Loading...

Mlýn v Nerošově

Turistické cíle Mlýn

Nerošovský mlýn čp. 7, původně patřící vrchnosti, byl postaven pravděpodobně ve 14. století, kdy náležel ke zdejší tvrzi a poplužnímu dvoru. Nejprve patřil k nechanickému panství, později k Petrovicím. Jeho vlastníkem byl Mikuláš Pecinger z Bydžína, po němž přešel na Markétu Kokořínskou z Klinštejna, která při rozdělení dědictví svým synům v roce 1538 dala Nerošov s mlýnem synu Bedřichovi. Roku 1634 byl postoupen Nerošov císařskému plukovníku Janu Grodonovi a o rok později mu byl dědičně darován. 7. listopadu 1651 koupil panství smidarské s Nerošovem Rudolf z Colloredo, hrabě z Walsee. Tehdy bylo na panství 5 mlýnů o 12 moučných kolech, a sice 2 ve Smidarech a po 1 v Červeněvsi, Petrovicích a Nerošově. V roce 1784 zemřel mlynář Josef Zalabský. Jeho dcera se vdala za mlynáře Josefa Antoše, který je zmíněn jako mlynář v Nerošově v letech 1797-1808.

Do rukou sedláků se mlýn dostal o mnoho let později od hraběcí rodiny Harrachů. Tehdy Jan Hofmann, zmíněný v indikační skice stabilního katastru z roku 1840, prodal mlýn Václavu Včelišovi z Břišťan. Podle smlouvy ze 28. února 1841 „jest pro vlastníka mlýna toho právo vyhraženo, že jemu, tak jako jeho předchůdci, bývalá vrchnost Sádovská správu na mlýn, čištění řeky, struh a náhonů, pak vždy ve dvou letech na každé složení po dvou potřebných habrech z lesů vrchnostenských dá.“ V roce 1853 tvořilo mlýnskou usedlost čp. 7 domovní a hospodářské stavení a 7 jiter 1293 5/6 čtverečných sáhů v ceně 9 520 zl. Pozemků 27. března 1870 zemřel mlynář Václav Včeliš. Ovdovělá Anna Včelišová odevzdala mlýn roku 1875 schovance Františce Šulcové. V roce 1890 byl mlýn v majetku Františka Šulce, který byl o 8 let později vylosován jako hlavní porotce pro čtvrté porotní období před c. k. krajským soudem v Hradci Králové.

Podle vyprávění pamětníků se o jedné pouti v 90. letech 19. století udála ve mlýně v pravé poledne vražda. Jeden z horkokrevných mlynářových hostů vyskočil od pouťového oběda s nožem, který právě použil při obědě, probodl cikána, s nímž se dostal do křížku pro ukradenou slepici. V roce 1903 byl znovu upraven náhon od Pšánek k Nerošovu, který se spojuje pod mlýnem s Bašnickým potokem. V roce 1930 byl majitelem mlýna Josef Šulc, který ho vlastnil i během německé okupace. V 50. letech 20. století byl náhon násilně zasypán. Od 22. ledna 1964 je objekt památkově chráněn. O mlýnu byl publikován krásný článek ve „Venkově“, který vyšel 27. listopadu 1940 a obsahuje i některé výše zmíněné informace:

„Z ČESKÝCH VLASTIVĚDNÝCH SBORNÍKŮ.

Mlýn s lípou 150 let starou.

-h- Nerošovský mlýn, původně panský, postaven byl pravděpodobně v XIX. století. Jak píše Jan Hušek ve vlastivědném sborníku „Královéhradecko“, náležel mlýn k panství nechanickému, později k Petrovicům. Majitelem byl Mikuláš Pecinger z Bydžína. Potom přešel na Markétu Kokořínskou z Klinštejna, která při rozdělení dědictví svým synům dala Nerošov s mlýnem synu Bedřichovi – kromě jiných vesnic – v roce 1538. Do rukou selských se dostal mnohem později od rodiny Harrachů panem Hofmanem, který mlýn prodal Václavu Včelišovi z Bříšťan. Ovdovělá Anna Včelišová odevzdala mlýn schovance Františce Šulcové r. 1875. Mlýn zůstává od té doby v majetku této rodiny.

