Frenštát pod Radhoštěm – radnice
Nová radnice ve Frenštátu pod Radhoštěm je nápadnou a zajímavou neorenesanční budovou připomínající podobné – byť o přece jen pár století starší - stavby v italském Toskánsku. Ta frenštátská byla na zdejším Náměstí Míru (č. 1) postavena až na konci 19. století, kdy nahradila „starou“ radnici z roku 1797 a měšťanský dům v jejím sousedství, které musely být zbourány.
Nová radniční budova byla postavena Antonínem Staňkem z Valašského Meziříčí v letech 1889 až 1890, a to podle projektu brněnského stavitele Antonína Tebicha. Interiérové práce - včetně dodnes dochované štukové výzdoby - pak byly dokončeny v roce 1891. Vznikla tak stavba ve stylu italizující neorenesance v podobě dvoupatrové budovy s podloubím a vysokou hranolovou věží.
V obloucích nad dvojitými okny v prvním patře můžeme v kruhových medailonech vidět štukové reliéfy Jana Ámose Komenského, Františka Palackého, Josefa Jungmanna a Boleslava Jablonského. V kartuši nad hlavním vchodem je umístěn pískovcový erb se sv. Martinem, který je patronem města. Nesmí zde ale – pochopitelně - chybět ani pamětní deska připomínající zdejšího slavného rodáka, fenomenálního skokana na lyžích Jiřího Rašku.
Za zmínku stojí také skutečnost, že ve vstupním vestibulu radnice je umístěn originál sochy pohanského boha Radegasta, kterou v roce 1931 vytvořil Albín Polášek a která byla umístěna mezi Pustevny a Radhošť, nebo že radniční věž bývá v turistické sezóně zpřístupněna veřejnosti a slouží jako rozhledna s vyhlídkou na panorama Beskyd. Ne zcela obvyklý je také fakt, že budova „nové“ radnice byla v minulosti využívána také jako obecná škola nebo městské muzeum. Dnes zde najdeme frenštátský Městský úřadu i Kulturní a informační centrum.
V říjnu roku 1993 byla radniční budova ve Frenštátu pod Radhoštěm zapsána na seznam našich chráněných kulturních památek, o necelých deset let později se stala i součástí městské památkové zóny.