Loading...

Kaple sv. Jana Křtitele v Třebechovicích pod Orebem

Turistické cíle Kaple

Tato třebechovická kaplička je památkou na pobělohorskou rekatolizaci, což dosvědčuje článek z 1. čísla „Královéhradecka. Vlastivědného sborníku pro školu a dům“, jež vyšlo v roce 1924:

„Fr. Probošt: O původu kapličky u Bědovic.

Všude kráčíš po půdě historické, na níž stával kněz Ambrož, z jehož šlépějí vykvetly květy krásné a krvavé. Buď pozdraven, Orebe, kde konána shromáždění lidu, kde zněla husitská píseň, jejíž nápěv rozdrobil se větrem na tisíce krůpějí a zrníček, zapadl v půdu a každoročně vzcházel.

K nejstarším rodinám v Třebechovicích náležela rodina Bílých. Ta měla svůj grunt na východní straně města, t. zv. hajdu s pavlačí. Za ní bylo bělidlo. – Později zakoupili dům vedle starého „rathouzu“. Žili v duchu evangelia. Odvrátili se od světa, báli se učenosti i umění, vyhýbali se všem funkcím, jež dávají panovati nad lidmi.

Do tak spokojeného, bohumilého života zapadl najednou černý stín utrpení. Nešťastný odboj českých stavů byl v bitvě na Bílé Hoře zlomen a železná ruka vítězova krutě dopadla na celý český národ. Všichni obyvatelé, kteří nebyli katolického vyznání, nebo nechtěli k němu přistoupiti, ač na nich žádné viny nebylo, musili opustiti majetek a dům svůj a vystěhovati se do ciziny, jinak by se octli v žaláři nebo na popravišti.

Protireformace slavila žně i v našem kraji. V celém hradeckém kraji bylo nekatolíků přes 52 tisíc z těch obráceno po dobrém i po zlém asi 46 tisíc, do Slezska jich uprchlo přes 6 tisíc. Mnozí Třebechovští volili vyhnanství, jiní přistoupili k víře katolické. I rodina Bílých se vzpříčila. Nešla v ustanovený den do Opočna, aby byla o víře poučena.

Volila raději vyhnanství.

Právě kvetly lípy, když rodina Bílých ubírala se do Slezska. Hrbolatou silnicí k Opočnu vlekl pár koní těžký krytý vůz. Ve voze mezi truhlicemi s hlavou schýlenou seděla rodina Bílých. Dorazili k české hranici. Naposled rozhleděl se Bílý se svojí rodinou v čarovný obraz země rodné a slzami skrápěl půdu. Rozevřeli postillu a modlili se za vrácení zneuctěné, do krve zedrané, zlaté otčiny...

Uplynul rok ve vzpomínkách na rodné Třebechovice. Zas kvetly lípy. Syn Václav, statný po otci, prchá jedné noci domů do Třebechovic, aby spatřil to, co v srdci nosí. Vrátil se k své dívce...

Za tři dny matným krokem vchází do „rathouzu“, aby dal se zapsati do seznamu katolíků. Farář nařizuje mu předstoupiti před Ludvíka Colloredo, hraběte z Walse na Opočně, kde přijal víru katolickou. Na důkaz, že je dobrým katolíkem, poroučí mu vrchnost postaviti kapličku u Bědovic.

Přibyla zase jedna duše, ale na oko. Václav vedl život zdrženlivý, tichý a čistý. Spala v něm tichá vzpoura*).

*) V sedmdesátých letech (po r. 1571) 16. věku ustavují se obce Českých bratří v Hradci n. L., ve Stěžerách, Nechanicích a v okolí Třebechovic. Jak silná byla bratrstva v Hradci n. L., proslulá zbožností, mravností a kázní, nedá se říci, ale arciděkan Ondřej Albin, luterán, udal r. 1575 do konsistoře, že Čes. bratří jest v Hradci n. L. 150; krom toho prý i rytíř Mikuláš Pecingar v Nechanicích otevřel jim nově kostel; také do Hradiště (nyní Nov. Města n. M.), že se jich sbíhá drahně. - Že měla bratrská obec v Hradci Král. svoji školu, rozumí se samo sebou a nalézala se nade vší pochybnost s kaplí v hradecké sborovně Čes. bratří, t. j. na Velkém náměstí v domě, místo něhož vystaven r. 1750 barokový dům s pavlačí a vížkou, zvaný ,U Špulákůʻ.“

Z výše citovaného článku tedy můžeme dovodit, že kaplička byla vystavěna na tzv. Bílého stráni pod Bědovickým kopcem (kdysi zvaným jako Šibeniční) někdy během 20. let 17. století Václavem Bílým z Třebechovic pod Orebem po jeho návratu z exilu a přechodu ke katolické církvi, po čemž mu byl otcovský statek vrácen a on na něm hospodařil až do své smrti. Tento příběh zbásnil Josef Jahoda („Kaplička u Třebechovic“) ve svém díle „Písničky z Opočenska“, jež vyšlo v roce 1914. V této básni klade založení kaple do roku 1634.

