Loading...

Katedrály jižní Anglie, 3. část (Bath a Bristol)

Cestopisy

Na úvod třetího dne na ostrovech jsme měli na chvíli anglickou gotiku opustit a věnovat se přechodně také stylům přece jen trošku jiným, spojeným zejména se starověkem, klasicismem a slunnou Itálií. Některým se to sice povedlo, ale nejméně polovina účastníků zájezdu zůstala „přikována k stavbám temného středověku“.

lázně
lázně  •  Foto: markyz63

Psal se pátek 5. července L.P. 2019, v Čechách lidé odpočívali v rámci oslav státního svátku zasvěcenému první krádeži bicyklu na českém území (jak všeobecně známo, Konstantin s Metudkem přišli o kolo roku 863) a před námi se otevřely brány téměř devadesátitisícového lázeňského města Bath, které se již v roce 1987 plným právem dostalo na prestižní seznam UNESCO. Toto město sice proslavily hlavně římské lázně na třech pramenech, ale najde se zde také pozdně gotická katedrála v podobě z I. poloviny 16. století s dvojitým průčelním Jákobovým žebříkem z roku 1520, půlkruhové palladiánské neoklasicistní bloky obou Johnů Woodů (Circus a Royal Crescent mají údajně symbolizovat slunce a měsíc) pocházející z 18. století a stejně starý most Pulteney, který navrhl architekt Robert Adam, evidentně inspirovaný benátským mostem Rialto i florentskými zlatníky na Ponte Vecchio.

Město Bath mohlo patřit k tomu nejzajímavějšímu, co celý zájezd nabízel. Mohlo, ale nakonec bylo – ne vlastní vinou – spíše zklamáním a takovým rozplizlým zdržením. Po výstupu z autobusu jsme se vydali k římským lázním, které sousedí s katedrálou, či přesněji řečeno opatstvím. Podívali jsme se krátce do katedrály, ale prohlídku interiéru limitovala interiérová rekonstrukce. Potom se mělo jít do lázní, ale tam bylo vstupné okolo 20 liber, což by za důslednou prohlídku nebylo až tak tragické. Bylo ovšem jasné, že to v lázních bude „rychlovka“ a za tu nám těch peněz bylo líto. A tak jsme patřili k lehce nadpoloviční většině zájezdu, která hlavní atrakci Bathu „zazdila“. Kdybychom byli jasnovidí, asi bychom celý program toho půldne pojali trošku jinak …

katedrála
katedrála  •  Foto: markyz63

Takto jsme se ještě vrátili „na pár fotek“ do interiéru katedrály, nastudovali se její průčelí (opět slza nad stávkujícím objektivem zrcadlovky) a vydali se na krátkou procházku města, při které jsme ovšem v podstatě viděli jen – již zmíněný – „obchůdkový“ most a nahlédli do nikterak zajímavého interiéru kostela reformistů. Původně jsme chtěli hlavně vystoupat na katedrální věž, z které bychom si lázně se střešním bazénem prohlédli ź ptačí perspektivy, ale to nám, bohužel nevyšlo. Na 10,00 hod. bylo vyprodáno a v 11,00 hod. to už pro nás bylo bezpředmětné, protože by nám ujel autobus.

To by bylo nemilé už jen proto, že měla následovat ona část palladiánská. Ta ovšem byla úplně o ničem, protože jsme nějakou dobu kroužili autobusem jako mlsný kocour kolem klícky s kanárem, nakonec porušili zákaz vjezdu a asi na dvě minuty si zaběhli na roh slavné rezidenční budovy Royal Crescent, která byla postavena - ve tvaru půlměsíce – v průběhu let 1767 až 1764. Třípodlažní budova s ionskými sloupy je 150 metrů dlouhá, 15 m vysoká a je národní památkou. Moc jsme si jí ovšem opravdu neužili a pokračovali v cestě. Bath tak pro mě zůstává místem, které jako bych nikdy nenavštívil (ono ale je to tady opravdu hlavně o těch katedrálách a vše ostatní jde většinou stranou).

