Nová Paka - náměstí T. G. Masaryka, soubor památek
Turistické cíle • Města, obce, vesnice • Náměstí
Přirozené centrum města, náměstí T. G. Masaryka, nabízí k vidění několik zajímavých památek. Nejstarší historii zastupuje koste sv. Mikuláše, který je prvně zmiňován roku 1357. Novodobou architekturu zastupuje budova spořitelny a hospodářské záložny z roku 1931. Vstup do budovy je zdoben sochami Spořivosti a Zemědělství. Secesní období zastupuje budova hotelu Centrál z roku 1906. V centru náměstí stojí barokní Mariánský sloup z roku 1716 se sochami sv. Jana Nepomuckého, sv. Rocha, sv. Šebestiána a sv. Jana Evangelisty. Dále kašna se sochou sv. Floriána, která pochází z roku 1814 a pomník Jana Husa z roku 1897.
Prohlídku náměstí začínáme na jeho východním konci. Zde se nalézá farní kostel sv. Mikuláše. Původně gotický kostel z roku 1357 se šindelovou střechou byl letech 1783 – 87 rozšířen o věž a sakristii. V roce 1872 byl přestavěn v novogotickém slohu. Hlavní oltář kostela je dílem Antonína Suchardy podle návrhu Stanislava Suchardy. Po stranách na hlavním oltáři jsou pak sochy sv. Václava a sv. Vojtěcha od Stanislava Suchardy. Boční oltáře jsou zasvěceny sv. Anně a sv. Josefovi. Uvnitř se nachází též obraz sv. Mikuláše od J. Kramolína. Před kostelem stojí kamenný kříž z roku 1766.
Vedle kostela stojí budova staré školy se sgrafitovou výzdobou. Dnes se zde nachází Integrovaná škola. V letech 1727-1924 měla v suterénu špitál a solnici. Pár metrů od této budovy stojí pomník Mistra Jana Husa, který vytvořil Antonín Lukeš, sochař z Nové Paky. Na podstavci je pod kalichem nápis: „V lesku slávy tvé naše obroda i síla“. Pomník byl za obrovské účasti lidí slavnostně odhalen 18. 7. 1898.
Na jižní straně náměstí na č. p. 15 nalezneme faru z roku 1694. Na vedlejším domě č. p. 16 zase objevíte mezi 1. a 2. patrem novorenesančního domu bustu K. H. Borovského z roku 1900.
Na severní straně náměstí stojí budova České spořitelny. V průčelí hlavního vchodu stojí dvě sochy od sochaře Bohumila Kafky „Spořivost“ a „Zemědělství“. Ve vstupní hale můžeme dále spatřit fresku od Josefa Tomáše Blažka „Žně na Novopacku“. Dva reliéfy sochaře Josefa Wagnera "Práce" a "Spořivost", zase lemují vchod vedlejší funkcionalistické stavby bývalé Městské spořitelny (dnes Komerční banky).
Ve středu náměstí se tyčí morový sloup se sochou Panny Marie a korintskou hlavicí. Na balustrádě pak jsou čtyři sochy světců, socha sv. Jana Nepomuckého, sv. Rocha, sv. Jana Miláčka Páně a socha sv. Šebestiána. Sloup byl postaven po morových ranách roku 1586 a 1626. Podstavec sloupu nese na západní straně letopočet jeho vzniku 1716. Východně od sloupu je kamenná kašna se sochou sv. Floriana z roku 1814. Podle pověsti je prý očarovaná, prýští z ní bláznivá voda, kdo se z ní napije, stane se novopackým bláznem a toto prokletí z něj může sejmout jen polibek čisté panny.