Po stopách bitvy tří císařů
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Celodenní výlet • Za kulturou • Do přírody
Kam a jak jedeme?
Jako každoročně jsme v listopadu vyrazili na slavnostní zakončení turistické sezóny na pochod Za posledním puchýřem.
V roce 2017 tento tradiční pochod hostilo jihomoravské město Bučovice.
Do Bučovic jsme se dopravili autem, prošli jsme si vybranou trasu pochodu v okolí města, prohlédli si místní renesanční zámek a pak jsme vyrazili do míst, která jsou úzce spjata s datem 2. prosince 1805. Právě v tento den se v okolí Slavkova u Brna odehrála asi nejznámější bitva na našem území. V bitvě u Slavkova zvané též bitva tří císařů se střetla vojska francouzská, vedená císařem Napoleonem a proti nim stále vojska rakouská a ruská, vedená císařem Františkem I. a carem Alexandrem I.
O výsledku bitvy rozhodla mistrná taktika Napoleona a jeho generálů, spojenecká vojska utrpěla u Slavkova drtivou porážku.
Za čím jedeme?
Zastavení prvníZámek Slavkov u Brna
Jeden z největších barokních zámků na Moravě, sídlo šlechtického rodu Kouniců. K zámku patří i více jak 15-ti hektarový zámecký barokní park.
Do historie bitvy tří císařů je zapsán jako místo, kde před bitvou nocovali císař František a car Alexandr, po vítězné bitvě se zde ubytoval Napoleon a v jeho prostorech byla sepsána smlouva o příměří mezi Francií a Rakouskem.
Zastavení druhé
Mohyla míru na Prackém kopci
Na úbočí vrchu Prace se odehrálo jedno z nejdůležitějších střetnutí bitvy. Ačkoli byl vrchol původně obsazen spojeneckými armádami, Napoleonova vojska jej mistrně zvládnutou taktikou dobila a získala tak velice dobrý přehled o celém bojišti.
V letech 1910 až 1912 byla na vrcholu Prace vystavěna podle architektonického návrhu Josefa Fanty Mohyla míru. Stala se tak prvním mírovým památníkem vystavěným v Evropě.
Uvnitř památníku se nachází velká kaple, pod její podlahou je kostnice, kam jsou umisťovány kosterní ostatky vojáků, které se i v dnešní době více jak 200 let po bitvě nacházejí v půdě na bývalém bojišti.
Součástí areálu Mohyly míru je i Muzeum s expozicí Bitvy tří císařů.
Zastavení třetí
Telnice
U obce Telnice padly první výstřely bitvy tří císařů a to už v předvečer jejího konání 1. prosince. V Telnici mělo zázemí francouzské vojsko, na zdejší faře přespal i Napoleon před bitvou. Rakušané se snažili z obce Francouze vystrnadit, ale to se jim nepovedlo.
Telnická Boží Muka Na Lopatě stojí na místě, kde bitva tří císařů začala. V blízkosti Božích Muk se nacházejí i hromadné hroby vojáků padlých v bitvě.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
O místa, kde by se dalo občerstvit není po cestě nouze. My jsme si vystačili převážně z vlastními zásobami, lehké občerstvení jsme si dali v zámecké kavárně ve Slavkově.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Slavkovský zámek a park okolo něho jsou krásné, ale nejvíc na nás zapůsobila Mohyla míru na Prackém kopci.
Ostatní informace
Zámek Slavkov u Brna je otevřen od konce března do poloviny prosince, v červnu, červenci a srpnu každodenně, ostatní měsíce je v pondělí zavřeno od 9-17 hodin, základní vstupné 120,- Kč.
Mohyla míru je otvřena celoročně od 9-17 hodin. Od října do dubna je v pondělí zavřeno. Základní vstupné: Muzeum Bitvy tří císařů 75,- Kč, kaple 25,- Kč.
Boží Muka a bojiště Na Lopatě v Telnici je místem volně přístupným.
Zámek Bučovice otevřen v dubnu a říjnu o víkendech 10-16 hod, květen, červen a září ÚT-NE 10-16 hod, červenec a srpen ÚT-NE 10-16,30 hod. Základní vstupné 100,- Kč.