klenba
klenba  •  Foto: markyz63

I tak si o městě Bath prozraďme na závěr alespoň to, že bylo založeno Římany v 1. století jako termální lázně. Ve středověku se stalo důležitým centrem výroby vlny a za krále Jiřího III. – tedy v 18. století – elegantním lázeňským městem s cennými neoklasicistickými palladiánskými budovami na „okolních kopcích“, které navíc proslulo literaturou a uměním. V té době zde působily skutečné hvězdy palladiánské architektury, např. John Woods st., John Wood ml., Robert Adam, Thomas Baldwin a John Palmer. Bath se tak stává jedním z nejkrásnějších měst světa, alespoň co se týče spojení funkce veřejné a soukromé budovy, kvality architektury a originálního vizionářského urbanismu. V polovině 18. století zde tak z renesančního centra vzniklo „zahradní město“ století devatenáctého, které se propojuje s okolní krajinou. I dnes najdeme na jednom místě stavby antické, raně křesťanské, středověké, neoklasicistní i zcela moderní. Moc jsme si jich však neužili.

K zdejší katedrále se sluší dodat alespoň to, že se jedná původně o farní kostel a benediktinský klášter, který byl založen v 7. století, rozšířen v 10. století a přestavěn ve století 14. i 16. Dnes je katedrála tak trochu válečným památníkem (hroby, pomníky, vitráže) s nádhernou klenbou (Robert a William Vertue). Stavbu ze zdejšího „žlutého“ kamene rekonstruoval Sir George Gilbert Scott. Věž katedrály je vysoká 49 m, katedrální loď je 64 m dlouhá, 11 m široká a 23 m vysoká.

varhany
varhany  •  Foto: markyz63

Naší další zastávkou bylo téměř půlmilionové město Bristol, které je nejen centrem stejnojmenného hrabství, ale také jedním z největších měst Anglie (6. místo) vůbec. Je proto zajímavé, že superslavných rodáků město až tak moc nemá, mediálně nejznámější je zřejmě Banksy, následovaný hercem Cary Grantem (pro autora článku je ovšem tím hlavním zakládající člen skupiny Soft Machine Robert Wyatt, který později spolupracoval např. s lidmi ze skupin Pink Floyd a Roxy Music nebo s Mikem Oldfieldem). V Bristolu už nějaký čas žije můj synovec se svou partnerkou (v době naší ostrovní anabáze však zrovna pobývali v Šumperku) a byly chvíle, kdy jsem mu to – přes množství pozoruhodných historických památek – ani moc nezáviděl. Ve městě se na některých místech nachází tak vysoký počet genetických obohacovačů Evropy, že jsem si například vůbec nemohl obejít zříceninu kostela sv. Petra v Castle Parku. Tato stavba vznikla na místě bristolského hradu zřejmě někdy ve 13. století a při její jižní stěně jich bylo tolik, že by si tam troufli snad jen Chuck Norris, Rambo nebo bývalá východoněmecká svazačka Angela Merkel.  

Zajímavých památek je tady ale opravdu hodně a řekl bych, že zdejší katedrála rozhodně není tou nejdůležitější. U většiny z nás to jasně vyhrál kostel Panny Marie ve čtvrti Redcliff, což je anglikánský kostel postavený v perpendikulárním stylu a v průběhu 12. až 15. století. Charakterizuje jej téměř 90 metrů vysoká věž a pozoruhodná zlacená klenba. Jedná se o jeden z největších farních kostelů v Anglii (však ho také mnozí mylně považují za bristolskou katedrálu) a na jeho prohlídku jsme dostali jen pár minut. V tomto případě mě to rozesmutnilo téměř jako ten stále nefunkční objektiv zrcadlovky.

Foto: markyz63

Nedaleko odsud se nachází další gotický svatostánek. Jedná se o Templářský kostel, který je dnes už jen romanticky opravenou zříceninou. Původně kruhovou stavbu charakterizuje šikmá věž, která byla dokončena v 15. století, a jejíž základy pamatují dokonce polovinu 12. století. A potom jsme již zamířili do centra Bristolu. Zde na nás čekala další anglická katedrála, přesněji řečeno katedrální kostel Nejsvětější Trojice, nacházející se na zeleném plácku College Green.