Kaplička, jež byla dříve nazývána též jako kaple Bílého (nikoliv jako Bílá), byla zaznamenána již v I. vojenském mapování z let 1764-1768 a jeho rektifikaci z let 1780-1783 (viz http://oldmaps.geolab.cz/map_viewer.pl?lang=cs&map_root=1vm&map_region=ce&map_list=c113), ale nejlépe je vidět v indikační skice stabilního katastru z roku 1840 (viz https://ags.cuzk.cz/archiv/openmap.html?typ=skicic&idrastru=HRA152018400) a v jeho reambulaci z roku 1871 (viz https://ags.cuzk.cz/archiv/openmap.html?typ=omc&idrastru=B2_a_4C_7688_6), kdy však pozemek pod ní náležel již obci. Ta se spolu s římskokatolickou církví a jejími věřícími o ni vzorně starala, teprve od 2. poloviny 20. století postupně zájem o ni mizel, takže začala chátrat. Za kulturní památku byla prohlášena 28. června 2002 (viz https://www.pamatkovykatalog.cz/kaple-sv-jana-krtitele-2307794), přičemž návrh na prohlášení byl podán Památkovým ústavem v Pardubicích 13. února 1996. K její poslední velké opravě došlo v roce 2001, ale další úpravy včetně nátěrů byly prováděny i v následujících letech, např. roku 2019, kdy byla zároveň provedena úprava celé Trčkovy ulice.

Jedná se o drobnou zděnou stavbu na trojbokém půdorysu s oblými nárožími, jež je hladce omítaná. Stěny jsou po bocích členěny zdvojenými pilastry, v obou bočních jsou mělké široké konchy. V čelní stěně je vstup s půlkruhovým nadpražím, lemovaný šambránou s lištou, klenákem a patkami. Nad ním je stěna vytažena do jakéhosi štítu, tvaru vysokého segmentu, který obíhá profil korunní římsy a další profilovaná lišta opačně prohnutá, uzavírá tento útvar do podoby oka. Plechem krytá valbová střecha krytá je ukončena válcovou zděnou lucernou s žaluziovým okénkem, s prejzovou stříškou a kovaným křížem na kamenném soklu ve vrcholu. Uvnitř kapličky se dříve nacházel obraz sv. Jana Křtitele a různé drobné devocionálie, dnes je však prázdná. Na závěr dodejme, že se k ní vztahuje řada pověstí, např. „O nevěstě Bílé“ (viz https://www.trebechovice.cz/kaplicka/d-50634).
Poslední aktualizace: 16.2.2024
Kaple sv. Jana Křtitele v Třebechovicích pod Orebem na mapě
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Kaple sv. Jana Křtitele v Třebechovicích pod Orebem

