Loading...

Směřujeme na severovýchod republiky – 22. den – Travná-křížová cesta a poutní místo, Javorník-městská památková zóna a zámek, Jeseník-obří výhledna a pivovar, Sobotín-pivovar Albert v zámeckém areálu

Cestopisy

Čtvrtek 10. 9. 2020
Ota večer sotva lehl, už spal a docela pěkně si chrápal. Já sice usnula poměrně brzy, ale za chvíli jsem byla vzhůru a nemohla zabrat. To už i Ota přestal chrápat, ale já se tam stále převalovala. Sotva jsem usnula, už jsem byla vzhůru. Venku se zatahovalo, mne rozbolela hlava. Po tak krásném včerejším dni se nevyspím. Nakonec jsem přece jen usnula. V osm mne vzbudil déšť. Je tedy jasné, proč jsem nespala. Zase změna tlaku.
V devět přestalo, vstáváme. Snídáme, Otovi ohřívám zbytek včerejších houbových řízků, krájíme houby na sušení, jen si nejsme jisti, zda uschnou. Každou chvilku drobně mrholí. Zaplnila jsem dvě plastová víka, víc hub současně sušit nezvládneme. Zbytek jsem dala do chladna. K obědu udělám houbové krokety.
Sjíždíme o kousek níž. Na jihu Mariánského údolí, na severozápadním okraji obce Travná je poutní kaple, pramen a údajně zajímavá křížová cesta. O obci jsou písemné zmínky z r. 1296. Byla to důležitá mýtní obec. Ke všem poutním místům se vážou nějaké historky. Jinak to není ani s tímto. Když r. 1845 manželka zdejšího revírníka onemocněla duševní chorobou, rozhodla se, pokud se uzdraví, že tady postaví kapli. To se za tři roky povedlo a tak svůj slib splnila. Nechala postavit malou dřevěnou kapličku a r. 1851 ji nechala zasvětit Panně Marii Salettské – v té době se údajně ve Francii náhle zjevila. Do kapličky umístila její obrázek, který namaloval neškolený malíř z nedalekého Javorníku. Samozřejmě obrázek měl zázračnou moc a brzy sem začali chodit poutníci. Malá kaplička již nestačila, proto r. 1889 postavila tu současnou větší kapli Panny Marie Salettské z režného zdiva s nízkou dřevěnou předsíní. Při její stavbě se objevil pramen, nazvaný Saletta. Později byla okolo něj vybudována kamenná zídka a vytvořena grotta se sochou Panny Marie Lurdské. Voda pramene má být údajně mírně radioaktivní. To jsme se tam samozřejmě nedočetli a doplnili tuto léčivou vodu do všech nádob. Byl nejvyšší čas, zítra bychom už neměli ani na čaj – pak že není zázračná. Nás zachránila. V žádném případě jsme to s jejím pitím nepřeháněli – večer jsme nesvítili. Prý však radioaktivita nepřekračuje normu pitné vody.
Samozřejmě jsme si šli projít i křížovou cestu. Ta byla vybudována r. 1894. Je tvořena 14 novogotickými zděnými výklenkovými kapličkami. Je krátká, kapličky jsou poskládány v zalesněném svahu – cesta vede okolo nich v úzkých serpentinách. Zpátky se nechá jít po schodech.
O kousek níž a blíž k obci je přibližně stejně starý farní novogotický kostel Neposkvrněného početí Panny Marie. Dřív byl však v obci jen malý kostelík bez oken, r. 1666 se psalo, že dřevěný strop je pomalován podle starého způsobu. R. 1721 byl zbořen a r. 1725 postaven nový – větší, který byl r. 1745 ještě rozšířen. Ani ten už nestojí. Nynější kostel Neposkvrněného početí Panny Marie (32 x 10 m) byl postaven na přání biskupa mimo hřbitov v letech 1878 – 1882 z neomítaného kyklopského zdiva. Má vysokou štíhlou 40 metrů vysokou věž, kterou jsme z dálky viděli již včera, když jsme se vraceli. Ota to tipoval dokonce na obelisk. V blízkosti kostela byla v letech 1879 – 1880 postavena fara z režného červeného zdiva v historizujícím stylu s gotickými prvky.
Vracíme se pro auto a sjíždíme do Javorníku, abychom si ho konečně trochu prošli. Parkujeme stejně jako v úterý zdarma v centru. Dnes je otevřené i infocentrum. Je v budově bývalého soudu, který zde sídlil zhruba 100 let od r. 1848. Až u dveří jsme si vzpomněli, že jsme včera zaslechli, že je ode dneška už zase povinnost ve vnitřních prostorách nosit roušky. Už je to tu zas - období zapomínání a vracení se. Takže jdeme pro roušku a znova do infocentra. Ota kupuje pohlednici další rozhledny, já se zde přihlašuji na wifinu, abych ke své radosti zjistila, že by dnes ani zítra už pršet nemělo.
