Fotografie (28)
• Foto:
jircak
Kam a jak jedeme?
Když už jsme
cestou na Moravu zastavili v
Humpolci, musíme samozřejmě zajít i na zříceninu hradu Orlík. Zříceniny mám ráda, navíc tady je původní věž opravena a zpřístupněně jako rozhledna. Volíme však tu nejkratší trasu - z parkoviště Rozkoš.
Za čím jedeme?
Orlík u Humpolce je zřícenina hradu na zalesněném kopci nad vesnicí Rozkoš, která je asi 2 km na východ od
Humpolce. Hrad s původním názvem Humpolec byl postaven pravděpodobně po r. 1371 pány z Dubé. První písemná zmínka je až z r. 1399, kdy se zde poprvé píše o Jindřichovi z Dubé na Humpolci. Původní podobu předhradí neznáme. Víme však, že nejstarší část se nachází v jižní části dnešního hradního komplexu. Hrad byl malý, proto i jednotlivé prostory byly zmenšeny. Ani věž nemohla plnit funkci obytnou, ani obranou. Pravděpodobně až r. 1404 byla původní dřevěná hradba u příkopu nahrazena kamennou.
Majitelé se měnili. Později byly prováděny velkorysé přestavby. Snad nejvýznamnější byla renesanční v 2. polovině 15. století. Přibyla řada budov, nový rozměrný palác a vedle brány budova kuchyně, byl změněn i vzhled místností, získaly valené klenby. Hrad byl nově opevněn. Na severní a východní straně byl vybudován zdvojený příkop a val, přes který vedl padací most. R. 1559 se poprvé píše o sezení na hradě Orlík nad Humpolcem. Ale již r. 1560 je hrad uváděn jako pustý. Přesto ho ještě Jan z Říčan nechal opravit a zřídil si zde své sídlo. Pozdější nový majitel se brzy přestěhoval na zámek v
Herálci a Orlík se stává pouze správním sídlem. Po bitvě na Bílé hoře se již nevyužívá a pustne.
Ještě r. 1708 má dobře zachovalé zdi, jeho část obývá myslivec. Postupně se však začíná rozpadat a je rozebírán na stavební kámen. To urychlilo jeho zkázu. Základní konzervace zdiva byla provedena r. 1913, když hrozilo zřícení věže. V letech 1939–1943 proběhl archeologický průzkum. V té době se snaží i Klub českých turistů objekt zabezpečit. Po válce však jeho devastace pokračuje. Do současné doby se dochovaly jen rozsáhlé zbytky budov a opevnění.
O záchranu Orlíku se postarala r. 1988 malá skupina místních nadšenců, později členů občanského sdružení, kteří se snaží hrad zachránit pro další pokolení a zpřístupnit ho veřejnosti. To se jim povedlo r. 1997, kdy mohli do hradu přijít první návštěvníci. V dalších letech dokončili opravy horního hradu a zabezpečili i většinu dolního hradu. Počátkem 21. století postavili správní budovu, čímž umožnili další využití hradu. Zabezpečili bastion a severní parkán. Hrad je zpevněn železnými konstrukcemi, které současně tvoří zábradlí. Původní hranolová věž má dostavěné kovové točité schodiště, které ji současně i zpevňuje. Od r. 2014 slouží jako 22 metrů vysoká rozhledna s nádherným výhledem do širokého okolí – je vidět
Humpolec,
hrad Lipnice,
Blaník, Křemešník, Čeřínek, Javořice.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Na hradě je možnost malého občerstvení. My jsme využili k přípravě oběda velice pěkně upravené travnaté parkoviště pod hradem (u obce Rozkoš), kde je stolek s lavičkami. Co mne snad nejvíc překvapilo byla zcela čistá Toika, kde byl nejen toaletní papír, ale bylo možnost si našlapat vodu, použít tekuté mýdlo a papírové utěrky. S tím jsem se snad ještě nikde nesetkala.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Hrad je pěkně upraven a zabezpečen. Zabezpečení kovovými trubkami není běžné, ale v tomto případě určitě účelné. Samozřejmě na děcka se musí dohlídnout, aby někam nespadli, ale to je asi na všech zříceninách. Naprosto nádherně však vypadá dostavěná a zpřístupněná věž. Záchranné práce v objektu stále probíhají, takže určitě při opakovaných návštěvách budou vidět další a další věci.
Ostatní informace
Otvírací doba:
duben a říjen: sobota, neděle, svátky od 10 do 17 hodin
květen, červen a září: čtvrtek – neděle a svátky od 10 do 17 hodin
červenec a srpen: denně kromě pondělí od 9 do 18 hodin
Pro skupiny nad 20 osob jsou ochotni zpřístupnit hrad i mimo návštěvní dobu. Nutno je to domluvit na tel. 607461131 nebo
kastelan@hrad-orlik.cz.
Přes hrad i parkoviště prochází okružní naučná stezka Březina. Měří cca 10 km a je na ní 16 zastavení. Celkové převýšení je 242 m. Zavede vás i do Humpolce.
Na závěr jedna zajímavost: r. 1977 se využila část exteriéru a natáčela se tam pohádka Jak se budí princezny.
Poslední aktualizace: 21.8.2017
Zřícenina hradu Orlík s rozhlednou na mapě
2
turisté zde byli a hodnotili
4,00
Diskuse a komentáře k Zřícenina hradu Orlík s rozhlednou
Žádné příspěvky v diskusi, buďte první!