Loading...

Mlýn v Boharyni

Turistické cíle Mlýn

Zdejší mlýn je úzce spojen s řekou Bystřicí, i když se původně nacházel u jejího starého řečiště u tzv. staré nádržky a byl součástí panského dvora. Důkazem o tomto tvrzení mohou být zbytky zde zaražených pilotů, na nichž dřevěný mlýn nejspíše stával. Teprve v pozdějších letech byl přesunut na východní stranu vsi do lokality „Na obci“, kde se nacházelo rovněž obecní pastviště.

První zmínka o boharyňském mlýně pochází z roku 1569, kdy zdědil „mlýnský statek“ Vilém Jestřibský z Rýzmburku, a to po svém otci Bernartovi. Z toho můžeme usuzovat, že mlýn musel být ještě staršího původu, což rovněž dokazuje krátká zmínka o mlýně a strouze k němu vedoucí v zápise komorního soudu z 1. června 1521, kdy měla Markéta z Klinštejna na Nechanicích spor s Janem, Martinem, Bořkem, Petrem a Václavem Boharyňskými z Hrádku ohledně nedodržení smlouvy o vybudování mostu u Kunčic. V některých pramenech se tvrdí, že mlýn mohl existovat již v polovině 14. století.

Vilém Jestřibský z Rýzmburka a na Homyli držel mlýn nejspíše až do své smrti v roce 1614, i když jako jeho výslovný majitel byl zmíněn naposledy roku 1596. Všechny jeho majetky, a tudíž i mlýn, připadly poté jeho synovci Karlu Jestřibskému z Rýzmburka a na Boharyni a po něm byl v držení všech následujících majitelů zdejšího panského dvora. V roce 1651 byl zhotoven soupis obyvatelstva podle náboženství, v němž se hovoří o 42letém panském mlynáři Danielovi a jeho 50leté manželce Dorotě.

Teprve 1. ledna 1728 byl mlýn Aloisem Tomášem Raimundem hrabětem z Harrachu prodán dosavadnímu nájemci Jiřímu Markovi, a to za 500 kop míšeňských. Součástí kupní smlouvy však byly různé závazky, které přecházely na další generace místních mlynářů, jež se z nich museli po zrušení roboty po roce 1848 vykoupit.

Roku 1740 zemřel Jiří Marek a 4. ledna 1741 se ujal mlýna jeho syn Matouš, opět za 500 kop míšeňských. 1. září 1788 byl mlýn postoupen Matoušovu synovi Kašparu za 4 800 zlatých. Ten již 17. května 1786 odkoupil za 40 zlatých od vrchnosti pilu a 15. září 1788 prodal objekt Františku Bergerovi z Dubence (knihovní zápis o tom však byl proveden až k 1. říjnu 1802). Ten kolem roku 1822 odváděl z mlýna 90 zlatých stálého platu, ze řeky 6 zlatých, za naturální dávky ze mlýna 77 zlatých, z pily 2 zlaté a z dědičných pachtů 35 zlatých 15 krejcarů. Po něm převzal mlýn v roce 1834 jeho syn Antonín Berger (postupní suma činila 11 600 zlatých), který roku 1840 nechal v prostoru skladu zřídit novou zděnou zeď, a to až do výšky 1. poschodí. O 5 let později náleželo k mlýnu 14 jiter a 1371 strychů pozemků a mlýn byl celkem odhadnut i s nimi na 15 498 zlatých. Antonín Berger zemřel 19. listopadu 1865, nedlouho po svém nejstarším synovi Františkovi, jenž měl původně živnost po otcovi převzít.

Mlýn tak nakonec obdržel 1. července 1868 nejmladší syn Josef Berger (* 27. dubna 1848 Boharyně), který 25. února 1876 postoupil polovinu této živnosti své nezletilé manželce Marii (opět ji získal 27. července 1895 po její smrti, aby ji 8. ledna 1896 zapsal druhé manželce Marii, roz. Venclové, po jejíž smrti se 14. června 1897 stal vlastníkem celého mlýna). Díky němu se mlýn velmi proměnil, protože byly zbourány staré chlévy a na jejich místě nechal postavit nové a nad nimi umístil sýpku. Stejně tak nechal strhnout původní pilu, která byla hnána vodní silou. Na jejím místě a v přilehlé lokalitě zvané „V návalech“, jež nebyla obhospodařována, vznikla kolem roku 1868 velká zahrada. Vrcholem jeho činnosti byla v roce 1874 přeměna starého mlýna ve strojní válcový.

Po smrti Josefa Bergera (23. května 1906) se dostal mlýn do dražby, což dokazuje zmínka ve „Venkově“, který vyšel 21. srpna 1906:

„Oznámení.

