Loading...

Mírovská věznice, ohořelá auta, trpaslíci, ptačí mumie a zelené pivo

Cestopisy

I když se to možná na první pohled nezdá, autor tohoto článku nehodlá popisovat stavy po požití halucinogenů ani jiných psychotropních látek, ale pouze se podělit o zážitky z jedné jarní cesty (jenom se hned na úvod musím přiznat, že název článku je tak trochu mystifikací nebo spíše básnickou licencí, protože trpajzlík byl ve skutečnosti pouze jeden, ohořelé auto také, zatímco různých neuvedených parožnatců jsme potkali dost a dost). Když jsem se totiž nedávno pozeptal kamarádů, kam že letos povede naše první jarní výprava, čekal jsem obvyklou odpověď směřující k oblasti Litovelského Pomoraví. Tentokrát však došlo k neočekávané změně a naše kroky – či spíše kola našich bicyklů -  zamířily do vlnek Zábřežské vrchoviny.  Nejprve jsme se ovšem svezli do Mohelnice vlakem jako páni … a já díky tradičnímu velmi brzkému vstávání stihl pořídit i pár fotografií hodně kulatého měsíce.

Na mohelnickém nádraží nasedneme na kola a s povděkem konstatujeme, že teplota od rána výrazně stoupla a od pusy se nám už nekouří. Odsud se podél kempu - a po průjezdu Křemačovem – dostáváme do Řepové (kde se krátce zdržíme u tamního kostelíka a kde si kolega zopakuje základy jazyka našich někdejších pobratimů největších) a poté již k naší první plánované zastávce, kterou je obec – a někdejší městečko – Mírov. Toto místo sice asi nejvíce proslavil útěk Jiřího Kajínka, ale všichni příznivci naší historie a všech pamětihodností jistě ví, že zdejší „lapák“ byl původně středověkým biskupským hradem, jehož dějiny sahají až někam do poloviny 13. století.

Většina účastníků výpravy (a že nás tentokrát bylo …) ihned zamíří k dřevěné altánové vyhlídce na (převážně) neogotický pevnostní komplex s barokním kostelem sv. Markéty, jen dva z nás se alespoň chvilku věnují také drobným památkám obce, kterých je zde k vidění rozhodně více než jen malé množství. Já se zdržím o trošku déle, takže ostatní dojedu až ve chvíli, kdy už hodují na Mírovském gruntu. Je to teď sice jen „provizorka“, ale Bernard i tak chutnal skvěle.

A potom se již vydáme proti toku (takže pořád stoupáme) říčky Mírovky a směrem Svojanovským. Jedeme po cyklotrase 6202 (ale cestou jsme „potkali“ také TZ snad všech barev) a to dosti „rotrhaně“. Mineme Mírovský rybník se Starým mlýnem (který ovšem vypadá spíše jako historický pivovar),pár kusů skotu a na okraji lesa narazíme na ohořelé vozidlo. Je opravdu hodně „vytuněné“ a nás by docela zajímalo, jestli šlo o likvidaci nepohodlného vraku nebo o zásah útvaru URNA proti prchajícím zločincům …

Cesta kolem meandrů říčky a kvetoucích blatouchů probíhá klidně a díky počasí i příjemně, jenom na zničené lesy a spousty kmenů u silnice je pohled smutný až lehce depresivní. Postupně za námi zůstává Nový Maletín, Svojanov i několik drobných památek, které v drtivé většině spojuje korpus Ukřižovaného, reliéf Panny Marie Bolestné i maletínský pískovec, až dojedeme – teď už po cyklotrase č. 4063 - k rybníku Maletín. Krátká pauza, debata o tom, že od dob našeho mládí se nějak podezřele zvýšit počet „státem uznávaných a zákonem chráněných“ pohlaví a po chvilce dorazíme ke kempu Iveta.

Toto tábořiště neznáme, takže zastávka. Personál příjemný, nabídka pestrá, a tak nezbývá než „pobejt“ o něco déle. Bylo totiž potřeba ochutnat piva různých barev i síly. To nejsilnější zelené jsem si ovšem dal v první rundě jako první... a jediný. Vzápětí jsem byl sám překvapen, kolik členů i členek kolektivu mě s chutí napodobilo. Následovaly všechny typy klobásek a gulášová polévka a zastávka u Ivety se tak lehce protáhla. Zde jsme také jako bonus našli – v názvu článku zmíněné – ptačí mumie, které jsem původně označil za kostrouny. Jednalo se v podstatě o zvláštní až lehce morbidní - na smrku umístěné - „sousoší“, zobrazující nějakého dravce likvidujícího sojku. A také jsme našim mladším kamarádům vysvětlili, jak se hrají ruské kuželky. Tento druh sportu jsme už neprovozovali opravdu hodně dlouho …

