Loading...

Z Uherského Hradiště přes archeonáleziště Sady do Mařatic

Cestopisy

Zhruba v polovině května jsem vyjel v pátek hned po práci za ženou do Uherského Hradiště s tím, že napřed podniknu kratší túru do okolí a vpodvečer se setkáme v restauraci Masáro. Díky inspiraci novou krásnou sochou Mařaťanky na hlavním městském rynku padlo rozhodnutí navštívit i její „rodnou dědinu.“ Předtím ale dlouhá štreka městem, neboť chci napřed omrknout archeonáleziště jménem Sady.

Z busového nádraží jsem přes Palackého náměstí přešel k přechodu u křižovatky se dvěma nejdelšími uherskohradišťskými ulicemi (Sokolovská a tř.Maršála Malinovského), přešel na východní stranu a vydal se po té druhé třídě směrem ke Kunovicím, tedy k jihu.

 

Na protější straně jsem nejprve spatřil patrový objekt Kozlovny U hejtmana Šarovce, což je restaurace s nabídkou tradičních slováckých jídel, pečených sendvičů a pokrmů z kuřecího a vepřového masa. Dál směrem ke Kunovicím pak frontu domů s historizujícími fasádami, nad jejichž střechami se zvedaly mnohem mladší sídlištní budovy a od od severu k jihu jim dominovala (v řadě za sebou) trojice masivních věžovitých panelových domů.

 

Východní strana třídy maršála Malinovského, po které jsem po chodníku kráčel, byla z turistického hlediska mnohem zajímavější:

 

Hned za náměstím Míru jsem minul kino Mír stojící zde od roku 1954. Jeho přízemní budova je na střeše ozdobena plastikou opeřence a jeho uhynulého druha. Roku 1990 byla budova kina upravena i pro jíná, než filmová představení. Od té doby se tu hrají hry Sloffackého divadla, konají se hudební koncerty ve stylu rocku, metalu a alternativy, a když v Uherském Hradišti probíhá festival „Letní filmová škola“ , tak se snímky promítají i ve zdejším Klubu Mír.

 

Hned pod kinem začínaly Smetanovy sady, což je největší městský park. Byl založen v roce 1882 podle návrhu Augustina Siebecka, zemského zahradníka z Brna. O vznik rozsáhlého anglického parku se přičinil i místní Okrašlovací spolek. Původně se jmenoval po císaři Františkovi Josefovi I., Smetanovými sady se začal nazývat až od 1924. Pohromou byla povodeň z roku 1997, při níž bylo poškozeno mnoho dřevin, jež pak uhynuly. Roku 2012 proběhly první úpravy věnující se odstranění stromů nacházejících se v havarijním stavu a výsadbě nových dřevin.Následovalo odstranění nevhodné výsadby narušující kompozici parku a bránící v průhledech na budovu Slováckého muzea a Slovácké búdy. Přitom byly položeny také ohromné plochy nových trávníků, vysázeno bezmála pět tisíc keřů a zbudovány odpočinkové zóny a nové chodníky pro pěší.

 

Krom pěkné zeleně (vyniká soubor památkově chráněných platanů) se v sadech nachází dětské a workoutové hřiště, cvičební prvky určené pro „dospěláky“ a knižní budka.

Stojí zde několik pomníků jako Busta Bedřicha Smetany od Jiřího Jaška z roku 1960, empírový pomník rodiny Winkerových (přenesený sem z městského hřbitova) a kamenný sloup se skulpturou sv.Rocha, pocházející z konce sedmnáctého století. Je zajímavý tím, že se na vrcholku poměrně vysokého podstavce krčí dosti podměrečná socha světce.

 

V parku se nachází několik budov, které si vychutná nejen oko architekta.

 

Prvním je unikátní Slovácká búda, což je replika lidového stavení z roku 1937, z doby konání „Výstavy Slovácka.“ Po jejím ukončení nebylo obydlí zbořeno, ale zůstalo zachováno pro další generace. Zkázonosná povodeň jej na konci minulého století notně poničila. Při opravách byla „búda“ ozdobena přesnou napodobeninou původní výmalby. V současnosti je využívána folklórními soubory jako zkušebna.

