Loading...

Les Černá stráň

Turistické cíle Přírodní park

Od dávných dob bylo toto území využíváno k pěstění lesů, k čemuž dobře posloužila zdejší kvalitní půda. Původně se však jednalo o dubohabřinu, jež byla postupně nahrazována jehličnany. František Pitaš se ve své knize "Nový Hradec Králové 1930" zmiňuje o této lokalitě takto: "Lesy u Nového Hradce Králové jsou většinou jehličnaté, ačkoli se dnes dává přednost smíšenému porostu. Jsou zde vedle borovic, jedlí, smrků i modřínů též břízky, doubky, buky, habry, olše a j. V Černé stráni je t. zv. Křivá lípa (leč č. 97), 300letá. Černá stráň je jaksi nejhlubší v I. tř. bonitní a také na floru nejúrodnější částí hradeckých lesů. Jsou zde dosud zbytky bukového lesa dosti starého. Pod Černou strání bývala asi obora v díle, který se r. 1785 nazývá Ohradou starou. Též v lese u Zeleného sloupku byla bažantnice, jak svědčí dosud užívaný název jeho Bažantnice." Podle Josefa Strachoty bývala na Černé stráni hojně zastoupena také jedle, což uvádí ve své publikaci "Lesy královéhradecké" z roku 1908. V ní též zmiňuje to, že zde dříve rostl ve velkém hořec a mařinka vonná.

Ohledně původu názvu se autoři rozcházejí. Jedni hovoří o tom, že se uvnitř zdejšího světlého lesa nacházel tmavý jehličnatý porost a od toho byla zdejší stráň, z níž bývalo kolikrát vidět až k Hoděšovicím, pojmenována. Jiná teorie mluví o tom, že tamní les býval tak hustě nasázen, že již pozdě odpoledne v něm nebylo vidět na krok. Ono pojmenování však mohlo vzniknout i podle nějaké dávné tragedie, protože různých neštěstí se zde stala rovněž řádka. Pravdivou by mohla být i možnost, že její pojmenování mělo podobný původ jako "Černýho stráň" ve Lhotě pod Strání, tj. podle nějakého hospodáře.

Za prusko-rakouské války roku 1866 sem uprchla řada obyvatel Nového Hradce Králové, kteří si sem přivedli i svůj dobytek a na válečnou dobu si zde vystavěli řadu prozatímních dřevěných bud. Vedle toho docházelo k odcizování dřeva a dokonce k nedovolenému kácení. V hájemství "Černá stráň" byla následně odhadnuta škoda ve výši 30 zlatých a 25 krejcarů. Ty byly postupně zahlazeny, ale tato místa byla stále provázena řadou problémů, ať již šlo o požáry (v roce 1785 vyhořel les Ohrada stará pod Černou strání, 30. května 1907 požár na Černé stráni a 5. června 1972 zde vznikl požár, jenž poškodil kolem 8 arů lesa), nebo kalamity různých škůdců a množství vichřic (známé větrné smrště 4. července 1929 a 5. července 2012), které se postaraly o řadu zdejších stromů. Tamní hospodaření však bylo i tak úspěšné a město se jím chlubilo, např. při sjezdu České lesnické jednoty v roce 1886, kdy zde byli jeho účastníci také pohoštěni. Bohatost místní flory prozkoumal také autor knihy "Květena okolí Hradce Králové" Antonín Hansgirg.

Již během 19. století byla na Černé stráni vybudována i dřevěná bouda, jejíž existenci nám dokládá inventář jmění královéhradecké městské obce, který byl schválen při poradě obecního výboru 3. května 1865. V něm byla její hodnota odhadnuta na 41 zlatých a 80 krejcarů. Do počátku 20. století zde byla umístěna také dřevěná rozhledna, z níž mohli hajní pozorovat, zda nevychází z lesa kouř od vzniklého požáru. Ta však shnila a nebyla již obnovena. Ani požár v roce 1907 tento stav nezměnil. Tamní krajina bývala pro svoji různorodost a bohatost také cílem mnoha procházek a školních výletů, např. žáků c. k. vyšší školy reálné v Hradci Králové (7. května 1904 botanická vycházka pod vedením profesora Jindřicha Seeháka, 30. května 1908 táž pod vedením profesora Josefa Zázvorky). Od přelomu 19. a 20. století docházelo k postupnému průzkumu a inventarizacím přírodního bohatství této lokality. V rámci botanického inventarizačního průzkumu SPR byla v roce 1982 např. nalezena a doložena promovanou bioložkou Jiřinou Belicovou z Krajského muzea východních Čech v Hradci Králové dokonce nápadná barevná odchylka jinak zde častého kruštíku modrofialového.

Zdejších zbytků původní smíšené dubohabřiny si vážili jak městští lesníci v 19. století, tak později pracovníci Státních lesů (obvod lesního závodu v Hořicích a polesí Nový Hradec Králové). Aby byly zachovány s celou fyto- (kruštík modrofialový, mečík střechovitý, svízel lesní, svízel vonný, břečťan popínavý, jaterník trojlaločný, hrachor jarní, ptačinec velkokvětý, sasanka hajní, orlíček obecný, strdivka jednokvětá, lilie zlatohlávek, lýkovec jedovatý), fungi- (strmělka číškovitá) i zoocenózou (káně lesní, hrdlička divoká, datel černý, strakapoud velký, králíček obecný, mlynařík dlouhoocasý, sojka obecná, veverka obecná, daněk skvrnitý, krajník hnědý, tesařík Clytus lama, srpokřídlec olšový, srpokřídlec lipový, píďalka Melanthia procellata, hranostajník bukový, hřbetozubec plachý), byla část lokality prohlášena ministerstvem školství a kultury státní přírodní rezervací, a to k 8. červenci 1960. Podle vyhlášky činí její plocha 11,46 ha (oddělení 105d) a podle současného katastru 11,95 ha. Později byla přetransformována v přírodní památku, která se postupně vrací k původnímu stavu. V její jihozápadní části došlo v letech 2015-2016 k redukci smrků ve prospěch dubového porostu. Více o této přírodní památce lze nalézt zde: https://drusop.nature.cz/ost/chrobjekty/zchru/index.php? SHOW_ONE=1&ID=50.
Poslední aktualizace: 9.12.2023
Les Černá stráň na mapě
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Les Černá stráň