Foto: markyz63

Všude kolem nás se nacházel věhlasný maletínský pískovec, který se díky jednomu olomouckému sloupku dostal až na seznam kulturního dědictví UNESCO, a tak jsme se na něj vzápětí zajeli podívat zblízka. Nejprve jsme ovšem ochutnali „zázračnou“ vodu z pramene U dvou Janů. Více než samotný výtok tekutiny nás zaujal reliéf s hlavou statného trpaslíka nebo dřevěné atrakce, kterým dominovalo bludiště a skulptury stáda vysoké. Mnozí z nás se také s parožím nad hlavou ihned nechali ochotně zvěčnit objektivy fotoaparátů. Pak již jen krátká zastávka (tedy zastavili jsme jen dva) v jednom ze zdejších proslulých lomů a pokračujeme dále, tentokrát i podstatně výše. Musíme totiž vystoupat až k vrtuli (105 m vysoká větrná elektrárna) na křižovatce se Švédskou cestou, tedy na – či spíše pod - Jahodnici.   

Jsme ve výšce 567 nadmořských metrů a je jasné, že dnes nás už moc stoupání nečeká. Krátká zastávka v Dlouhé Vsi, kde všechno kvete jako v máji, zatímco v dáli jsou vidět zasněžené vrcholky Jeseníků, a potom již sjezd do Bozeňova, tedy správně do Dolního Bušínova. Někdo přes Hynčinu, někdo po modré, ale v hospodě jsme se našli všichni. Ceny jsou zde – na tento region – více než vzorné (jedenáctka za 36 Kč, zelená třináctka za 45), obsluha mírná (prostě je lepší si pivo sám donést než na něj čekat) … a přesto je tu narváno. A tak i my posedíme. Někdo vystaví tělo kulturisty - teoretika slunečním paprskům, někdo raději zůstává v zimním overalu. Prostě každý to jaro vnímá po svém.

Někteří se od nás již oddělili, pro ostatní následuje sjezd do Lupěného, kde se potkáme s velikonočními zvyky, protože obcí prochází průvod s různými hrkačkami, řehtačkami a dalšími, hlasitý zvuk vydávajícími, předměty. A potom již jen příjezd do Zábřeha, rozloučení na hrázi rybníka Oborník (někdo dále domů, někdo posedět na Starou sladovnu) a dojezd do Šumperka. Závěrečné shrnutí přineslo 55 km v sedle a pocit příjemně prožitého jarního dne. Velikonoční svátky navíc teprve začínaly a před námi byly ještě celé tři dny volna …

Poslední aktualizace: 3.6.2019
Mírovská věznice, ohořelá auta, trpaslíci, ptačí mumie a zelené pivo na mapě
Autor: markyz63
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Mírovská věznice, ohořelá auta, trpaslíci, ptačí mumie a zelené pivo

