používal se v Americe jako označení pro tuláka, který se vyhýbá práci, tramping - tremping je tudíž v tomto smyslu také něco jako „ toulání “. Lidově bývá též označován slovem vandr či „ vandrování “, což je významový posun od původního dnes již zastaralého významu tohoto slova; dále bývá označován též, slangovým výrazem čundr resp. „ čundrák “, čili člověk nechovající se striktně podle nepsaných trampských zákonů.
Do češtiny přešel v už poněkud pozměněném významu, tak jak je používán na Novém Zélandě, z českého vydání knihy Jacka Londona “ Cesta ”. Další inspirací byly filmy a knihy tematicky čerpající z prostředí Divokého západu, které byly plné romantiky a dobrodružství (kupř. knihy Karla Maye). První trempové bývali obvykle lidé pocházející z chudších sociálních vrstev a nezaměstnaní.
Nejstarší známá česká osada byla založena kolem roku 1918 na Vltavě v místě zvaném Svatojánské proudy , dnes zatopeném hladinou přehradní nádrže. Jmenovala se původně „ Roaring Camp “ (Tábor řvavých) podle povídky Breta Harta. Později byla přejmenována na „ Ztracenou naději “.
Zatímco stará historie trampingu z dob jeho prvopočátků je díky osobnosti Boba Hurikána celkem dobře literárně popsána, novodobá historie trampingu, zpracovaná ve vší komplexnosti, zejména v období po Druhé světové válce (a to až do roku 1989) na své kvalitní literárně pojaté historické zpracování teprve čeká.
Tramping nebo i Tremping je české a slovenské občanské lidové hnutí inspirované Ligou lesní moudrosti respektive woodcraftem, skautingem (resp. junáctvím) a americkým Divokým západem. Anglicky hiking, na Novém Zélandě tramping.
Podle české legendy je dost často prezentován zjevně mylný názor, že trampování nemá ve světě obdoby v žádném jiném státě, než českém nebo slovenském. Nicméně lze dovodit, že český tramping měl vždy svá dosti osobitá a často i velmi výrazná specifika.
Český tramping měl po celou svoji své existence velký vliv také na hudební dění zejména v oblasti české lidové a české populární hudby. A platilo to nejen pro období První Československé republiky. Po Druhé světové válce se to také velmi projevilo - mimo jiné třeba velkým rozmachem hudebních žánrů folk, country & western music doplněném původní tradiční i moderní trampskou hudbu. Celou tuto skupinu hudebních žánrů moderní trampské a skautské hnutí vždy považovalo tak trochu za své a dosti často se s nimi i výrazně ztotožňovalo.
Moderní trempové měli i svůj vliv na vznik specificky trampského písničkářství a s ním spojeného literárního dění na poli trampské literatury, zejména na poli kvalitní poezie.Mezi moderními trampy bychom také našli řadu vynikajících výtvarníků a fotografů, kteří při pobytu v přírodě čerpali (a až doposud stále čerpají) nejen svoji tvůrčí inspiraci ale především svou základní životní energii.
V dnešní době se setkáváme s názory, že klasický tramping i skauting, tak jak ho známe z dějin 20. století, je již definitivně překonanou minulostí a že je již de facto mrtvým hnutím. I na toto téma probíhá v současné společnosti dosti živá diskuse a téma se zdá být značně otevřené, tato záležitost není plně a uspokojivě vysvětlena dodnes. Velký společenský pohyb a změny, jenž nastaly po událostech z listopadu roku 1989 poznamenal bez pochyby i trampské hnutí. Jisté ale je, že všechna tři příbuzná hnutí (t.j. tramping, skauting a lesní moudrost) našly své moderní myšlenkové ekvivalenty v mnoha jiných občanských hnutích a lidových iniciativách zaměřených kupř. na ochranu přírody a KRAJINY, na ekologii či, na ochranu památek a životního prostředí apod. Nelze také nevidět, že i mnohá současná moderní sportovní odvětví dnes velmi aktivně provozovaná v přírodě (tzv. "outdoor" aktivity) mají svůj reálný předobraz v některých starších formách trampského či skautského sportování a pobytu v přírodě. Stále živé je především vodáctví, pěší či lyžařská turistika, táboření v přírodě, horolezectví, jezdectví a další sportovní či rekreační aktivity