Kam a jak jedeme?
Blatenský vrch je se svojí výškou 1043 metrů nad mořem třetím nejvyšším vrcholem Krušných hor. Cest na něj vede několik, ale asi jen na jedné z nich si v zimním období kvůli terénu nemohou překážet pěší turisté s běžkaři. Je to červeně značená turistická trasa z náměstí v Horní Blatné, která nás nejprve městem a následně okolo Přírodní památky Vlčí jámy dovedla v kouzelném zimním počasí až k rozhledně na Blatenském vrchu.
Za čím jedeme?
Horní BlatnáMěsto vzniklo z malé hornické osady ve 30. letech 16. století. Blízká naleziště cínu, stříbra a železné rudy přispěla k jeho prosperitě a k povýšení na královské horní město. Následný úpadek na počátku 17. století byl zapříčiněn snížením poptávky po cínu a vystěhováním asi stovky jeho obyvatel v době pobělohorské kvůli jejich evangelickému vyznání. Oživení se Horní Blatná dočkala až v 19. století, kdy byly otevřeny nové doly na cín a kobalt a místní obyvatelé se ještě k tomu velice úspěšně živili jako rukavičkáři. Významným pro rozvoj města byl i rok 1898, kdy byla zprovozněna městem procházející železniční trať Karlovy Vary-Johanngeorgenstadt. Po druhé světové válce byla většina místních obyvatel vysídlena. V současné době je Horní Blatná a její okolí oblíbenou turistickou a rekreační oblastí.
Vlčí jámy
Přírodní památka na úbočí Blatenského vrchu, která je pozůstatkem po dřívější těžbě cínu. Skládá se z Vlčí a Ledové jámy. Jde o skalní propadliny, které vznikly po zřícení stropů důlních děl. Specifické mikroklima, v jehož důsledku se na dnech jam i v letních měsících drží sníh, je ideální pro výskyt několika druhů kriticky ohrožených rostlin a živočichů.
Blatenský vrch
Počátkem 20. století přišel Spolek pro zimní sporty z Horní Blatné se snahou zatraktivnit zdejší kraj pro turisty a sportovce. S tím souvisela i stavba rozhledny a horské chaty na Blatenském vrchu. K slavnostnímu otevření došlo v létě roku 1913 a rozhledna samotná byla pokřtěna jménem rakouské arcivévodkyně Zity. V 50. letech minulého století připadl objekt pohraničníkům, kteří se o něj starali tak dobře, že bylo nutno po jejich odchodu horskou chatu zbourat a na vrchu zůstala stát pouze rozhledna. Ta je vysoká 21 metrů a z vyhlídkového ochozu v 18-ti metrech se lze kochat výhledy na Krušné hory, Doupovské hory, Karlovy Vary či na nedalekou Horní Blatnou a její okolí.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Po návrat z Blatenského vrchu jsme se solidně najedli v restauraci Vlčí jáma na blatenském náměstí.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Cesdta krásnou zimní přírodou na Blatenský vrch neměla chybu, škoda jen, že jsme se nedostali na rozhlednu. Ta je v zimních měsících otevřene pouze o víkendech.
Ostatní informace
Infocentrum Horní Blatná je otevřeno celoročně od ÚT do SO. více na www.horni-blatna.cz
Muzeum Horní Blatná otevřeno celoročně ST-NE
Přírodní památka Vlčí jámy je celoročně volně přístupná
Rozhledna Blatenský vrch V-X denně 10-17, XI-IV víkendy 10-16, vstupné 10,-Kč
Poslední aktualizace: 26.11.2022
Zimní výšlap na Blatenský vrch na mapě
Kvalita příspěvku:
Diskuse a komentáře k Zimní výšlap na Blatenský vrch
S přítelkyní se na zimní výšlap na Blatenský vrch chystáme hned po Novém roce! :-) Už se nemohu…
Na zimní vyšlap Blatenského vrchu se chystáme s kamarády z práce již několik týdnů, ostatně není…