TURISTIKU PODPORUJÍ
61 475 turistů a cestovatelů
110 470 výletů, turistických cílů, tras a cestopisů
1 366 823,- odměny za články

markyz63

Marek Cabák

Jako dlouholetý milovník památek - a těch gotických zvláště - i cestování, jsem stránky Turistika.cz navštěvoval…

Příspěvky sleduje: 29 turistů
Počet příspěvků: 3 513
Průměrná známka příspěvků: 1,02
Počet přečtení příspěvků: 4 053 973

Příspěvky uživatele markyz63

Počet příspěvků: 3513

Olomouc – bývalá Moravskoslovenská banka
Olomouc – bývalá Moravskoslovenská banka
Dům, budova
Přesto, že bývá hanácká metropole označována především za město barokní, políbily ji i směry modernistické, včetně dekorativní variace známé jako art deco. Tento styl 20. a 30. let minulého století zde najdeme např. na budově někdejší Moravskoslezské banky, postavené v letech 1922 až 1923. Budova se nachází v místě, kde Ztracená ulice ústí do ulice Denisovy, která ještě před pá…
více »
Olomouc – Krajinská lékárna U Černého orla  (Lékárna U Rybích stánků, dvojdům na rohu Horního náměstí)
Olomouc – Krajinská lékárna U Černého orla (Lékárna U Rybích stánků, dvojdům na rohu Horního náměstí)
Měšťanský dům
Pro mnohé návštěvníky hanácké metropole se – celkem pochopitelně - jedná o dva domy, které patří k nejzářivějším klenotům historického centra tohoto stotisícového města. Ve skutečnosti se ale jedná o „dvojdům“ se …
více »
Olomouc - měšťanský dům s arkýřem a prampouchy
Olomouc - měšťanský dům s arkýřem a prampouchy
Měšťanský dům
Tento krásný měšťanský dům na Michalském návrší v podstatě spoluvytváří půvabné spojení Panské ulice s Žerotínovým náměstím. Jedná se přitom o – téměř romanticky působící - objekt, který ve své podobě spojuje gotiku s renesancí i barokem. A také neorenesancí, protože současné uliční průčelí je výsledkem stavebních úprav z období okolo roku 1900. Dvoupatrový nárožní dům je úz…
více »
Olomouc - bývalá farní budova u Červeného kostela
Olomouc - bývalá farní budova u Červeného kostela
Dům, budova
Bývalá farní budova nebo možná spíše budova, jejíž součástí evangelická fara dříve bývala, je nepřehlédnutelnou neogotickou stavbou nacházející se na olomoucké adrese Tylova č.p. 667/3. Tato nárožní budova pochází…
více »
Praha (Staré Město) – renesanční dům U Zlatého stromu
Praha (Staré Město) – renesanční dům U Zlatého stromu
Měšťanský dům
Pozoruhodný renesanční dům v centru Prahy vznikl spojením a přestavbou dvou gotických domů, která proběhla v letech 1586 až 1608. Dům s arkádovým nádvořím dnes však již uvidíme v podobě pozdějších úprav – ta barokní …
více »
Praha (Hradčany) – chrliče na katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha
Praha (Hradčany) – chrliče na katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha
Socha
Kamenné chrliče jsou pravou ozdobou každého významného gotického svatostánku, a proto je jasné, že nemohou chybět ani na pražské hradní katedrále. Nikomu přitom ani moc nevadí, že tyto skvosty z rukou zručných kam…
více »
Praha (Vinohrady) - Vinohradská tržnice  (Pavilon)
Praha (Vinohrady) - Vinohradská tržnice (Pavilon)
Dům, budova
Vinohradská tržnice je krásnou honosnou budovou bazilikálního typu, která byla postavená v roce 1902 a historizujícím stylu s prvky secese. Její podobu navrhl architekt Antonín Turek, který zde použil - jako u vět…
více »
Praha (Vinohrady) – Husův sbor
Praha (Vinohrady) – Husův sbor
Kostel