 

Na severozápadním okraji Smetanových sadů, hned pod kinem Mír, se vypíná budova Slováckého muzea.

Muzeum bylo ve městě založeno roku 1914 a roku 1929 město pro jeho potřeby odkoupilo starou budovu Střeleckého spolku, v níž byla i kuželna a restaurace. Roku 1937 vznikla nová, tehdy velmi moderní, přístavba dle projektu význačného architekta Bohuslava Fuchse, vyhlášená 1964 za architektonickou památku. Roku 1960 se nejstarší část muzea nacházela v havarijním stavu a při opravě byly prostory výstavních sálů výrazně rozšířeny. Poslední větší stavební změny byly provedeny v roce 1995.

 

Slovácké muzeum je muzeem toliko regionálním, přesto u nás patří k těm nejvýznamnějším. A to především pro velké množství sbírek, zaměření a také pracovním postupům.

Foto: Franta

Hlavní (stálá) národopisná expozice návštěvníky seznámí se zemědělskými pracemi, lidovým stavitelstvím, výrobky šikovných lidských rukou (praktických i uměleckých), dále s bohatým rejstříkem slováckých krojů a prožíváním svátků v roce, kde nejvíce zaujmou Masopust a Velikonoce… a mnoha dalšími zajímavostmi. Výstava je doplněna animovanými dioramaty a krátkými snímky.

 

Pod Smetanovými sady lemovala třídu Maršála Malinovského řada pěkných historizujících stavení, sem tam i ve stylu secese. Jedním z nich byla budova Franklovky.

 

Vznikla roku 1922 jako obytný dům a továrna na výrobu koňaku a slivovice (ta ale byla později umístěna do dvorních traktů budovy), jehož majiteli se stali bratři Karel a Max Franklovi. Secesní podobu sídla navrhl hradišťský stavitel Julius Kopp. Mezi lety 1949 – 1960 byl v budově úřad Krajského velitelství Státní bezpečnosti. Ve sklepě byli v samovazbách umístěni političtí vězni a absolvovali kruté výslechy. Na půdě objektu je příslušnící STB mučili tzv. „elektrickými botami.“

Dnes je budova sídlem oboru kamenosochařství Střední uměleckoprůmyslové školy, ale je přístupná i veřejnosti a konají se zde komentované prohlídky.

 

Foto: Franta

Dál k jihu končila bytová zástavba, kterou vystřídal areál hypermarketu Tesco. Tady jsem po přechodu přešel třídu na druhou stranu a mezi shluky panelových domů se snažil najít náměstí Republiky. Říká se, že kdo hledá, najde… což se po chvilce podařilo i mně, ale nalezeným jsem nijak ohromen nebyl.

 

Jedná se o novodobé „umělé“ náměstí, které je vlastně jen parčíkově upravenou plochou mezi okolními paneláky. Střed krášlí obdélníková nádrž (kašna) s dřevěnou plastikou, jejímž autorem se roku 1970 stal Stanislav Mikuláštík. Nad horní část schodiště vedoucí k prodejně potravin Hruška a osvěžovně Blue Bar se vypíná plastika od Jana Habarty. Dílo nazvané „Květ“ z umělého vápence zrobil v roce 1960, ale dle mého názoru se mu tenhle „socrealistický“ výtvor poplatný režimu a době příliš nepovedl.

 

Foto: Franta

Poté jsem se vrátil přes tř.Maršála Malinovského opět na její východní stranu a šmároval dál k jihu. Za odbočkou k zástavbě Sadů jsem narazil na pomník bývalého židovského hřbitova a tur.směrovník. Zelená značka stoupala (spolu s trasou Cyrilometodějské stezky) nejprve zprudka do kopce starými sady. Pak se vyšvihla na plošší holý hřeben, stoupání se zmírnilo a polní cesta mne přivedla k další turistické zajímavosti, mezi archeologickými odborníky známému jako lokalita Uherské Hradiště Sady - Špitálky.

