Loading...

Kaple Nejsvětější Trojice na Nesypce v Praze

Turistické cíle Kaple

Původně byla tato místa na Smíchově obdělávána jako pole a pastviny, což se změnilo nejspíše za krále Karla IV. nebo ještě mnohem dříve, kdy došlo k zřízení zdejších vinic. U nich pak vznikla hospodářská usedlost Nesypka (správně však Nesybka) čp. 108, kterou můžeme vidět jak v I. vojenském mapování z let 1764-1768 a její rektifikaci z let 1780-1783 (viz http://oldmaps.geolab.cz/map_viewer.pl?lang=cs&map_root=1vm&map_region=ce&map_list=c107), tak v indikační skice stabilního katastru z roku 1840 (viz https://ags.cuzk.cz/archiv/openmap.html?typ=skicic&idrastru=RAK321018400) a v jeho reambulaci z roku 1879 (viz https://ags.cuzk.cz/archiv/openmap.html?typ=omc&idrastru=B2_a_4C_6955_2), jejichž srovnáním je vidět výsledek přestavby z roku 1874.

Její vlastníci zde nechali v roce 1667 vybudovat v raně barokním slohu kapli, která sloužila k náboženským účelům celé usedlosti a během různých svátků i dalším sousedům (služby Boží zde původně konali jezuité, jimž patřil blízký dvůr Palata), což si později vyžádalo její úpravu. Tu nechal v letech 1731-1732 provést zemský prokurátor Jiří Maxmilián Nesyba se svou manželkou Barborou Apolonií, přičemž sama báň byla posazena 28. srpna 1731. Zároveň s ní bylo učiněno nadání, aby smíchovský farář obětoval v kapli za jejich duše mši každou sobotu. Že obojí mysleli vážně, tak to dokázali i tím, že zde byly umístěny 2 oltáře - hlavní Nejsvětější Trojice a boční Panny Marie. Později byly při kapli zřízeny ještě 2 další nadace. Další údobí pak přinášela zkázu, zejména léta 1741 a 1744, kdy byla Praha obléhána francouzskými a pruskými vojsky. Pak přišel císař Josef II. a josefinská doba nebyla příznivá mnoha církevním objektům. Mezi ně byla zařazena též tato kaple. Již v roce 1784 bylo nařízeno, aby byla zrušena, k čemuž došlo 20. prosince 1784. Nadace a všechno bohoslužebné zařízení připadlo náboženskému fondu a bylo umístěno do různých objektů. Teprve v období po roce 1821, kdy došlo k její opravě nákladem měšťana a prýmkáře Františka Šajby (psán i jako Ssagba a Scheiba) a jeho ženy Marie Anny, roz. Cabltové, se v ní čas od času konaly mše svaté, většnou při nějakém význačném svátku či slavnosti. Další úpravy objektu byly provedeny za Jakoba Hahnenkamma.