Nepřehlédnutelný konstruktivistický komplex vinohradského Husova sboru, který je považován za klenot modernistické sakrální architektury, vznikl v letech 1930 až 1935, kdy byl postaven podle návrhu architekta Pavla Janáka. Jedná se o třídílnou stavbu tvořenou modlitebnou, věží a obytným domem. Součástí komplexu je rovněž kolumbárium, které vzniklo v roce 1938 přestavbou suterén…
více »
Praha (Vinohrady) – Vinohradská vodárenská věž
Praha (Vinohrady) – Vinohradská vodárenská věž
Technická památka
Sedmipodlažní Vinohradská vodárenská věž je pozoruhodnou neorenesanční stavbou architekta Antonína Turka z roku 1891, která svému původnímu účelu sloužila až do roku 1962. Tato krásná, 40 metrů vysoká, hranolová věž, která je i dnes jednou z dominant pražského panoramatu, tehdy zajišťovala dodávku vody nejen pro Královské Vinohrady, ale postupně také Žižkovu, části Nuslí, S…
více »
Levoča – Starý minoritský kostel / Gymnaziální kostel  (Starý kostol minoritov / Gymnaziálny kostol)
Levoča – Starý minoritský kostel / Gymnaziální kostel (Starý kostol minoritov / Gymnaziálny kostol)
Kostel
Levočský minoritní nebo Gymnaziální kostel je památkou, která má tak trošku smůlu. Téměř všichni totiž do tohoto nádherného slovenského města zajíždí jen kvůli Mistru Pavlovi a zbytek zůstává spíše na periferii zá…
více »
Spišské Vlachy – radnice a kostel Nanebevzetí Panny Marie / Malý kostel  (radnica a kostol Nanebovzatia Panny Márie / Malý kostol)
Spišské Vlachy – radnice a kostel Nanebevzetí Panny Marie / Malý kostel (radnica a kostol Nanebovzatia Panny Márie / Malý kostol)
Radnice
Půvabný, unikátní a velmi zajímavý objekt v centru jednoho z nejmenších městeček na Slovensku bývá označována jako radnice i kostel. Kostel se pyšní nejen zasvěcením Nanebevzetí Panny Marie, ale ta…
více »
Jeď do Šumperka a Udělej si sám
Jeď do Šumperka a Udělej si sám
Tipy na výlet
Udělej si sám není v tomto případě dobře míněnou radou neukojenému kamarádovi, ale název zcela nové výstavy VM Šumperk, která byla vernisáží zahájena dne 25. dubna 2024. Výstavy, která zabírá dvě muzejní místnosti…
více »
Lázně Velké Losiny aneb co zde dělat, když se z turisty náhle stane téměř nechodící pacient … a pozor, pivo vážně uzdravuje
Lázně Velké Losiny aneb co zde dělat, když se z turisty náhle stane téměř nechodící pacient … a pozor, pivo vážně uzdravuje
Rady a tipy
Velké Losiny jsou půvabnou lázeňskou obcí s množstvím zajímavých památek, která leží v podhůří Jeseníků. Prochozenou i proježděnou na kole ji máme každoročně křížem krážem, ale ve chvíli, kdy se zde ocitnete v rol…
více »
Teplička nad Váhom – kostel sv. Martina  (kostol svätého Martina biskupa)
Teplička nad Váhom – kostel sv. Martina (kostol svätého Martina biskupa)
Kostel
Farní kostel sv. Martina ve více než čtyřtisícové, západoslovenské obci Teplička nad Váhom je sakrální památkou zajímavou, cennou … a přesto téměř neznámou a veškerými informačními prameny…
více »
Bytča – zámek, kde sloužil Juraj Jánošík  (kaštieĺ, Bytčiansky zámok)
Bytča – zámek, kde sloužil Juraj Jánošík (kaštieĺ, Bytčiansky zámok)
Zámek
Je celkem jedno, jestli budeme chtít tento velmi zajímavý komplex nazývat zámek, hrad, kaštieĺ nebo zámeček. V každém případě se jedná o pozoruhodnou renesanční stavbu, která patří k nejvýznamnějš…
více »
Liptovský Hrádok – zřícenina Nového hradu  (zrúcanina hradu a kaštiel Újvár)
Liptovský Hrádok – zřícenina Nového hradu (zrúcanina hradu a kaštiel Újvár)
Zřícenina