C. k. okresní soud v Nechanicích prodává veřejnou dražbou nemovitosti náležející do pozůstalosti po p. Josefu Bergrovi, majiteli mlýna v Bohárně a to mlýnské usedlosti čp. 38 s pozemky v knih. vložkách č. 38 a 39 v Bohárně za podmínek, do nichž lze u téhož soudu v kanc. odděl. I. v síni č. 3 nahlédnouti.

Dražba koná se dne 30. srpna 1906 o 2. hod. odpol. na místě samém v Bohárně a bude se prováděti tím způsobem, že se bude nejprve prodávati mlýn čp. 38 s pozemky č. parc. 17., 18., 19. a 306. a potom teprve ostatní pozemky a to každá jednotlivá parcela zvláště.

Podepsaná záložna projevila k žádosti správy pozůstalosti ochotu, poskytnouti spolehlivým kupcům přiměřený úvěr za podmínek pro povolování půjček platných i nebude proto u mnohých kupců hotových peněz ani třeba.

V Nechanicích, dne 12. srpna 1906.

Občanská záložna v Nechanicích zapsané společenstvo s obmezeným ručením.“

Později mlýn provozovalo Rolnické družstvo pro zpracování a prodej zemědělských plodin a výrobků v Boharyni, jež ho koupilo 15. listopadu 1906 a následně při něm zřídilo sušárnu na čekanku. Zaniklo v roce 1952 a posléze byl mlýn spravován JZD, jehož přípravný výbor vznikl již roku 1951, ale družstevníci začali společně hospodařit až v roce 1957. Netrvalo dlouho a přestal fungovat jak mlýn, tak sušárna. Areál byl opuštěn a dlouhá léta chátral.

Tento roubený patrový mlýn z 18. století s patrem a kamennou částí z pozdějšího období, jež sousedí s dlouhým náhonem, a s dvoupatrovou zděnou sušárnou obilí a čekanky se sedlovou střechou z počátku 20. století je od 3. února 2003 památkově chráněn. Následně začala postupná rekonstrukce tohoto areálu, jež je závislá na omezených obecních prostředcích a získaných dotacích. V letech 2004-2005 byla provedena oprava krovu a střechy sušárny obilí a čekanky, jež byly v havarijním stavu. V roce 2008 došlo k opravě opěrné zdi mlýnského náhona, nároží budovy mlýna a výměně žlabů a svodů. V letech 2012-2013 byla provedena oprava střechy a krovu stodoly a následujícího roku byl odstraněn havarijní stav opěrné zdi u mlýnského náhonu. Více lze najít zde: https://pamatkovykatalog.cz/vodni-mlyn-areal-2283518.
Poslední aktualizace: 1.2.2024
Mlýn v Boharyni na mapě
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Mlýn v Boharyni