Ta bristolská je sice možná o něco méně zdobná, zajímavá i monumentální, ale pro změnu se jedná o jeden z nejdokonalejších příkladů halového kostela na ostrovech. Katedrála vznikla ve 12. století jako kostel opatství sv. Augustina. Po jeho zrušení v roce 1542 se pak stala katedrálou. Její podoba dnes zdaleka není původní, protože její nedokončená loď byla v roce 1539 stržena a podle středověkého projektu znovu postavena George Edmundem až v polovině 19. století. A západní průčelí dokončil John L. Pearson teprve v roce 1888. I když se v kontextu zájezdu jednalo zřejmě o katedrálu nejméně atraktivní, své si tady každý našel. Nás např. bavilo objevovat zbytky původních vitráží v křížové chodbě a zaujala i někdejší rajská zahrada, která je dnes kombinací „divoké“ zahrady botanické, malého hřbitůvku a ještě menší kavárničky.

Katedrála je postavena z vápence (který doplnil mramor), je dlouhá více než 91 m a její klenba s překlenovacími žebry se nachází ve výšce pouhých 15 m. Nepříliš atraktivní, ale jistě velmi cenná, je kapitulní síň, která pochází z doby pozdně normanské. Podobu chóru s největší pravděpodobností navrhl Thomas Witney nebo William Joy.

Poté se v některých členech výpravy projevily geny dávných mořeplavců (v Bristolu je k vidění SS Great Britain, tedy první loď s železným trupem a pohonem pomocí lodního šroubu na světě, nebo Matthew, což je replika lodi, na které v roce 1497 vyplul ze zdejšího přístavu mořeplavec John Cabot k New Foundlandu), naše miniskupinka se ale raději vydala na poklidnou prohlídku centra města.

Kostel sv. Petra s novými Brity jsem již zmínil (faktem ovšem zůstává, že v Bristolu se asi daří všem „zvláštním třídám společnosti“ - hlavně ovšem těm z low society -  protože z pořádného špeka zde na ulici mohutně potahovala i mnohá žena, vlekoucí tašky s nákupem), zaujala art streetová ulička Leonard Lane … a potom už nastal čas zajít na pivo do pravého anglického pubu …

A tam jsme měli štěstí na personál. Fantastický výčepní rychle pochopil, že běžné kontinentální europivo nechci, a tak mi uspořádal „panákovou“ ochutnávku všeho, co mělo souvislost s britskými ostrovy. Navíc jsme ještě pokecali o fotbale, což bylo – vzhledem k tomu, že vůbec neumím anglicky – docela zajímavé. Ale na tom, že Slavia měla v Evropské lize vyřadit Chelsea, jsme se evidentně shodli.

Následně jsme se vydali zpět na sraz ke katedrále, nasedli do autobusu a odjeli k naší poslední – tentokrát opravdu velmi krátké – zastávce. Čekal nás jeden ze symbolů Bristolu, tedy Clifton Suspension Bridge. Jedná se o krásný závěsný most nad kaňonem, kterým protéká řeka Avon. Most byl postaven v letech 1831 až 1864 podle projektu Isambarda K. Brunela a jako pozoruhodná technická památka rozhodně stojí za vidění.

Před námi už pak byla jen noc v Barnwoodu, což je někdejší malá vesnice, která se už „dávno“ stala předměstím Glouchesteru. A po ní by měl následovat den, kdy bychom – alespoň podle názoru některých spolucestujících – měli vidět to nejkrásnější z celého zájezdu.

Poslední aktualizace: 6.10.2019
Katedrály jižní Anglie, 3. část (Bath a Bristol) na mapě
Autor: markyz63
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Katedrály jižní Anglie, 3. část (Bath a Bristol)