Retenční nádrž a tůně Na Olšině
Retenční nádrž a tůně Na Olšině
Vodní nádrž
K mladším vodním dílům v Hradeckých lesích patří retenční nádrž Na Olšině.…
0.2km
více »
Na Olšině, retenční nádrž - Hradecké lesy
Na Olšině, retenční nádrž - Hradecké lesy
Vodní nádrž
Retenční nádrž Na Olšině, která byla dokončena v roce 2008 slouží nejen k…
0.2km
více »
Naučná stezka Mrtvé dřevo v Hradeckých lesích
Naučná stezka Mrtvé dřevo v Hradeckých lesích
Tipy na výlet
V Hradeckých lesích se zásluhou Městských lesů a odborníků z Výzkumné…
0.2km
více »
Na Olšině
Na Olšině
Rybník
V místech současné nádrže nedaleko cesty "Hradečnice" se dříve nacházely…
0.2km
více »
Sítovka, - U Sítovky - Hradecké lesy
Sítovka, - U Sítovky - Hradecké lesy
Přírodní památka
Sítovka - jedná se o chráněné území v prostoru Hradeckých lesů o rozloze 14,5ha. Cílem ochrany je zde smíšený skupinový porost s…
0.3km
více »
Hradecké lesy – obora jelenů
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Hradecké lesy – obora jelenů
Ostatní
Koncem léta 2016 přibyla v Hradeckých lesích třetí obora, a to jelenů siky…
0.3km
více »
Stříbrný potok
Stříbrný potok
Potok
Tento potok o délce 7,2 km pramení asi 1 km severovýchodně od Hoděšovic v…
0.4km
více »
turistické rozcestí Černá stráň - Hradecké lesy
turistické rozcestí Černá stráň - Hradecké lesy
Rozcestí
Turistický rozcestník, který se nachází u přírodní rezervace Černá stráň,…
0.4km
více »
Hradecké lesy – výběh divočáků a daňků
Hradecké lesy – výběh divočáků a daňků
ZOO
V Hradeckých lesích, necelé tři kilometry od lesního hřbitova, se vlevo u…
0.5km
více »
turistické rozcestí Sítovka - Hradecké lesy
turistické rozcestí Sítovka - Hradecké lesy
Rozcestí
Turistický rozcestník, který se nachází u přírodní rezervace Sítovka, ukazuje turistům cestu ve dvou směrech. Po značce žluté ve…
0.6km
více »
Pohádková stezka
Pohádková stezka
Tipy na výlet
Jdeme do „nekonečného“ prostoru hradeckých lesů, kde nás, resp. hlavně…
0.8km
více »
Výskyt
Výskyt
Rybník
Tento lesní rybník má svůj původ daleko v historii a soudí se, že vznikl…
0.9km
více »
Kalátův pomník v Hradeckých lesích
Kalátův pomník v Hradeckých lesích
Pomník
Půjdete-li Hradeckými lesy po červené turistické značce od hájovny U Dvou…
1km
více »
turistické rozcestí U Dvou závor - Hradecké lesy
turistické rozcestí U Dvou závor - Hradecké lesy
Rozcestí
Turistický rocestník, který se nachází v prostoru lesní křižovatky U Dvou…
1km
více »
Černá stráň - Hradecké lesy
Černá stráň - Hradecké lesy
Přírodní památka
Černá Stráň - chráněné území v prostoru Hradeckých lesů, vyhlášeno bylo v…
1km
více »
rybník Výskyt - Hradecké lesy
rybník Výskyt - Hradecké lesy
Rybník
Rybník Výskyt je jedním z nejvyhledávanějších cílů pěších a cyklistů v…
1km
více »
turistické rozcestí rybník Výskyt - Hradecké lesy
turistické rozcestí rybník Výskyt - Hradecké lesy
Rozcestí
Turistický rozcestník, který se nachází u rybníku Výskyt v hradeckých lesích, ukazuje turistům cestu ve dvou směrech. Po značce…
1.1km
více »
památná borovice - Hradecké lesy
památná borovice - Hradecké lesy
Památný strom
Jako památné stromy jsou většinou známy listnáče, Lípy, Duby, Buky.., ale v nekonečném prostoru Hradeckých lesů se nachází i památná…
1.1km
více »
rozcestí U Křivé lípy - Hradecké lesy
rozcestí U Křivé lípy - Hradecké lesy
Rozcestí
Rozcestí U Křivé lípy se nachází v oblasti Hradeckých lesů nedaleko chráněné lokality Černá stráň. V místě se kříží zelená…
1.2km
více »
Mazurovy chalupy
Mazurovy chalupy
Tipy na výlet
Oblast hradeckých lesů skýtá nespočet zajímavých míst, která bychom neměli…
1.3km
více »
zavřít reklamu