Častava
Turistické cíle • Příroda • Přírodní památka
Přírodní památka Častava (7,32 ha) je ukázkou dochovaného mokřadu v intenzivně zemědělsky využívané krajině Hané. Dominantou území je pozůstatek meandrujícího ramene říčky Cholinky (tzv. Lešák) dnes jen s mírně se linoucí vodou přitékající od Podbradského rybníka. Ve východní části obce Horky nad Moravou zvané Sedlisko jsou dva Rybníky, z nichž menší je součástí přírodní památky.
Význam lokality spočívá v bohatosti její mokřadní a vodní vegetace a v kvalitě prostředí, které poskytuje podmínky pro vývoj a život celé řady vodních organismů. V prostoru na hranici mezi obcí a zemědělskou krajinou je toto území prvkem ekologické stability, tedy jakousi „oázou života".
Ve vodním prostředí ramene a Rybníčků, v tůňkách, v okolních mokřinách a nabřezích rostou rozmanité vodní a bahenní rostliny jako např. stulík žlutý (Nuphar luteum), puškvorec obecný (Acorus calamus), šmel okoličatý (Butomus umbrllatus), ostřice nedošáchor (Carex pseudocyperus) či ostřice prodloužená (Carex elongata). Neopominutelné jsou podmáčené břehové porosty olší, topolů a vrb, pod jejichž Korunami mají vhodné podmínky pro život obvyklé druhy rostlin lužních poloh jako je ostřice třeslicovitá (Carex bryzoides), hluchavka skvrnitá (Lamium maculatum), vrbina penízková (Lysimachia nummularia) nebo nápadně červeně kvetoucí silenka dvoudomá (Silene dioica).
Z mnohých mokřadních živočichů, kteří zde žijí jsou asi nejnápadnější rozmnožující se obojživelníci. Kromě hlasitého skokana skřehotavého (Rana ridibunda), skokana štíhlého (Rana dalmatina), ropuchy zelené (Bufo vidris) či ropuchy obecné (Bufo bufo) je tu i nenápadný čolek obecný (Triturus vulgaris). Zahlédnout můžete také jejich lovce užovku obojkovou (Natrix natrix). Ještě méně nápadný, ovšem neméně významný je výskyt drobných planktonních korýšů a to zejména velmi vzácné perloočky Alona protzi a žijí tu také vodní měkkýši zastoupení např. škebelmi (Anodonta sp. div.) a lištovkou lesklou (Segmentina nitida).
V zájmu ochrany přírodní památky byly ne jejích okrajích vytvořeny zatravněné pásy, které brání prostředí mokřadu před splavováním ornice, živin a případných agrochemikálií z okolních polí