Třebechovice pod Orebem - kostel sv. Ondřeje
Třebechovice pod Orebem - kostel sv. Ondřeje
Kostel
Kostel sv. Ondřeje stojí na místě původního dřevěného kostela z r. 1358. …
0.3km
více »
Třebechovice pod Orebem - kaple sv. Jana Křtitele
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Třebechovice pod Orebem - kaple sv. Jana Křtitele
Kaple
Kaplička sv. Jana Křtitele ze 17. století se nachází na pravé straně silnice při výjezdu z Třebechovic směrem na Opočno. Přesné…
0.3km
více »
Památný dub v Třebechovicích
Památný dub v Třebechovicích
Památný strom
Tento památný strom roste na kraji lesa v Třebechovicích pod Orebem, na křižovatce ulic Vitouškovy a Moravské. Za památný strom byl tento dub…
0.4km
více »
Třebechovice pod Orebem - Muzeum betlémů, informační centrum
Třebechovice pod Orebem - Muzeum betlémů, informační centrum
Infocentrum
Třebechovické informační centrum, kde návštěvník města najde vše potřebné, se nachází v budově muzea Betlémů v severovýchodním rohu…
0.4km
více »
Třebechovické muzeum betlémů
Třebechovické muzeum betlémů
Muzeum
                      Třebechovické muzeum betlémů16.2.2020 Muzeu…
0.5km
více »
Třebechovice pod Orebem - hlavní turistický rozcestník
Třebechovice pod Orebem - hlavní turistický rozcestník
Rozcestí
Turistický rozcestník, který se nachází na Masarykově náměstí v Třebechovicích, ukazuje turistům cestu do čtyř směrů. Po žluté…
0.5km
více »
Masarykovo náměstí v Třebechovicích pod Orebem
Masarykovo náměstí v Třebechovicích pod Orebem
Fotogalerie
                    Masarykovo náměstí v Třebechovicích pod Orebe…
0.5km
více »
Most na Staré Město v Třebechovicích pod Orebem
Most na Staré Město v Třebechovicích pod Orebem
Most
Vzhledem ke své poloze a množství vodních toků a jejich ramen bylo v…
0.5km
více »
Třebechovice pod Orebem - nám. T.G.M., soubor památek
Třebechovice pod Orebem - nám. T.G.M., soubor památek
Náměstí
Na třebechovickém náměstí T.G.M. najdeme několik zajímavých památek,…
0.5km
více »
Krajem pod Orebem
Krajem pod Orebem
Tipy na výlet
Město Třebechovice pod Orebem je známé nejen díky kopci, pod nímž se…
0.5km
více »
Kašna v Třebechovicích pod Orebem
Kašna v Třebechovicích pod Orebem
Kašna
V těchto místech se původně žádná studna ani kašna nenacházela. Původní…
0.5km
více »
Třebechovice pod Orebem - drobné památky, pomníky, kříže
Třebechovice pod Orebem - drobné památky, pomníky, kříže
Pomník
V Třebechovicích najdeme nejen muzeum betlémů a kostel na Orebu, ale i větší množství pomníků a křížů. Na náměstí T.G.M. najdeme…
0.5km
více »
Morový sloup v Třebechovicích pod Orebem
Morový sloup v Třebechovicích pod Orebem
Socha
Na paměť morové epidemie, která začala v Třebechovicích pod Orebem 15. července 1680 a vyžádala si životy 450 zdejších obyvatel (pod…
0.5km
více »
Sousoší Nejsvětější Trojice v Třebechovicích pod Orebem
Sousoší Nejsvětější Trojice v Třebechovicích pod Orebem
Socha
Toto barokní pískovcové sousoší, jež zpodobňuje Otce, Syna a Ducha svatého, má pocházet z roku 1749 (některé prameny ho datují do ro…
0.5km
více »
Třebechovice pod Orebem - dřevěný betlém na náměstí
Třebechovice pod Orebem - dřevěný betlém na náměstí
Drobné památky
Tímto dřevěným betlémém není míněn slavný Proboštův betlém, který se nachází v místním muzeu betlémů, viz: https://www.turistika.cz…
0.5km
více »
Třebechovice pod Orebem - pamětní deska Josefa Probošta
Třebechovice pod Orebem - pamětní deska Josefa Probošta
Drobné památky
Při vyslovení názvu města Třebechovice pod Orebem se většině lidí vybaví…
0.6km
více »
Třebechovický betlém
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Třebechovický betlém
Muzeum
TECHNICKY POPIS: Trebechovicky (tez Probostuv) betlem je unikatnim dilem jak z hlediska umeleckeho, tak technickeho. Je 7 metru…
0.6km
více »
Oreb
Oreb
Kaple
Vrch nad mestem (260 m.n.m.), dríve zvaný Vinice, dostal …
0.6km
více »
Třebechovice pod Orebem - Muzeum betlémů - Proboštův betlém
Třebechovice pod Orebem - Muzeum betlémů - Proboštův betlém
Tipy na výlet
Jedeme do východních Čech, do Třebechovic pod Orebem, které se nachází cca 10 km východně od Hradce Králové. Když se řekne…
0.6km
více »
Třebechovice pod Orebem - Městské koupaliště Bor
Třebechovice pod Orebem - Městské koupaliště Bor
Koupaliště
Areál městského koupaliště v Třebechovicích se nachází ve východní části…
0.6km
více »
Třebechovice pod Orebem - kostel Božího Těla na Orebu
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Třebechovice pod Orebem - kostel Božího Těla na Orebu
Kostel
Barokní kostel Božího Těla Na Vrchu Oreb, jež připomíná památné husitské…
0.7km
více »
Hřbitovní kostel Božího Těla v Třebechovicích pod Orebem
Hřbitovní kostel Božího Těla v Třebechovicích pod Orebem
Kostel
Vrch Oreb nad Třebechovicemi, dříve zvaný jako Vinice, se stal známým díky tomu, že se z něj od roku 1419 stalo památné shromaždiště…
0.7km
více »
Řeka Dědina v Třebechovicích pod Orebem
Řeka Dědina v Třebechovicích pod Orebem
Fotogalerie
Když se řeknou Třebechovice pod Orebem, tak si každý vzpomene na bájný…
0.7km
více »
Rybník Šárovec
Rybník Šárovec
Rybník
Původně se v těchto místech nacházel rozsáhlý stejnojmenný lesní masiv,…
0.8km
více »
turistické rozcestí Bědovice
turistické rozcestí Bědovice
Rozcestí
Turistické rozcestí v Bědovicích ukazuje výletníkům cestu ve dvou směrech. Po značce modré ve směru Třebechovice - Bolešť a dále…
0.8km
více »
Oreb
Oreb
Kostel
Třebechovice pod Orebem leží 13 km východně od Hradce Králové. Na malém …
0.8km
více »
cykloturistické rozcestí - Třebechovice pod Orebem, u tenis. kurtů
cykloturistické rozcestí - Třebechovice pod Orebem, u tenis. kurtů
Rozcestí
Cykloturistický rozcestník, který se nachází v jihovýchodní části…
0.8km
více »
Bědovice
Bědovice
Vesnice
Bědovice - ves východně od Třebechovic pod Orebem prvně historick…
1km
více »
Třebechovice pod Orebem
Třebechovice pod Orebem
Městečko
Třebechovice pod Orebem leží ve Východních Čechách, východním směrem od města Hradec Králové. Město se rozkládá na okraji Hradeckého lesa a nad…
1.1km
více »
zavřít reklamu