Je to mlýn na svrchní vodu, o dvou složeních, stavba je dřevěná, mnohokráte přestavovaná. Na nádvoří je stará, téměř 150letá lípa. V roce 1903 byl znovu upraven náhon od Pšánek k Nerošovu, který se spojuje pod mlýnem s Brašnickým potokem.

Podle vyprávění jednoho z nejstarších pamětníků byla na nádvoří mlýna o pouti před 50 lety spáchána v pravé poledne vražda. Jeden z horkokrevných hostů mlynářových vyskočil od pouťového oběda a nožem, kterého právě použil při obědě, probodl cikána, se kterým se dostal do křížku pro ukradenou slepici.

To často připomínají cikáni kolem přecházející mlynáři, aby si zval hosty mírumilovnější.

Zajímavý je výtah z knihy „pozemeční“ obce nerošovské a čp. 7, kdy majitelem byl Václav Včeliš.

Stav majetnosti: Podle knihy nerošovské 33. list a smlouvy ze dne 18. května 1835 pr. 10. srp. 1853 č. 3387 jest: Václav Včeliš se svou manželkou Annou Včelišovou vlastníkem mlýnské usedlosti č. 7 v Nerošově s domovním a hospodářským stavením a 7 jiter 1293 3/5 čtv. s. pozemků v ceně 9.520 zl. stříbra. Podle smlouvy ze dne 28. února 1841 „jest pro vlastníka mlýna toho právo vyhraženo, že jemu, tak jako jeho předchůdci, bývalá vrchnost Sádovská správu na mlýn, čištění řeky, struh a náhonů, pak vždy ve dvou letech na každé složení po dvou potřebných habrech z lesů vrchnostenských dá“.

Stav dluhů: Mimo veřejné daně a břemena do vyvazovací pokladnice za vyzdvižené mlýnské povinnosti. Podle knihy 33. listu 18. a dluhopisu ze dne 20. října 1810 zápůjčku 500 zl. BZ neb podle zúčtování. Podle smlouvy ze dne 20. října 1841 rep. přiřknutí z téhož dne číslo 1128 a knihy 33. listu 18. pojistil se Františce Vilímkové otcovský podíl bez úroků 400 zl. stř. a též po Jiřím a Anně Hofmann odkázaný podíl 701 zl. 17 kr. stř., dohromady tedy 1101 zl. 17 kr. stř.

Podle téže listiny Viktorii Hofmanové jedna kráva a jedna roční jalovice v ceně 40 zl. stř., Václ. Nepimachovi z Nerošova 49 zl. 24 kr. stř., Viktorii Hofmanové do jejího provádín neb právních let svobodný byt. (Dne 17. prosince 1842 č. 1757.)

Z dluhopisů ze dne 16. prosince 1842 pro Sadovskou kontribučenskou pokladnu zápůjčku 260 zl. stř. Proti 5% úrokům pod následky čl. 4. dvorního dekretu ze dne 18. října 1792 a půlletní výpovědi.“

Jedná se o osaměle stojící přízemní budovu se zvýšeným podkrovím a valbovou střechou, převážně roubenou (v obytné části roubení místy nahrazeno novodobou vyzdívkou), která dříve sloužila jako mlýn na svrchní vodu o 2 složeních a do státního seznamu kulturních památek byla zapsána 22. ledna 1964 (viz https://www.pamatkovykatalog.cz/vodni-mlyn-13739747). Na jižní straně k ní přiléhá zděný hospodářský přístavek s pultovou střechou (stodola a chlév). Chlév je postaven z hrubě tesaných kvádrů a sušených cihel se stropem ze 40. let 20. století, pod nímž se dochovaly hrubě tesané čtvrtkruhové konzolky, na nichž byly trámy předešlého stropu. Více o mlýnu, jenž v roce 1961 náležel Josefu Šulcovi a dnes je majetkem Jaroslavy Dejlové,  lze najít zde: https://www.vodnimlyny.cz/mlyny/objekty/detail/1010-mlyn-v-nerosove.
Poslední aktualizace: 6.2.2024
Mlýn v Nerošově na mapě
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Mlýn v Nerošově