 

Prvním objevitelem byl rolník z Derfle, který při kopání na poli narazil na zeď a po jejím prolomení se před ním objevila lidská kostra, u níž stála hliněná nádobka. Roku 1958 zde kolchozníci provedli hlubokou orbu, jenž na denní světlo vynesla zbytky lidských skeletů, úlomky malty, střešní krytiny a opracované kameny. Poté zde byl zahájen rozsáhlý archeologický výzkum ukončený až v roce 1964. Přitom bylo objeveno na 90 hrobů pocházejících z rozmezí devátého a konče druhou polovinou následného století.Třetina rovů se ukrývala v interiéru bývalého kostela a do nich byli pohřbeni nejvýznamnější představitelé předvelkomoravské a velkomoravské společnosti. Kromě toho se nalezli zlaté a stříbrné šperky.

 

Foto: Franta

V té době tady na půdorysu kříže stával kostel s kvadratickou věží. Později k němu přistavena hrobová komora, kaple a půlkruhová apsida. Vnější omítka chrámu byla bílá, kdežto vnitřní prostory pokryla výmalba. Podlaha byla kamenná, střechu kryla pálená krytina. Jižně od kostela stávala dlouhá dřevěná hala, na západě rotunda a severně se na travnaté vyvýšenině rozkládalo sídliště, jež tvořila srubová stavení a přilehlé hospodářské objekty. Nechyběl pekárna, kovárna a studna.

Předpokládá se, že se tu už v ve druhé polovině 9.století nacházelo významné církevní středisko a zároveň sídlo arcibiskupa Metoděje. Po jeho smrti centrum zaniklo.

Při archeologickém průzkumu bylo na výšině sv.Metoděje nalezeno pohřebiště s více jak 900 hroby a také zbytky kamenné stavby ze začátku 9.století, která byla nejstarším sakrálním objektem na celé Moravě.

 

To byl stručný a vlastními slovy přetlumočený „výcuc“ z toho, co jsem na zajímavé lokalitě vyčetl z Info tabulí. Je jich tu umístěno povícero, obsahují mnohem rozsáhlejší text a jsou doplněny také obrázkem bývalého chrámu a mapkami velkomoravského sídliště.

Nejzajímavějším prvkem lokality jsou rozsáhlé zrenovované základy kostela… no a protože se náleziště nachází na travnatém pahorku, otvírá se odtud i velmi pěkný výhled na město Uherské Hradiště a kulisu Chřibů za ním.

 

Franklovka
Franklovka  •  Foto: Franta

Po trase Cyrilometodějské stezky jsem pak pokračoval příjemným chodníkem vedoucí pastvinou (a nabízejícím další výhledy) až na okraj místní části Uherského Hradiště – Mařatic.

 

Po prokličkování několika ulicemi se ocitl na hlavní dědinské „avenui“ a před odbočením ke kostelu a hřbitovu kus dole u silnice zahlédl siluetu zvoničky. Neodolal jsem a šel ji zblízka prozkoumat.

 

Hranolová věž zvonice byla zbudována na přelomu devatenáctého a dvacátého století a stala se významným zdobným prvkem staré zástavby mařatické návsi, tedy jejího horního konce. Dnes už pozbyla svou funkci a umíráček se v ní rozezní jen na výslovné přání pozůstalých.

Před časem se zvonička dočkala rekonstrukce a poněvadž jsou Mařatice místní částí Uherského Hradiště, postaralo se o ni město.

 

Foto: Franta

Po prohlídce návrat k horní křižovatce, na níž vybrána cesta stoupající ke kostelu Nanebevzetí Panny Marie. (Naproti němu se nacházela zastávka uherskohradišťské MHD, zde zvané „pouličkou“, za zastávkou upravené prostranství s posezením a vedle parkoviště pro osobní vozy.)

