Mohyla míru - Austerlitz
Turistické cíle • Památky a muzea • Památník
Mohyla Míru je památník padlým v památné bitvě tří císařů. Jednalo se o bitvu u Slavkova v roce1805 spojených armád rakouského císaře a ruského cara proti armádě francouzského císaře Napoleona. V tomto střetnutí padlo kolem 20000 vojáků, bitva změnila mapu Evropy a umožnila Napoleonovi tažení do Ruska.
O stavbu památníku se především zasloužil brněnský kněz a pedagog Alois Slovák. Mohyla míru byla postavena před první světovou válkou, vzhledem k válečným událostem se však otevření památníku a vysvěcení kaple uskutečnilo až v roce 1923. Základ mohyly tvoří čtyřboký komolý jehlan, vysoký přes 26 metrů. Na něm je usazen 10 metrů vysoký měděný starokřesťanský kříž spočívající na zeměkouli Uvnitř památníku je čtvercová 10 x 10 metrů velká kaple s oltářem z mramoru. Pod podlahou kaple je umístěna Kostnice s ostatky padlých. Celý objekt je chráněn jako kulturní památka České republiky. V současnosti probíhá postupná oprava památníku. Později bylo vedle mohyly postaveno muzeum, kde je nyní stálá expozice s názvem Bitva tří císařů Slavkov/Austerlitz 1805. Expozice je netradičně koncipována a přináší silný zážitek. Expozice získala cenu v soutěži muzejních expozic GLORIA MUSAEALIS 2005. Návštěva ovšem vyžaduje dost času, proto myslím, že je vhodná především pro fandy vojenství a historie. Když jsem tam byl v srpnu dopoledne, tak v muzeu nebyl žádný návštěvník. Protože jsem tam byl s dětmi, tak jsem se expozici nemohl taky mnoho věnovat.
Památník i okolní prostor má silný emocionální náboj. Návštěvník může přemýšlet nad dějinami států i jejich obyvatel, zbytečných válečných útrap obyčejných lidí, padlých i zraněných vojáků. Od památníku je směrem ke Slavkovu pěkný výhled na okolní krajinu. Uklidňující pohled na pole a osady působí ostře v protikladu s představou válečného utrpení v minulosti i vojenskými střety současnosti.