Podle archeologických nálezů byla tato oblast osídlená již v pravěku. První písemná zmínka je z r. 1290, i když kostel sv. Kříže s tvrzištěm tu stál již okolo r. 1260. Ve městě je vyhlášená městská památková zóna, kam patří zámek s anglickým parkem, kostel, ale i řada měšťanských domů.
Začínáme zámkem Jánský vrch. Na prohlídku jít nechceme, jen si ho prohlédneme, obejdeme a projdeme se v anglickém parku. Na tomto skalnatém kopci byl někdy v 2. pol. 13. století postaven hrad. Během 15. století byl poškozen husitskými válkami, biskupství pak nechalo pobořit hradby, aby se hrad nemohl stát oporou nepřítele. V letech od konce 15. století až do r. 1509 byl hrad přestavován do pozdně gotické podoby, po které následovala přestavba na renesanční zámek. K barokní přestavbě na pohodlnější zámek došlo přibližně v polovině 18. století. Brzy se stal střediskem hudebního života celého Slezska. Na zámku dlouhodobě žil výborný německý houslista a dirigent Karl Ditters z Dittersdorfu, který zde složil 40 komických oper. Proto se zde každoročně koná festival Karla Ditterse z Dittersdorfu a také menší koncerty během prohlídek zámku – ty se konají v koncertním sále v rámci Zámeckého kulturního léta.
Počátkem 19.století byla provedena poslední – klasicistní úprava, zámek dál používalo panstvo převážně jako letní sídlo. Když došlo k vzájemnému majetkovému vyrovnání polské a české katolické církve, byl r. 1984 předán do vlastnictví státu.
Na zámek se nechá jít několika cestami. My jsme z náměstí zvolili tu trochu delší, ale pohodlnější – po červené turistické značce. Tím jsme si trochu prošli i park, obešli si zámek, z vyhlídky u Eichendorffovy lavice je moc hezký pohled na náměstí i na hlavní ulici Míru. Tam se zachovalo mnoho měšťanských domů se středověkými jádry, které byly později přestavěny, nyní mají zdobené štíty. Dolů jsme sešli pěšinkou na severní straně, abychom si domy, které jsme viděli shora, prohlédli i zblízka.
Zdejší náměstí Svobody má parkovou úpravu. Za zmínku stojí nově upravená budova radnice. Původní stavbu z r. 1724 zničil r. 1825 požár. R. 1832 byla obnovena a r. 1935 znovu přestavěna. Z náměstí je vchod do barokního kostela Nejsvětější trojice, který byl postaven v letech 1716 - 1723 a r. 1866 upraven.
Původně jsme na dnešek plánovali asi 10 km dlouhý výlet po NS Rychlebskými horami ke zřícenině hradu Rychleby. Stačit by se to ještě dalo. Jenže máme před sebou poslední čtyři dny, v pondělí potřebujeme být doma. Chceme si ty poslední dny užít v trochu volnějším tempu. Po 3 týdnech jsme už trochu unavení. Výlet proto rušíme, máme v Rychlebských horách naplánovanou celou řadu dalších výletů, určitě se sem příští rok vrátíme.
Teď se chceme najíst. U obce Uhelná zajíždíme k severnímu okraji lomu Pelnář. Tohle je naprosto ideální místo, kde by se nechalo klidně i přespat. Je tu i jeden karavan, teď u něj není nikdo. Pak tu parkují rybáři. My tu dnes jen děláme oběd - houbové krokety s bramborem, ale místo si musíme zapamatovat, možná se nám bude příští rok hodit. Tím, že jsme dlouho snídali, tak i dlouho obědváme. Protože jsme se dnes už koupali, ani nezkoumáme, jak by to tu s koupáním vypadalo. Ještě chceme dnes někam popojet.