Mírov – renesanční boží muka
Mírov – renesanční boží muka
Boží muka
Drobných památek je v Mírově na Šumpersku dost a dost, ale ne každá z nich se může pochlubit tím, že vznikla v období renesance. Jednou z těch výji…
0.1km
více »
Mírov – Pomník Velké války
Mírov – Pomník Velké války
Pomník
V odborné databázi válečných hrobů se o pomníku píše, že je ve špatném…
0.1km
více »
Mírov – sloup se sochou Panny Marie Bolestné
Mírov – sloup se sochou Panny Marie Bolestné
Socha
Jednou z mnoha památek, kterou najdeme v Jiřím Kajínkem proslavené obci Mírov na Šumpersku, je barokní sloup se sochou Bolestné Panny Marie. Tato d…
0.2km
více »
Mírov
Mírov
Hrad
Rozsáhlý goticko-renesanční hrad Mírov stojí na skalnatém ostrohu nad pot…
0.3km
více »
Mírov – Pomník obětem nacismu
Mírov – Pomník obětem nacismu
Pomník
Ačkoliv v současné době si velká část tuzemců hrad a kriminál na Mírově…
0.3km
více »
Mírov
Mírov
Vesnice
Obec Mírov najdeme západním směrem od města Mohelnice a na úpatí Mírovské…
0.3km
více »
Mírov-hrad
Mírov-hrad
Hrad
Obec Mírov s hradem najdete 7 km sz. od Mohelnice, když na konci Mohelnice…
0.5km
více »
Mírov – středověký hradní komplex s barokním kostelem a slavnou věznicí
Mírov – středověký hradní komplex s barokním kostelem a slavnou věznicí
Pevnost, opevnění
Mírovský hrad, pocházející z 13. století, možná proslavila…
0.5km
více »
Turistická známka č. 2311 - Hrad Mírov
Turistická známka č. 2311 - Hrad Mírov
Turistická známka
Hrad Mírov, patřící k nejstarším na Moravě byl vybudován nejpozději v letech 1258-1266 a původně asi vznikl…
0.5km
více »
Starý mlýn
Starý mlýn
Cyklo bar - hospůdka
Zábřežská vrchovina je asi jako každá oblast obdobného rázu z hlediska tu…
1.3km
více »
Krchleby – Sloup Nejsvětější Trojice
Krchleby – Sloup Nejsvětější Trojice
Socha
Na zadní straně sloupu najdeme letopočet 1829, což nabádá k určení vzniku do doby empíru a tím i slohu celého díla. Ve skutečnosti v…
2.5km
více »
Krchleby
Krchleby
Vesnice
Krchleby jsou malou obcí se 170 obyvateli a najdeme ji severozápadním směrem od města Mohelnice. Obec se rozkládá pod jihozápadními …
2.5km
více »
Krchleby (u Mohelnice) – Krchlebská lípa
Krchleby (u Mohelnice) – Krchlebská lípa
Památný strom
V odborné databázi památných stromů se najde stručný, ale pádný popis: „Esteticky působivý strom impozantního vzrůstu a významného…
2.6km
více »
Vyhlídková boží muka u Javoří
Vyhlídková boží muka u Javoří
Boží muka
Zábřežská vrchovina svou atraktivnosti o něco zaostává za vedlejšími vrchovinami, hlavně hned za tou Drahanskou (na kterou v podstat…
3.3km
více »
Boží muka u Květína
Boží muka u Květína
Boží muka
Zajímavá a stará Boží muka najdeme u silnice mezi Květínem a Slavoňovem. Sloupková renesanční muka pochází z r.1602. Německý nápis prozrazuje,…
3.5km
více »
STUDENÁ LOUČKA
STUDENÁ LOUČKA
Osada
Otéto osadě toho moc nevím.Jisté je,že zde pravidelně…
3.6km
více »
Dolní Bušínov – Horní nádrž ("Krchlebská")
Dolní Bušínov – Horní nádrž ("Krchlebská")
Přehrada
Dolní Bušínov se díky masivním investicím v poslední době stal až překvapivě zaplněným rekreačním centrem. Samozřejmě že hlavní destinací…
3.6km
více »
Podolí (u Mohelnice) – Kobylkova tvrz
Podolí (u Mohelnice) – Kobylkova tvrz
Tvrz
Na pohled je Podolí málo zajímavou vískou, přidruženou administrativně k…
3.9km
více »
Dolní Bušínov - Bozéňov
Dolní Bušínov - Bozéňov
Letovisko
Dolní Bušínov, nebo jak se v okolí říká Bozéňov je součástí Zábřeha, bez…
4km
více »
Starý Maletín - větrná elektrárna
Starý Maletín - větrná elektrárna
Elektrárna
Kdo projíždí krajinou Mohelnické brázdy zhruba od Mohelnice až k Zábřehu, nemůže přehlédnout obrovskou větrnou elektrárnu na…
4.5km
více »
Maletín – kostel sv. Mikuláše s areálem
Maletín – kostel sv. Mikuláše s areálem
Kostel
Jednou z dominant obce Maletína, pomineme-li obří větrnou elektrárnu je bezesporu kostel zasvěcený sv. Mikuláši. Jedná se o poměrně mladou památku, d…
4.7km
více »
"Už táhne smrťák zabiják." Pomník děkana Lautnera v Mohelnici a na Mírově.
"Už táhne smrťák zabiják." Pomník děkana Lautnera v Mohelnici a na Mírově.
Pomník
„Jak černej mrak, už táhne smrťák zabiják, už táhne smrťák zabiják“ Začal jsem studovat vysokou školu. V Brně. Pro vyjeveného ogara …
4.9km
více »
Líbivá – Boží muka
Líbivá – Boží muka
Boží muka
Trošku ukrytá pozornosti jsou boží muka u Libivé (podobce vedlejší Mohelnice). Stojí u polní cesty na severovýchodě od vesnice u…
4.9km
více »
Mohelnice
Mohelnice
Město
Mohelnice leží na Severní Moravě, severozápadním směrem od města Olomouc. Mě…
5.6km
více »
Líšnice (u Mohelnice) – kamenný milník
Líšnice (u Mohelnice) – kamenný milník
Technická památka
Milník - tedy předchůdce dnešního silničního značení s udáním kilometrové vzdálenosti příslušného cíle – bývá většinou patník nebo…
5.6km
více »
Nemile-tvrz
Nemile-tvrz
Tvrz
Obec Nemile s v roce 1948 připojenou obcí Filipov a od roku 1960 také obcí…
8.3km
více »
Loštice
Loštice
Městečko
Loštice leží na Severní Moravě, severozápadním směrem od Olomouce. Městeč…
8.3km
více »
Bouzov
Soutěž 10 bodů
www.turistikaprozivot.cz
Bouzov
Hrad
Hrad Bouzov na Olomoucku je typickým romantickým sídlem se všemi znaky…
11.1km
více »
Úsov
Úsov
Zámek
Pozoruhodný soubor památek tvoří mohutná středověká pevnost a barokní zám…
11.5km
více »
zavřít reklamu