V letech 1866-1868 se stala kaple málem hřbitovní, protože se jednalo o tom, že území statků Hřebenky, Platenice a Nesypky bude vykoupeno pro nový malostranský hřbitov, ale stížnost smíchovských občanů dostála ministerského sluchu, takže se nic takového nerealizovalo. Zádušní fond však stejně vše odprodal městu, což bylo schváleno místodržitelským výnosem z 25. prosince 1873. Kaple byla přestavěna již roku 1874. 18. října 1873 totiž koupil od pražské konsistoře Hřebenku, Nesypku, Platenici a kapli Nejsvětější Trojice Martin Věžek, který za tyto majetky zaplatil 60 105 zlatých. Následně nechal vše opravit. Báň měl na starosti tesař Kodera z Košíř s klempířským mistrem Františkem Schnabelem. Od té doby byl na ní umístěn zinkový plech. Samotnou věž pak zrekonstruoval zedník Šmejkal (psán dobově jako Schmeikal). Nově upravená budova se segmentově zaklenutými okny i vchodem získala půdorys čtverce s vypouklými stěnami a nárožními pilastry s čabrakovými hlavicemi. Kvůli postupným změnám v oblasti zástavby a komunikačních poměrů byla část kaple odbourána, takže se z ní zachovala pouze přední půlka, jež byla koncem 19. století v majetku dvora proti kapli. O tom se dočteme v "Národních listech" z 28. listopadu 1907: "Správa ústavu slepých Francisco-Josephinum na Smíchově a Česká spořitelna jakožto protektorka tohoto ústavu opět jednou projevily velký smysl pro dobro obecné a pro rozvoj nejzdravější části Smíchova, na stráni petřínské, přímo za Kinskou zahradou ležící. Skoro tři léta ležel díl nové spojovací silnice ze Smíchova ke Strahovu podél hradeb petřínských projektované ladem a neupraven. Teprve v poslední době rozhodla se obec smíchovská onen díl silnice náležitě upraviti a v dalším provádění pokračovati. Majitelé vinic Hřebenek, Nesypky a Plátenice, ač soukromníci, věnovali k tomu ihned, ochotně a zdarma potřebné pozemky, velmi rozsáhlé; naproti tomu bohatý veřejný ústav a bohatá Česká spořitelna odpírá tak učiniti."

Když před 1. světovou válkou začala být tato lokalita centrem čilého stavebního ruchu (zejména šlo o vily a rodinné domy), tak bylo rozhodnuto též o její další rekonstrukci, protože již 20. prosince 1907 koupila Nesypku, Platenici a Hřebenku První záložna na Vysokém Mýtě, jež pozemky následně rozparcelovala a rozprodala k již jmenovaným stavebním potřebám. Právě u výročí 50 let její existence navrhl starosta Vilém Charvát, že by mohla být kaplička opravena. Tyto práce podle návrhu prof. PhDr. Zdeňka Wirtha vykonal pražský architekt a stavitel Miroslav Burianek, přičemž největší změnou se stalo zřízení schodů a balustrády ke vchodu do objektu. Vedle vnitřních a vnějších oprav došlo také na krov a její věžičku, v jejíž báni byla objevena plechová krabice s výtisky "Národních listů" a "Pražského Denníku" z roku 1874 a 2 poškozené pamětní listiny z 24. srpna 1821 a z 8. května 1874, v nichž byla popisována historie objektu a jeho opravy. Ty byly přepsány a spolu s novou pamětní listinou a výtisky tehdejších novin byly uloženy do nové plechové krabice, která byla umístěna zpět do báně.

Od té doby se s ní mnoho nedělo, k církevním účelům nebyla používána, a tak postupně chátrala. Výraznou změnou se stalo až to, že byla 22. prosince 1964 zapsána do státního seznamu kulturních památek (viz https://pamatkovykatalog.cz/kaple-nejsvetejsi-trojice-15316055). Poslední její výrazná rekonstrukce byla provedena v roce 2008 (viz https://pamatky.praha.eu/jnp/cz/pamatkovy_fond/pamatkove_uspechy/pamatkove_uspechy/pamatkove_uspechy-kaple_nejsvetejsi_trojice_parc_c_3333_smichov_praha_5_index.xhtml).
Poslední aktualizace: 25.3.2024
Kaple Nejsvětější Trojice na Nesypce v Praze na mapě
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Kaple Nejsvětější Trojice na Nesypce v Praze