Jedeme dál na jih - do Jeseníku. I tady výlet po naučné stezce Vincenze Priessnitze rušíme, jen Ota chce zajet k Obří výhledně, která je v lázeňském parku, tj. severně od centra města. Jenže i tady jsou všude placená parkoviště. Zdržet se tu dlouho nechceme, tak váháme, zda si na tu chvilku zaplatíme parkovné nebo to necháme na příští rok. Najednou u parkoviště u lázeňského hotelu Priessniz objevujeme jednu cestu, kam se nechá vjet a na chvíli zdarma zaparkovat. Je vidět, že sem auta jezdí, je tady uhrabaná hlína, možná tu příští rok už bude další parkoviště. Raději zůstávám v autě, kdyby byl nějaký problém, abych to nějak ukecala. K rozhledně je to kousek, Ota by měl být do 15 minut zpátky. Naštěstí problém nebyl a Ota se do limitu vešel. Je to moderní stavba v blízkosti NS, kterou si snad někdy projdeme. Na velkém a hlavně vysokém kameni je ocelová plošina s umělecky kovaným ochozem a ocelovým žebříkem. Je to spíš atrakce pro děti, je hezká, je zajímavá, jen z ní není nic vidět.
Sjíždíme do Jeseníku. Auto necháváme u minipivovaru Jeseník. R. 2007 tady začali upravovat budovu bývalého pivovaru – vybudovali zde rodinný restaurační minipivovar s pivnicí - otevřeli v září 2011. Nějak nám to však časově nevychází. Chtěli jsme se tu zastavit na točené, projít si město, zajít se podívat do infocentra a k vodní tvrzi. Jenže už je skoro pět hodin. Posezení v minipivovaru rušíme, jdeme jen do nedalekého infocentra, které je v budově zvané Katovna. Je to bývalý měšťanský dům v barokně-rokokovém stylu. Tady údajně žil poslední jesenický kat, který násilnou smrtí zemřel 16. května 1646. Kříž, který tuto událost připomíná byl poblíž domu vykopán r. 1901. Sháníme mapu rozhleden Olomouckého kraje, ale to se nám nedaří.
Vracíme se k autu, v pivovaře kupujeme pivo v petce a po vzájemné domluvě opouštíme tuto moc hezkou horskou oblast. Ota sice chtěl zítra na rozhlednu Zlatý chlum, ale nevíme, kde by se tu nechalo spát. Doufáme, že v nižších polohách bude i tepleji.
Jedeme na jih. Projíždíme přes Červenohorské sedlo, Kouty nad Desnou a Loučnou nad Desnou. Tady jsme byli v lednu 2014, chceme si to tady projít i v létě, ale letos to už nebude. Jenže nikde nevidíme žádné šikovné místo, kde bychom mohli přespat. Buď se nesmí odbočit, nebo jsou všude domy.
Přijíždíme do Sobotína, kde má být pivovar Albert. Nedaleko je ski areál, kde doufáme, že bude nějaké šikovné parkoviště. Jenže vše je jinak. Tento ski areál, stejně jako pivovar je součástí obrovského zámeckého areálu s hotelem a s wellness.
Zámek je jediná historická budova, samozřejmě nádherně opravená. Někdy v době od 14. do 16. století tady stávala tvrz, ale ta koncem 16. století zcela zanikla. Ve zdejší oblasti se těžila železná ruda a také se zde zpracovávala. Již v 18. století tady byly železárny. V budově současného zámku bývala zbrojovka, která byla někdy před r. 1834 zrušena. Celé panství r. 1844 koupili úspěšní podnikatelé bratři Kleinové, kteří největší slávy dosáhli v 19. století budováním železničních tratí v Rakousko – Uhersko. Zdejší železárny se jim tedy hodily. Pravděpodobně ve 40. letech 19. století mladší z bratrů Albert bývalou zbrojovku přestavěl na zámek, který se stal sídlem jeho početné rodiny. Založil i zdejší zámecký park. Po 2. světové válce byl zámek jako německý majetek zestátněn a přešel pod správu obce Sobotín. Bylo zde sídlo MNV i Lesnické učňovské středisko, později rekreační středisko havířovského Dolu Dukla. Po rekonstrukci v letech 1989–1991 byla v zámku stále možnost ubytování, vzniklo tu golfové hřiště, rybník v zámeckém parku byl upraven na koupaliště. Jenže pak se nájemci střídali a zámek chátral. Až do r. 2012, kdy ho koupili manželé Milan a Marie Hrochovi. Vše vč. zámku zrekonstruovali, snažili se obnovit prvky z doby, kdy tu žil rod Kleinů. V zámecké budově je hotel, zámecký park je přístupný veřejnosti. Těžko říct, co jsou zrekonstruované hospodářské budovy a co je postaveno nově. Jsou tu i apartmány, v dalších dvou budovách jsou ještě dva hotely, restaurace, kavárny, vinárny, wellness, sportovní hala.