Zřícenina vodního hradu v sedmitisícovém slovenském městě Liptovský Hrádok rozhodně stojí za vidění. Jedná se o stavbu z I. poloviny 14. století, která stojí na malé vápencové vyvýšenině…
více »
Liptovský Mikuláš – kostel sv. Mikuláše  (kostol svätého Mikuláša)
Liptovský Mikuláš – kostel sv. Mikuláše (kostol svätého Mikuláša)
Kostel
Přesto, že je farní kostel jednou z nejvýznamnějších a nejstarších památek třicetitisícového slovenského města Liptovský Mikuláš, dostupných informací o něm moc nanajdeme. A je to jistě škoda; už jen proto, že se jedná o stavbu, která vznikla již na konci 13. století. A to ještě na místě kostela podstatně staršího. Kostel byl postaven mimo městskou zástavbu tehdejšího Svätého Mikuláše a sloužil jako farní pro p…
více »
Spišský Štvrtok – pohřební kaple Zápoľských  (kaplnka Zápoľských)
Spišský Štvrtok – pohřební kaple Zápoľských (kaplnka Zápoľských)
Kaple
Odbýt nádhernou pohřební kapli ve dvouapůltisícové obci Spišský Štvrtok společným článkem se zdejším kostelem sv. Ladislava by bylo neúctou, hraničící snad i se „zločinem proti lidskosti". A nic na tomto konstatování nezmění ani fakt, že jsou tyto dvě stavby spojeny jako siamská dvojčata. Ona kaple ale tento kostel převyšuje nejen svou krásou, ale dokonce i výškově. Koneckonců se jedná o stavbu celoevropské úro…
více »
Spišský Štvrtok – kostel sv. Ladislava  (kostol svätého Ladislava)
Spišský Štvrtok – kostel sv. Ladislava (kostol svätého Ladislava)
Kostel
Gotický kostel sv. Ladislava je nepřehlédnutelnou dominantou východoslovenské obce Spišský Štvrtok. Navíc se jedná o stavbu krásnou, cennou, věkovitou i pověstí o ďáblu, který chtěl kostel zničit,…
více »
Liptovské Matiašovce – opevněný kostel sv. Ladislava  (farský kostol svätého Ladislava)
Liptovské Matiašovce – opevněný kostel sv. Ladislava (farský kostol svätého Ladislava)
Kostel
I když jsou Liptovské Matiašovce vískou s pouhými třemi stovkami obyvatel, najdeme zde jednu z nejkrásnějších a nejznámějších historických památek Liptova. Jedná se o stavbu, která sice vznikla „a…
více »
Londýn – historický dvoupatrový autobus linky č. 15  (London – AEC Doubledecker Routemaster RM)
Londýn – historický dvoupatrový autobus linky č. 15 (London – AEC Doubledecker Routemaster RM)
Technická památka
Červené dvoupatrové autobusy jsou skutečnou legendou i jedním z nesmrtelných symbolů hlavního města britské monarchie. Vyráběly se od roku 1954, kdy byl dokončen první prototyp, až do roku 1968…
více »
Velké Losiny - lázeňské sanatorium Šárka  (Podesní na Šibeničním vrchu)
Velké Losiny - lázeňské sanatorium Šárka (Podesní na Šibeničním vrchu)
Lázně
I v životě mnohého turisty může nastat okamžik, kdy zatouží po změně. Tím teď nemyslím omlazení fraucimóru ani náhradu staré usárny batůžkem z nejmodernějších technologií, ale spíše obměnu vlastního chátrajícího o…
více »
Šumperk - činžovní dům v Radniční ulici
Šumperk - činžovní dům v Radniční ulici
Měšťanský dům
Tento nárožní dvoupatrový dům asi málokoho zaujme hned na první pohled. A pravděpodobně ani na ten druhý ne. Přesto se jedná o velmi zajímavou stavbu, ve „svém oboru“ na Šumperk až monumentální. Nezaujatý pozorovatel si asi nejdříve povšimne až manýristické bosáže a zřejmě také toho, že se jedná o jeden z minima případů v historickém centru Brány Jeseníků, kde si dům zachoval a…
více »
Vranov (u Brna) – poutní kostel Narození Panny Marie
Vranov (u Brna) – poutní kostel Narození Panny Marie
Kostel