 

Dnešní hřbitovní kostelík stojící u cesty do mařatických vinohradů má za sebou bohatou poutní minulost. O jeho výstavbu se přičinil bývalý uherskohradišťský městský písař (svého času dokonce i primátor) Václav Kulíšek, původem z Moravičan. Svolení ke stavbě obdržel od kardinála Dietrichsteina i městských radních v prosinci 1613. Kostel byl dokončen o rok později. Jelikož mezitím Kulíškovi zemřela žena, on vstoupil do kněžského stavu a vzápětí byl jmenován farářem jím vystavěného chrámu. Mše se tu sloužívaly 6 x za rok, ale v „křížových dnech“ před svátkem Nanebevzetí Panny Marie sem zdola z Hradiště putovala početná procesí.

 

V 18.století byla chrámová loď znovu zaklenuta v duchu baroka. Původní oltář (pocházející z roku 1740 byl později přemístěn do nového kostela v Březolupech. (Začátkem dvacátého století dostaly Březolupy nový oltář a tento „zapůjčený“ barokní byl převezen do Uherského Hradiště a umístěn do skladů městské farnosti.)

Mařatický kostelík je jednolodní s půlkruhově uzavřeným presbytářem a nad vstupním průčelím se tyčí hranolová věž s jehlancovitou střechou, nahoře s makovicí a křížem. Věž je členěna nárožními pilastry s římskými hlavicemi. Loď je klenuta dvěma pásy valených kleneb s výsečemi, kněžiště a sakristie mají stropy ploché. Kromě hlavního se v kostele nacházejí dva boční oltáře zasvěcené Večeři Páně a sv.Josefu. Za hlavním oltářem je na zdi kartuše s nápisem a Kulíškovým znakem.

 

Chrám Nanebevzetí Panny Marie je hodnotný renesanční sakrální objekt s barokními úpravami a jako takový byl právem vyhlášen kulturní památkou.

 

Foto: Franta

Poslední rekonstrukce započala roku 2007 (tehdy se již ve velmi špatném stavu nacházel jak jeho exteriér, tak i interiér) a trvala 5 let. Náročné opravy byly završeny instalací zrenovovaného původního barokního oltáře, nalezeného na půdě místní fary. Restaurátorům byl přitom nápomocen jen starý černobílý prvorepublikový snímek. Slavnostní znovuotevření kostela proběhlo začátkem listopadu 2013 a od té doby se v něm vcelku pravidelně v neděli slouží mše.

 

Chrám je obklopen hřbitovem.

 

Když byl v Uherském Hradišti ten městský u františkánského kostela císařem Josefem II. zrušen, nabídl městu pozemky pro zřízení nového mařatický farář. Pro potřeby Uherského Hradiště byl tento nový hlavní městský hřbitov upraven a v průběhu let několikrát podstatně rozšířen. Ještě koncem 19.století tu panoval takový paradox: mařatický chrám se hřbitovem spadal do farnosti uherskohradišťské, ale vlastní obec Mařatice pod farnost v Sadech a věřící museli na mše svaté docházet tam.

 

Na hřbitově se nachází množství hrobek významných uherskohradišťských obyvatel. První známou osobností zde uloženou k odpočinutí věčnému se roku 1796 stal krajský hejtman František Zikmund Žalkovský ze Žalkovic. K těm novým zde pohřbeným patří např.politik Alois Pražák, měšťan a stavitel Josef Schniak, dále politik, ministr a premiér bývalého Československa – Jan Černý, starostové města František Beneš a Jan Evangelista Protzkar či lékař a primář první městské nemocnice František Tomášů.

Za pozornost stojí také hrobky rodiny Stanclovy a rodiny Skácelovy a Čundrlovy, jimž se o krásný náhrobek postaral Franta Úprka. Zaujme jistě i busta uherskohradišťské básnířky a spisovatelky Boženy Benešové, která je ale pochována v Praze.

 

Roku 2008 byla dokončena rozsáhlá rekonstrukce hřbitova, díky níž se stal žalov místem mnohem důstojnějším (a jestli se to smí o hřbitovech vůbec napsat), tak i mnohem krásnějším.