V září a v této covidové době je tu relativně pár lidí. A my jsme docela v šoku. Vypadá to tu jako docela velký luxus. Nakonec jediné možné místo trochu vhodné na přespání je parkoviště, které je trochu stranou celého areálu. Není na něj skoro vidět, i když střecha našeho auta převyšuje okolní živý plot. Snad nebude problém. V recepci hotelu kupujeme petku ležáků Albert 11° a 12°. Pivo tady vaří pro hosty tohoto resortu, do okolních hospod ho neprodávají. Dokonce jsme dostali i tácek.
Pivovar otevírá až ráno, to se tam zajdeme podívat. Teď si to tu jdeme projít. Na opačném konci areálu, u silnice do Rýmařova jsme kousek od sjezdovky objevili motorest s velkým venkovním posezením. Konečně něco pro normální lidi. Jdeme ochutnat točené, tedy Ota. Je spokojený, pivo mu chutná. Já dávám nealko.
Před osmou se vracíme do auta, večeříme a pro změnu dáváme výborné pivo z Jeseníka. K tomu posloucháme Český rozhlas dvojku.
Už hodinu je tma, když najednou v 9 hodin se rozsvítí i na našem parkovišti lampy. Snad tu nemají kamery. Ani bych se nedivila. Uklidňujeme se tím, že jsme vlastně jejich klienty. Na jejich pivu jsme byli, další máme koupené a zítra se chceme jít podívat do pivovaru. Ostatně na výběr nemáme. A asi ani na ubytování v tom luxusu.
Jdeme spát před desátou. Venku je 17 stupňů, což je víc, než bylo v Jeseníku, když jsme odjížděli.
Poslední aktualizace: 18.2.2021
Směřujeme na severovýchod republiky – 22. den – Travná-křížová cesta a poutní místo, Javorník-městská památková zóna a zámek, Jeseník-obří výhledna a pivovar, Sobotín-pivovar Albert v zámeckém areálu na mapě
Autor: jircak
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Směřujeme na severovýchod republiky – 22. den – Travná-křížová cesta a poutní místo, Javorník-městská památková zóna a zámek, Jeseník-obří výhledna a pivovar, Sobotín-pivovar Albert v zámeckém areálu

Javorník - autobusové nádraží
Javorník - autobusové nádraží
Ostatní
Nachází se v centru města na ulici Míru přímo pod zámkem Jánský v…
0.1km
více »
Javorník - Jánský vrch
Javorník - Jánský vrch
Tipy na výlet
Naším cílem je západní Slezsko, Rychlebský výběžek, město Javorník a zámek…
0.1km
více »
Z Javorníku do Žulové
Z Javorníku do Žulové
Trasa
Přechod západního hřebene Rychlebských hor na česko - polské hran…
0.1km
více »
Turistická známka č. 2300 - Město Javorník
Turistická známka č. 2300 - Město Javorník
Turistická známka
Pohraniční obec pod Rychlebskými horami doložena poprvé r. 1291, městem od r. 1373. V dominantní poloze nad ním…
0.2km
více »
Javorník - městská památková zóna
Javorník - městská památková zóna
Měšťanský dům
  Tenhle Javorník nacházející se v českém Slezsku je se svými asi 2800 obyvateli „hlavním městem“ pozoruhodného výběžku obklopeného…
0.2km
více »
Javorník, náměstí Svobody.
Javorník, náměstí Svobody.
Náměstí
První zmínka o městě je z roku 1290. Když nahlédneme do minulosti…
0.2km
více »
Javorník socha sv Jana z Nepomuku a bývalý klášter.
Javorník socha sv Jana z Nepomuku a bývalý klášter.