Praha (Smíchov) - Malostranský hřbitov aneb kam létají bezhlaví andělé
Praha (Smíchov) - Malostranský hřbitov aneb kam létají bezhlaví andělé
Hřbitov
Hřbitovy bývají nejen místem posledního odpočinku příslušníků lidského rodu…
0.2km
více »
Malostranský hřbitov
Malostranský hřbitov
Hřbitov
Až takřka nepatřičně, jakoby vytržen z jiného prostředí nachází se…
0.2km
více »
Praha (Smíchov) - Svatá holčička
Praha (Smíchov) - Svatá holčička
Hřbitov
Nejznámějším a nejnavštěvovanějším místem Malostranského hřbitova,…
0.2km
více »
Kostel sv. Gabriela
Kostel sv. Gabriela
Kostel
Kostel sv. Gabriela se nachází na úpatí Petřína v Holečkově ulici.Kostel…
0.2km
více »
Praha (Smíchov) - náhrobek biskupa Thun - Hohensteina na Malostranském hřbitově
Praha (Smíchov) - náhrobek biskupa Thun - Hohensteina na Malostranském hřbitově
Hřbitov
Nejen jako dominantní nebo monumentální, ale také jako tajemný nebo…
0.3km
více »
Na Bertramku-za Mozartem
Na Bertramku-za Mozartem
Tipy na výlet
Vážení přátelé Turistiky i turistiky,tentokrát Vás chci pozvat na…
0.3km
více »
Lanovka Mrázovka – dobrodružství kousek od metra
Lanovka Mrázovka – dobrodružství kousek od metra
Tipy na výlet
Chcete zabavit děti, nestrávit tím moc času a poskytnout jim zážitek?  …
0.5km
více »
Praha, Kordova vila Helenka
Praha, Kordova vila Helenka
Dům, budova
Pozoruhodná secesní vila, kterou si v roce 1903 postavil podle vlastního návrhu smíchovský stavitel…
0.6km
více »
Praha, vila Václavka
Praha, vila Václavka
Dům, budova
Secesní vila Václavka, která mimochodem dala jméno i ulici ve které stojí, je dílem stavitele a…
0.6km
více »
Praha, kaple Nanebevzetí Panny Marie na Klamovce
Praha, kaple Nanebevzetí Panny Marie na Klamovce
Kaple
Kaple Nanebevzetí Panny Marie stojí na rohu Plzeňské a Podbělohorské ulice…
0.7km
více »
Petřínská rozhledna
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Petřínská rozhledna
Rozhledna
Petřínská rozhledna - historie Petřínské rozhlednyPetřínská rozhledna aneb…
1.5km
více »
Bludiště na Petříně
Bludiště na Petříně
Dům, budova
Bludiště bylo zbudováno podle projektu arch. Wiehla jako pavilon Klubu če…
1.6km
více »
Lanovka Petřín
Lanovka Petřín
Lanovka
Pozemní kolejová, vybudovaná v letech 1890-91 u příležitosti Zemské jubilejní výstavy, původní délke 396,5 m, rozchod kolejnic 1 m, původní provoz na…
1.6km
více »
Praha - Malá Strana
Praha - Malá Strana
Městská část
Malá Strana patří k městské části Prahy 1. Tato část města se roz…
1.9km
více »
Kampa
Kampa
Městská část
Ostrov Kampa byl postupně zvyšován přirozenými náplavami i navážkami,…
2.1km
více »
Národní Divadlo, Praha
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Národní Divadlo, Praha
Dům, budova
Do roku 1852 zakoupen pozemek bývalé solnice u řetězového mostu, v roce 1…
2.1km
více »
Chrám Svatého Víta
Soutěž 10 bodů
www.turistikaprozivot.cz
Chrám Svatého Víta
Chrám
Katedrála svatého Víta je největším a nejvýznamnějším pražským chrámem. Kromě bohoslužeb se zde odehrávaly i korunovace českých králů a královen.…
2.5km
více »
Pražský Hrad
Soutěž 5 bodů
www.turistikaprozivot.cz
Pražský Hrad
Hrad
Pražský hrad je největším klenotem hlavního města i celé České republiky. Pražský hrad je…
3km
více »
Staroměstské náměstí
Staroměstské náměstí
Městská část
Staroměstské náměstí, nejstarší a nejvýznamnější náměstí historické Prahy,…
3km
více »
Praha
Praha
Hlavní město
Praha je hlavním a největším městem České republiky. Leží na řece Vlta…
3km
více »
zavřít reklamu