 

Můj původní plán zajít od hřbitovního chrámu ještě nahoru na Rochus by mi podle údajů na kapesním chronometru už časově nevyšel, takže jsem se ještě zašel podívat k barokní výklenkové kapli. Tady na Slovácku se jim říká „Poklona“ a mařatická stojí na louce kousek od točny MHD. Byla vystavěna v druhé půli 18.století a roku 2019 vzorně zrekonstruována. Díky vzrostlým lipám je tahle Poklona velmi pěkným zákoutím a krajinotvorným prvkem.

 

Po obhlídce už návrat ke hřbitovu a od zastávky odjezd „pouličkou“ na druhý konec města za manželkou...

Poslední aktualizace: 6.7.2023
Z Uherského Hradiště přes archeonáleziště Sady do Mařatic na mapě
Autor: Franta
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Z Uherského Hradiště přes archeonáleziště Sady do Mařatic

Slovácko nejen kolmo, epilog – Podolí, Uherské Hradiště a Baťův kanál (Nivnice 2020)
Slovácko nejen kolmo, epilog – Podolí, Uherské Hradiště a Baťův kanál (Nivnice 2020)
Cestopisy
Náš pobyt na Slovácku se chýlil ke svému závěru. Stejně jak…
0.1km
více »
Sady - archeonáleziště s vyhlídkou
Sady - archeonáleziště s vyhlídkou
Drobné památky
Mezi archeologickými odborníky je lokalita známa jak Uherské Hradiště – S…
0.2km
více »
Bývalý uherskohradišťský židovský hřbitov
Bývalý uherskohradišťský židovský hřbitov
Památník
Původní hřbitov se rozkládal ve svahu nad dnešním tur.rozcestníkem Sady, poblíž křižovatky ulic Větrné, Solné cesty a třídy Maršála …
0.4km
více »
Uherské Hradiště - náměstí Republiky
Uherské Hradiště - náměstí Republiky
Náměstí
Náměstí se nachází poblíž jižní části třídy Maršála Malinovského. Jako or…
0.4km
více »
Uherské Hradiště - třída Maršála Malinovského
Uherské Hradiště - třída Maršála Malinovského
Ulice
Kromě Sokolovské se jedná o nejdelší uherskohradišťskou ulici (v tomto…
0.5km
více »
Nezaměnitelný půvab Mařatických vinohradů
Nezaměnitelný půvab Mařatických vinohradů
Tipy na výlet
I zcestovalí vinaři určitě dají za pravdu tvrzení, že na světě lze jen stěží nalézt místo, které by se…
0.6km
více »
Uherské Hradiště - plastika "Ráno"
Uherské Hradiště - plastika "Ráno"
Socha
Dalším z děl známého sochaře Jana Habarty, jež je k vidění v Uherském…
0.8km
více »
Expozice Slováckého muzea v Uh. Hradišti
Expozice Slováckého muzea v Uh. Hradišti
Muzeum
Návštěvu historického města Uh. Hradiště si můžete spestřit prohlídko…
0.8km
více »
Chřiby a okolí
Chřiby a okolí
Tipy na výlet
Uherské Hradiště - Penzion v Rybárnách, kde jsme se ubytovali. Odtud…
0.8km
více »
Uherskohradišťské Smetanovy sady
Uherskohradišťské Smetanovy sady
Zahrada
Tento největší městský park se rozkládá mezi třídou Maršála Malinovského,…
0.8km
více »
Na prohlídce Slováckého muzea
Na prohlídce Slováckého muzea
Muzeum
Při poslední návštěvě u manželčiny maminky jsme Janu zase nechali u ní…
0.8km
více »
Procházka Uherským Hradištěm
Procházka Uherským Hradištěm
Město
Dnes (sobota 2.4.2011) nás čeká milá povinnost: oslava 75.narozenin Janiny maminky. A protože naše jubilantka žije v Uherském Hradišti,…
0.9km
více »
Přes náměstí Palackého v Uh. Hradišti