Socha
Sochy sv. Jana z Nepomuku jsou skoro ve všech větších obcích v republice. Javorník není výjimkou a místní socha patří mezi ty hodně zajímavé. Socha…
0.2km
více »
ZLATÉ HORY 2020 - 5.Přes Račí údolí na hrad Rychleby a do Javorníka
ZLATÉ HORY 2020 - 5.Přes Račí údolí na hrad Rychleby a do Javorníka
Cestopisy
  Dnes jedeme busem na výlet poměrně daleko, ráno jsme proto museli vstát o půl šesté a venku byla ještě tma jak v ranci. No, čemu s…
0.2km
více »
Javornický kostel Nejsvětější Trojice
Javornický kostel Nejsvětější Trojice
Kostel
  O stavbě nového javornického barokního kostela Nejsvětější Trojice se definitivně rozhodlo roku 1715. Dosud se ke mším využíval st…
0.2km
více »
turistické rozcestí Javorník - náměstí
turistické rozcestí Javorník - náměstí
Rozcestí
Turistický rozcestník, který se nachází na náměstí Svobody u radnice, ukazuje turistům cestu do tří směrů. Po červené značce ve…
0.2km
více »
Javorník - radnice
Javorník - radnice
Radnice
Budova radnice vytváří se zámkem na Jánském vrchu typické panorama města…
0.2km
více »
Javorník - sloup se sochou Pany Marie
Javorník - sloup se sochou Pany Marie
Socha
Sloup se sochou Pany Marie (sv. Immaculaty) se nachází v prostoru mezi barokním kostelem Nejsvětější Trojice a Radnicí. Letopočet…
0.2km
více »
Javorník - krytý bazén
Javorník - krytý bazén
Koupaliště
Když před léty spadla střecha školní tělocvičny v Javorníku (díky…
0.3km
více »
Jánský Vrch
Jánský Vrch
Zámek
Monumentální Zámek Jánský vrch stojí nad městem Javorníkem na Jesenicku v…
0.3km
více »
Javorník - kostel Nejsvětější Trojice
Javorník - kostel Nejsvětější Trojice
Kostel
Kostel Nejsvětější Trojice v Javorníku byl vystavěn v l. 1716-23, kdy k němu byla přenesena i fara od staršího kostela sv. Kříže. Nový barokní…
0.3km
více »
Javorník - Dittersův dům
Javorník - Dittersův dům
Měšťanský dům
Dům v Puškinově ulici čp. 31 je vynikající ukázkou měšťanské…
0.3km
více »
Javorník – Latzelova vila
Javorník – Latzelova vila
Dům, budova
Ač jsou na Turistice dva články o objektu Muzea a IC v Javorníku,…
0.5km
více »
Javorník - městské informační centrum
Javorník - městské informační centrum
Infocentrum
Městské informační centrum v Javorníku se nachází v boční částí Kulturního…
0.5km
více »
Javorník - muzeum, městské kulturní středisko
Javorník - muzeum, městské kulturní středisko
Muzeum
Muzeum v Javorníku návštěvník nalezne v krásné historické budově v…
0.5km
více »
Javorník - Zahrádka bludných balvanů
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Javorník - Zahrádka bludných balvanů
Kámen
Zajímavá venkovní expozice, Zahrádka bludných balvanů, se nachází u budovy…
0.5km
více »
JESENÍKY 2007 - 7.Zlaté Hory, Čertovy kazatelny a Javorník
JESENÍKY 2007 - 7.Zlaté Hory, Čertovy kazatelny a Javorník
Cestopisy
   Brzy ráno vyjíždíme dle přání mé ženy do Zlatých Hor.…
0.6km
více »
Javorník
Javorník
Tipy na výlet
Vydáme se do Javorníka, který se nachází v severní…
0.8km
více »
Javorník
Javorník
Městečko
Javorník leží ne Severní Moravě, severozápadně od města Jeseník. Městečko…
0.8km
více »
Javornicko - Rychleby 2014 pt.1
Javornicko - Rychleby 2014 pt.1
Cestopisy
  Vlastně je to již malá tradice, jak přijde jaro, jedeme s…
0.9km
více »
Javorník kostel sv. Kříže
Javorník kostel sv. Kříže
Kostel
Kostel sv. Kříže   Jednalo se o první Javornický kostel u kterého byla i fara. Vznikl patrně v polovině 13. století, stavba je datována r.1260…
0.9km
více »
Přírodní rezervací Račí údolí přes Čertovy kazatelny a zříceninu hradu Rychleby
Přírodní rezervací Račí údolí přes Čertovy kazatelny a zříceninu hradu Rychleby
Trasa
Hluboce zaříznuté sedm kilometrů dlouhé Račí údolí, jehož ústí leží…
1.1km
více »
Rychlebská cyklotour aneb Javorník 2014 (1. část: vrcholové prémie polské etapy a Ladek-Zdroj)
Rychlebská cyklotour aneb Javorník 2014 (1. část: vrcholové prémie polské etapy a Ladek-Zdroj)
Cestopisy
První polovina letošního května přinesla naší tradiční, i když stále…
1.1km
více »
Rychlebská cyklotour aneb Javorník 2014 (č.2: rychlostní prémie, Otmuchów a protialkoholní léčebna)
Rychlebská cyklotour aneb Javorník 2014 (č.2: rychlostní prémie, Otmuchów a protialkoholní léčebna)
Cestopisy
V pátek se rozdělíme hned ráno, protože nejsme schopni se dohodnout,…
1.1km
více »
Rychlebská cyklotour aneb Javorník 2014 (3. část: putování po zatopených lomech)
Rychlebská cyklotour aneb Javorník 2014 (3. část: putování po zatopených lomech)
Cestopisy
Závěrečná etapa letošní květnové česko-polské rychlebské cyklotour nás má…
1.1km
více »
zavřít reklamu