Nerošov (Nechanice)
Nerošov (Nechanice)
Městská část
První zmínka o této vsi pochází z roku 1372 a její název procházel vývojem…
0.1km
více »
Bašnický potok
Bašnický potok
Potok
O tomto potoce nenalezneme mnoho ucelených informací, jistou první…
0.2km
více »
Suchá - kostel Nejsvětější Trojice
Suchá - kostel Nejsvětější Trojice
Kostel
Z daleka viditelný Kostel Nejsvětější Trojice je dominantou obce Suchá a blízkého okolí. Postaven byl na místě původního gotického…
0.9km
více »
Stračovský bor
Stračovský bor
Přírodní park
Jedná se o rozsáhlý lesní komplex, jenž je situován na jih od Stračova a…
1km
více »
Lodín
Lodín
Vesnice
Obec Lodín, která se nachází cca 17 km severozápadně od Hradce Králové, je prvně historicky doložena již roku 1073. Tehdy však jako…
1.7km
více »
Stračovská Lhota
Stračovská Lhota
Vesnice
Obec známá v roce 1869 jako „Lhota, osada obce Stračov", v r. 1880 pod názvem Lhota u Stračova. V této sice turisticky nevýznamné…
2km
více »
Lodín - koupaliště
Lodín - koupaliště
Koupaliště
Dnes již velmi známé koupaliště v Lodíně bylo…
2km
více »
Petrovice - pomník sv. Václava
Petrovice - pomník sv. Václava
Pomník
Na nejvyšším místě Petrovic se, pod ochranou statných lip, nalézá pomník sv. Václava z roku 1761. Místo je výrazným orientačním…
2.3km
více »
Petrovice - kostel Nanebevzetí panny Marie
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Petrovice - kostel Nanebevzetí panny Marie
Kostel
Dominantou obce Petrovice, která se nalézá cca 20 km severozápadně od Hradce Králové, je kostel Nanebevzetí panny Marie. Kostel v…
2.4km
více »
Stračov
Stračov
Zámek
Stračov leží jihovýchodně od Hořic. Ves byla součástí jiných panství a j…
2.6km
více »
Kostel sv. Jakuba Staršího, apoštola ve Stračově
Kostel sv. Jakuba Staršího, apoštola ve Stračově
Kostel
Původní kostel vznikl někdy počátkem 14. století a první písemná zmínka o něm pochází z roku 1361, kdy zastoupil zemřelého plebána P…
2.6km
více »
Stračov - kostel sv. Jakuba
Stračov - kostel sv. Jakuba
Kostel
Doložení obce Stračov je známo již z r. 1358. Zeměpisná poloha a důležitá obchodní cesta předurčily v té době Stračov k povýšení na…
2.6km
více »
Mžany - kaplička Panny Marie Lurdské
Mžany - kaplička Panny Marie Lurdské
Kaple
Opravenou kapličku Panny Marie Lurdské se studánkou a dvojicí památných lip najdeme v polích cca půl kilometru jižně…
3.7km
více »
Nechanice a prusko-rakouská válka 1866
Nechanice a prusko-rakouská válka 1866
Hřbitov
Pokud vám něco říká historie a prusko-rakouské války r. 1866, určitě…
3.7km
více »
Do pivovaru Mžany
Do pivovaru Mžany
Tipy na výlet
Jako milovníci piva jsme vyrazili do celkem nového pivovaru Lindr v…
3.7km
více »
Mžany - multifunkční areál a pivovar Lindr
Mžany - multifunkční areál a pivovar Lindr
Tipy na výlet
Když někam vyrážíme, směřujeme to hlavně k rozhlednám. Ale když je na…
3.7km
více »
Mžany
Mžany
Vesnice
Obec Mžany, která se nalézá cca 15 km severozápadně od Hradce Králové, je poprvé připomínaná roku 1404. Název obce se lidově vykládá…
3.7km
více »
Sobětuš
Sobětuš
Vesnice
Obec na okraji bojiště pruskorakouské války roku 1866. V obci je dochováno…
4km
více »
Dohaličky - kostel sv. Jana Křtitele
Dohaličky - kostel sv. Jana Křtitele
Kostel
První písemná zmínka o vsi je z r. 1352. Kostel v Dohaličkách je prvně…
4.3km
více »
Nechanice - tvrz (pozůstatky tvrziště)
Nechanice - tvrz (pozůstatky tvrziště)
Tvrz
Pozůstatky bývalé nechanické tvrze se nachází v poli severně od centra města u říčky Bystřice. Jedná se o dochované části kruhových…
4.4km
více »
zavřít reklamu