Zlatá Koruna, Dívčí kámen a oppidum Třísov
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Celodenní výlet • Za kulturou • Do přírody
Kam a jak jedeme?
Tři rozdílná, ale historicky velice cenná a zajímavá místa jsme navštívili při výletě na jih Čech.
Naší první zastávkou byl cisterciácký klášter ve Zlaté Koruně. Odkud jsme se autem přesunuli do obce Třísov. Od zdejší vlakové stanice vychází červená turistická značka, která nás dovedla na zříceninu gotického hradu Dívčí kámen. Zpáteční cestu jsme absolvovali po Naučné stezce Třísov, která se věnuje životu Keltů a historii zdejšího, na našem území nejjižněji položeného keltského oppida.
Za čím jedeme?
Klášter Zlatá KorunaByl založen roku 1263 králem Přemyslem Otakarem II.. Původně se mu říkalo Svatá, či také Trnová Koruna, jelikož král získal pro klášter cennou relikvii, kterou byl trn z Kristovy koruny.
Místní klášter byl druhým cisterciáckým klášterem na našem území a prošel i celou řadou historických událostí, které na něj měly vliv.
Již nedlouho po svém založení, v roce 1276 byl klášter zničen rodem Vítkovců, obnoven byl roku 1291 za vlády Václava II.. V roce 1354 klášter vyhořel a po jeho zrekonstruování byl v roce 1420 zase přepaden a vypálen husity. Za císaře Josefa II. byl klášter roku 1785 zrušen a jeho budovy se využívali k průmyslové výrobě až do roku 1909, kdy byl klášter zrekonstruován. Od roku 1945 je přístupný veřejnosti.
Hrad Dívčí kámen
S výstavbou hradu započali Rožmberkové v druhé polovině 14. století na sklaním ostrohu u soutoku Křemžského potoka s Vltavou.
Dívčí kámen je ukázkou typické gotické hradní architektury. Jedná se de facto o pevnost. O tom se mohl přesvědčit i Jan Žižka, který hrad v roce 1420 obléhal, ale nedobil.
Mohutné a velkolepé dílo obývali Rožmberkové jen necelých 200 let. V polovině 16. století již byl hrad pro život šlechty nevyhovující a tak je od roku 1541 v písemných pramenech uváděn jako pustý. V 30 letech minulého století byla zřícenina hradu zpřístupněna veřejnosti.
Keltské oppidum Třísov
Bylo vystavěno nad tokem meandrující Vltavy nejspíše v době bronzové ve 2. století před n.l. u obchodní stezky, po které se dopravovala sůl z Alp do Čech. Jednalo se o opevněný areál, kde se místní obyvatelé, podle archeologických nálezů, živili kromě zemědělství hlavně výrobou keramiky a zpracováním železa. Zánik třísovského oppida, který způsobila expanze germánských kmenů na naše území je datován do doby na přelomu letopočtů.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Jelikož jsme na tento výlet vyrazili mimo hlavní turistickou sezónu spoléhali jsme se na vlastní zásoby. Možnost malého občerstvení byla jen na Dívčím kameni v pokladně. Během hlavní sezóny by však neměla být o místa nabízející možnost občerstvení nouze.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
I když klášter ve Zlaté Koruně má své kouzlo a je krásný, nejvíce se nám líbilo na mohutné zřícenině hradu Dívčí kámen.
Ostatní informace
Klášter Zlatá Koruna:
otevřen duben a květen ČT-NE 9-15,30
červen až říjen ÚT-NE 9-16,30
Základní vstupné 100,- Kč.
Hrad Dívčí kámen
je otevřen celoročně při příznivém počasí od svítání do soumraku, základní vstupné 60,- Kč.
Po Keltském oppidu Třísov návštevníky celoročně provede naučná stezka Třísov.