Ŕímské lázně v Bath - Anglie
Ŕímské lázně v Bath - Anglie
Lázně
Římské lázně ve městě Bath jsou jedním z nejlépe zachovaných…
0.2km
více »
Bath - město v jihozápadní Anglii
Bath - město v jihozápadní Anglii
Město
Městečko Bath leží mezi kopci v údolí řeky Avon na…
0.6km
více »
Bristol – kostel Panny Marie  (St. Mary Redcliffe Church)
Bristol – kostel Panny Marie (St. Mary Redcliffe Church)
Chrám
Anglikánský farní kostel Panny Marie v bristolské čtvrti Redcliff…
17.6km
více »
Bristol – Templářský kostel sv. Kříže  (Temple Church, Holy Cross Church)
Bristol – Templářský kostel sv. Kříže (Temple Church, Holy Cross Church)
Zřícenina
Pro někoho obyčejná – navíc novodobě poupravená – zřícenina, pro jiné jedn…
17.7km
více »
Bristol - kostel sv. Petra  (St Peter's Church)
Bristol - kostel sv. Petra (St Peter's Church)
Zřícenina
V anglickém Bristolu se gotice zřejmě vždy dařilo. Jedním z důkazů tohoto…
18km
více »
Bristol - kostel sv. Jana Křtitele  (St John the Baptist Church)
Bristol - kostel sv. Jana Křtitele (St John the Baptist Church)
Kostel
Bristolský kostel sv. Jana Křtitele je jednou z mnoha sakrálních památek, které se v tomto půlmilionovém anglickém městě nacházejí. …
18.4km
více »
Bristol – katedrála Nejsvětější Trojice  (Cathedral Church of the Holy and Undivided Trinity)
Bristol – katedrála Nejsvětější Trojice (Cathedral Church of the Holy and Undivided Trinity)
Chrám
Bristolská anglikánská katedrála – nebo správněji katedrální kost…
18.5km
více »
Bristol – Opatská brána  (Abbot´s Gatehouse)
Bristol – Opatská brána (Abbot´s Gatehouse)
Klášter
Opatská – nebo též Velká či Klášterní – brána patří k nejznámějším a nejvýznamnějším památkám anglického půlmilionového města Bristol. Částečně je …
18.6km
více »
Bristol – historický parník SS Great Britain  (Steamship SS Great Britain)
Bristol – historický parník SS Great Britain (Steamship SS Great Britain)
Technická památka
Je docela zajímavé, že téměř půlmilionové město Bristol, které leží na…
18.9km
více »
Bristol – Cliftonův visutý most  (Clifton Suspension Bridge)
Bristol – Cliftonův visutý most (Clifton Suspension Bridge)
Most
Celosvětově proslulá technická památka z 19. století, tedy Cliftonův visut…
20.4km
více »
Katedrály jižní Anglie, 2. část (Wells, Glastonbury a Exeter)
Katedrály jižní Anglie, 2. část (Wells, Glastonbury a Exeter)
Cestopisy
Byl jsem na cestě v podstatě čtvrtý den a pořád jsem vlast…
27.3km
více »
Wellská katedrála - katedrála ve Wellsu
Wellská katedrála - katedrála ve Wellsu
Chrám
Wellská katedrála se nachází v městě Wells na jihozápadě Anglie...  Byla postavena v letech 1175 - 1490. Převážná část katedrály je…
27.3km
více »
Wells - městečko s katedrálou v jihozápadní Anglii
Wells - městečko s katedrálou v jihozápadní Anglii
Město
Wells - malé městečko s katedrálou se nachází na jihozápadě Anglie... Wells leží v hrabství Somerset. Své jméno má odvozeno ze tří…
27.6km
více »
Wells - kostel sv. Kutberta z Lindisfarne  (St Cuthbert's Church)
Wells - kostel sv. Kutberta z Lindisfarne (St Cuthbert's Church)
Kostel
Jednou z mnoha zajímavých památek, kterou svým návštěvníkům nabízí…
27.8km
více »
Turistická známka č. 67 - London Canal Museum
Turistická známka č. 67 - London Canal Museum
Turistická známka
35km
více »
Turistická známka č. 140 - Avebury Stone Circle
Turistická známka č. 140 - Avebury Stone Circle
Turistická známka
35km
více »
Turistická známka č. 1846 - Dunvegan Bakery
Turistická známka č. 1846 - Dunvegan Bakery
Turistická známka
Over the last 23 years John and Janice have made many changes to the original bakery. The café was…
35km
více »
Chepstow
Chepstow
Městečko
Městečko Chepstow najdete ve východní části jihovýchodního Walesu  leží na pomezí Anglie a Walesu. Chepstow leží na řece Wye v jižní…
35.6km
více »
Glastonbury - bájné a mýtické město krále Artuše
Glastonbury - bájné a mýtické město krále Artuše
Město
Glastonbury je městečko na jihozápadě Anglie, ležící uprostřed vřesoviště…
35.9km
více »
Glastonbury Abbey - ruina v městečku Krále Artuše
Glastonbury Abbey - ruina v městečku Krále Artuše
Zřícenina
Glastonbury Abbey je ruina kláštera, která se nachází v městečku…
35.9km
více »
zavřít reklamu