Boharyně - roubený mlýn
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Boharyně - roubený mlýn
Mlýn
Roubený patrový mlýn z roku 1874 najdeme na severovýchodním okraji obce u…
0.5km
více »
Boharyně - kostel sv. Bartoloměje
Boharyně - kostel sv. Bartoloměje
Kostel
Boharyně - obec cca 15 km západně od Hradce Králové prvně písemně doložená…
0.7km
více »
Kostel sv. Bartoloměje, apoštola v Boharyni
Kostel sv. Bartoloměje, apoštola v Boharyni
Kostel
Původní chrám byl založen ke cti sv. Jana Křtitele a již v polovině 14.…
0.7km
více »
Boharyně
Boharyně
Vesnice
První písemná zpráva o obci, jež byla dříve nazývána jako Bohárna, pochází…
0.7km
více »
Kaplička v Kunčicích
Kaplička v Kunčicích
Kaple
Kaplička na návsi v Kunčicích proti bývalému zámečku pochází z konce 18. století. Naproti přes silnici stojí barokní socha sv. Jana…
0.8km
více »
Socha Sv. Jana Nepomuckého - Kunčice
Socha Sv. Jana Nepomuckého - Kunčice
Socha
Barokní socha sv. Jana Nepomuckého (1830) a pískovcová pyramida upomínající na prusko-rakouskou válku z roku 1866 stojí u silnice p…
0.8km
více »
Kunčice
Kunčice
Vesnice
Stopy pravěkého osídlení byly sice v Kunčicích zachyceny, ale v mnoha…
0.9km
více »
Boharyně - Homyle
Boharyně - Homyle
Vesnice
Homyle, část obce Boharyně s níž je historicky spjata, ves patřívala k Bohárenskému statku, s výjimkou 16. století, kdy v Homyli…
1.2km
více »
Homyle (Boharyně)
Homyle (Boharyně)
Místní část
Zdejší lokalita na levém břehu Bystřice byla osídlena již v pravěku, což dokazují nálezy kněze P. Václava Krolmuse, jenž zde objevil…
1.3km
více »
Zvíkov (Boharyně)
Zvíkov (Boharyně)
Místní část
Tato lokalita na jih od Nechanic byla osídlena již v pravěku. Bohužel…
1.5km
více »
Rybník Žabinec (Žabínek)
Rybník Žabinec (Žabínek)
Rybník
Rybníky se kolem Zvíkova a Budína nacházely od nepaměti. Důkazem toho…
2.2km
více »
Budín (Boharyně)
Budín (Boharyně)
Místní část
Tato osada je relativně mladého původu, neboť první zmínka o ní má…
2.2km
více »
Radostov
Radostov
Vesnice
Tato obec se dělí na Starý Radostov (západní část) a Nový Radostov …
2.4km
více »
Puchlovice
Puchlovice
Vesnice
Stejně jako u mnoha jiných vsí nevíme, odkud má původ pojmenování této obce. Nejjednodušším by bylo to, co dělali naši předkové a té…
2.7km
více »
Hrádek u Nechanic patřil Harrachům
Hrádek u Nechanic patřil Harrachům
Zámek
Hrádek u Nechanic Při cestě kolem Hradce Králové je možné…
2.7km
více »
Krásný zámek Hrádek u Nechanic
Krásný zámek Hrádek u Nechanic
Tipy na výlet
Jedeme autobusem na trase Tanvald-Turnov-Hradec Králové, kde nám po nějaké…
3.1km
více »
Hrádek u Nechanic
Soutěž 10 bodů
www.turistikaprozivot.cz
Hrádek u Nechanic
Zámek
Zámek Hrádek u Nechanic je kromě zámku Hluboká nad Vltavou nejvýznamnější…
3.1km
více »
Kunčice, zámek Hrádek u Nechanic, Radostov
Kunčice, zámek Hrádek u Nechanic, Radostov
Tipy na výlet
Jdeme z obce Kunčice krásnou alejí a lesem k Nechanickému zámku a odtud procházkou lesem polní cyklostezkou zpět přes Radostov do Ku…
3.1km
více »
Hrádek u Nechanic - malá Hluboká
Hrádek u Nechanic - malá Hluboká
Tipy na výlet
Místo, které si vysloužilo označení malá Hluboká snad ani není nutno…
3.1km
více »
Nechanice - kostel Nanebevzetí Panny Marie
Nechanice - kostel Nanebevzetí Panny Marie
Kostel
Nechanice - původně gotický kostel Nanebevzetí Panny Marie, který se nachází na Husově náměstí je zmiňován počátkem 13. století. V…
3.2km
více »
turistické rozcestí Hrádek u Nechanic
turistické rozcestí Hrádek u Nechanic
Rozcestí
Turistický rozcestník, který se nachází u zástávka autobusu u Hrádku u Nechanic, ukazuje turistům cestu do více směrů. Po červené…
3.2km
více »
Nechanice - Hrádek u Nechanic přes Zvíkov a Kunčice
Nechanice - Hrádek u Nechanic přes Zvíkov a Kunčice
Trasa
Naprosto netradiční, ale velice hezká možnost, jak z návštěvy zámku…
3.2km
více »
Nechanice - tvrz (pozůstatky tvrziště)
Nechanice - tvrz (pozůstatky tvrziště)
Tvrz
Pozůstatky bývalé nechanické tvrze se nachází v poli severně od centra města u říčky Bystřice. Jedná se o dochované části kruhových…
3.4km
více »
Z Jehlice na Hrádek u Nechanic.
Z Jehlice na Hrádek u Nechanic.
Tipy na výlet
Jehlice je malá víska nedaleko Nechanic a my jsme si ji zvolili j…
3.4km
více »
Hrádek - kostel sv. Jiří
Hrádek - kostel sv. Jiří
Kostel
Obec Hrádek, která se nachází jižně od Nechanic je prvně písemně doložena…
3.6km
více »
Babice - kostel sv. Petra a Pavla
Babice - kostel sv. Petra a Pavla
Kostel
Babice – obec cca 20 km západně od Hradce Králové. Prvně je ves zmiňována…
3.7km
více »
Barchov
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Barchov
Zámek
V Barchově stávaly dvě středověké tvrze, jedna v místě dnešního stavení č…
4.7km
více »
Kratonohy - kostel sv. Jakuba Většího
Kratonohy - kostel sv. Jakuba Většího
Kostel
Historie kostela sv. Jakuba Většího spadá do období gotiky, do roku 1384. Barokní úpravou prošel kostel v letech 1707 - 1710.…
4.9km
více »
Hradec Králové
Hradec Králové
Město
Hradec Králové je krajským městem Královehradeckého kraje a leží východním směrem od Prahy. Metropole východních Čech, Hradec Králov…
14.6km
více »
zavřít reklamu