Klášterní kostel Narození Panny Marie ve Vranově u Brna patří k méně známým klenotům naší sakrální architektury. Jedná se o raně barokní poutní chrám s rodovou hrobkou Liechtensteinů, který byl …
více »
Praha (Smíchov) – vzpomínka na dřevěný kostel sv. Michala na Petříně
Praha (Smíchov) – vzpomínka na dřevěný kostel sv. Michala na Petříně
Kostel
Existence jednoho z nejkrásnějších celodřevěných kostelů u nás skončila požárem v závěru října roku 2020 a tato událost se tak stala dosti smutnou součástí oslav státního svátku. Možná se ale nejedná o definitivu, protože Praha snad stále plánuje postavení repliky tohoto kostela na stejném místě. A protože původní kostelík neshořel kompletně, mohou být při jeho obnově požity i některé historické části. Pravoslavný ch…
více »
Velké Losiny – lázeňská kaple sv. Kříže
Velké Losiny – lázeňská kaple sv. Kříže
Kaple
Velkolosinská kaple sv. Kříže je nedílnou součástí zdejšího lázeňského areálu. A přesto, že se jedná o stavbu zajímavou i půvabnou, moc se toho o ní nikde nedozvíte. Přitom zde před sebou máme žerotínskou stavbu, jejíž historie se začala psát již v roce 1721. Právě tehdy si její výstavbu prosadila nábožensky silně založená Ludvika z Lilgenau, od roku 1716 vdova po Janu Jáchymov…
více »
Velké Losiny – pramen Karel
Velké Losiny – pramen Karel
Minerální pramen
Pramen Karel se nachází ve velkolosinském lázeňském parku a bývá nejčastěji spojován s dr. Hansem Lorenzem, který jej jménem lázní zakoupil v roce 1888. Již v roce 1884 se však zasadil o stavbu půvabného dřevěného altánu nad ním. Tento studený minerální pramen (teplota je cca 11 C.) byl pojmenován po majiteli panství – tedy Karlovi z Liechtensteinu – a byl používán k pitným kůr…
více »
Opava – konkatedrála Nanebevzetí Panny Marie
Opava – konkatedrála Nanebevzetí Panny Marie
Chrám
Opavská konkatedrála Nanebevzetí Panny Marie je monumentální stavbou nacházející se na Rybím trhu v centru města. Tato dominanta města s 66 metrů vysokou jižní věží byla postavena ve stylu slezské cihlové gotiky a je dnes všeobecně považována za zdejší nejvýznamnější historickou památku. A to nejen mezi stavbami sakrálními a gotickými … Gotická konkatedrála (tedy druhý nejvýznamnější…
více »
Blansko – kostel sv. Paraskivy  (kostel Paraskevy Srbské, kostel Církve československé husitské)
Blansko – kostel sv. Paraskivy (kostel Paraskevy Srbské, kostel Církve československé husitské)
Kostel
Dřevěný kostel sv. Paraskivy – nebo Paraskevy - Srbské v jihomoravském Blansku se může pyšnit minimálně jedním významným prvenstvím. Budeme-li věřit dostupným informačním pramenům, tak se jedná o vůbec nejstarší kostelík tohoto typu na našem území. A současně také o jedinou stavbu svého druhu na Moravě. Blanenský srubový roubený kostel pochází z I. poloviny 17. století a původně se jednalo o pravoslavný svatostánek…
více »
Praha (Řepy) - klášter servitů (benediktinek) s kostelem Panny Marie Vítězné na Bílé Hoře
Praha (Řepy) - klášter servitů (benediktinek) s kostelem Panny Marie Vítězné na Bílé Hoře
Klášter
Bílou Horu má sice většina z nás zřejmě navždy spojenou s jednou z našich „nejslavnějších“ porážek, ale najdeme zde i záležitosti podstatně pozitivnější. Například půvabný klášter servitů, který později i s mariánským kostelem převzaly sestry benediktinky. A i když se jedná o velmi sympatický poutní areál, na kterém se výrazně podepsal sám geniální Santnini, mnozí o této památce hovoří jen jako o mariánském kostelu. Pojďme …
více »
stránka 1 z 118

zpět na profil uživatele markyz63