Přes náměstí Palackého v Uh. Hradišti
Ulice
Město s bohatou historií a řadlou památek, Uherské Hradiště, r…
1km
více »
Uherské Hradiště - Palackého náměstí
Uherské Hradiště - Palackého náměstí
Náměstí
Velký obdélníkový rynek (cca 100 x 60 m) se nachází v centru města a v…
1km
více »
Uherské Hradiště - Zelené náměstí
Uherské Hradiště - Zelené náměstí
Náměstí
Tento novodobý rynek se stal v pořadí sedmým městským náměstím. Vznikl na…
1km
více »
Uherské Hradiště - bývalá věznice
Uherské Hradiště - bývalá věznice
Dům, budova
V historii Uherského Hradiště hrálo důležitou roli i vězeňství. V…
1.1km
více »
Uherské Hradiště - socha "Mařaťanky"
Uherské Hradiště - socha "Mařaťanky"
Socha
Už od září roku 2022 stojí tahle děvčica v kroji na Masarykově náměstí. Nekřičí, nebrečí, nehudruje, s nikým se nehádá ba dokonce an…
1.1km
více »
Procházka parkem v Uh. Hradišti
Procházka parkem v Uh. Hradišti
Park
Při každoroční Jarní návštěvě města na řece Moravě - Uherského Hrad…
1.1km
více »
Uherské Hradiště - Residence Hradská
Uherské Hradiště - Residence Hradská
Dům, budova
 Centrum Moravského Slovácka (město Uherské Hradiště) je milovníkům…
1.1km
více »
Atrium v Uherském Hradišti
Atrium v Uherském Hradišti
Dům, budova
V centru Uherského Hradiště na Masarykově náměstí je jednou z prodejních…
1.1km
více »
Kašny v Uherském. Hradišti
Kašny v Uherském. Hradišti
Kašna
Okresní královské město Uh. Hradiště ve Slováckém regionu, ležící na levém…
1.2km
více »
Uherské Hradiště - socha Dívky s kolem
Uherské Hradiště - socha Dívky s kolem
Socha
Tuhle zajímavou plastiku cyklistky v životní velikosti můžeme spatřit na Obchodní ulici poblíž uherskohradišťského autobusového…
1.2km
více »
Uherské Hradiště – barokní lékárna
Uherské Hradiště – barokní lékárna
Dům, budova
Budova barokní lékárny „U Zlaté koruny“ v Uherském Hradišti patří mezi nejkrásnější objekty tohoto historického města. Tento dům s neorenesančním…
1.2km
více »
Od vlaku k vlaku - Z Uherského Hradiště do Starého Města
Od vlaku k vlaku - Z Uherského Hradiště do Starého Města
Trasy
Tato nenáročná vycházková trasa vede od nádraží z Uherského Hradi…
1.2km
více »
Procházka Masarykovým náměstím v Uh. Hradišti
Procházka Masarykovým náměstím v Uh. Hradišti
Město
Střed města se rozkládá v okolí Masarykova a Mariánského náměstí. Velké…
1.2km
více »
Uherské Hradiště
Uherské Hradiště
Město
Uherské Hradiště leží na Jižní Moravě, východním směrem od Brna. Město se…
1.4km
více »
Uherskohradišťský Mariánský sloup
Uherskohradišťský Mariánský sloup
Socha
Do „Hradišťa,“ kde žije manželčina maminka, zajíždíme často a centrum města máme dobře obšlápnuté, ale i tak nás tady vždycky něco n…
1.4km
více »
Přes Mariánské náměstí v Uherském Hradišti
Přes Mariánské náměstí v Uherském Hradišti
Náměstí
Při naší letošní návštěvě Uherského Hradiště, jsme se prošli Mariánským …
1.4km
více »
Přes rozhlednu Rovninu a Rochus do Mařatic
Přes rozhlednu Rovninu a Rochus do Mařatic
Cestopisy
Poslední pátek v měsíci květnu jsem se měl odpoledne dopravit do…
1.5km
více »
zavřít reklamu