Loading...

Pomník T. G. Masaryka v Úpici

Turistické cíle Pomník

S upomínkou na prezidenta T. G. Masaryka se přišlo poměrně pozdě a dalo k němu podnět Rodičovské sdružení při Masarykově škole na Sychrově, k jehož ustavení došlo 4. listopadu 1937 pod předsednictvím skladníka konzumu "Svornost" Václava Horta. Ten totiž hned na jeho první schůzi 10. listopadu 1937 navrhl, aby byl v jubilejním roce postaven důstojný pomník zesnulému Prezidentu Osvoboditeli. Pro realizaci této věci bylo ustaveno zvláštní kuratorium, do jehož přípravného výboru byli navrženi: skladník Václav Hort, manželka soukromého úředníka Brandejská, ředitel škol Alois Urban, učitel Boh. Míl a soukromý úředník Augustin Kábrt.

Tento přípravný výbor vypracoval plán k ustavení kuratoria. 11. prosince 1937 se ustavil výbor, který měl za úkol starat se o finanční náklad. Předsedou se stal továrník František Morawetz, místopředsedou starosta Bohumil Vykus a městskou radu zastupoval katecheta P. František Janíček. Teprve později vzniklo samo kuratorium, jehož členy byli: ředitel měšťanské školy Josef Kosina, řídící učitel Alois Urban, skladník konsumu "Svornost" Václav Hort, úředník sychrovské přádelny Augustin Kábrt, tovární zřízenec a legionář Oldřich Stanislav, městští radní P. František Janíček, Jaroslav Metelka st. a starosta Bohumil Vykus, který byl zvolen jeho předsedou.

Zprvu bylo navrženo, aby byl budoucí pomník umístěn právě před touto školou. Avšak pochozí komise, v níž byl rovněž akademický sochař František Bílek z Hořic, usoudila, že jde o nevhodné umístění a jeho úprava by stála hodně peněz. Z tohoto důvodu bylo usneseno, že nejvhodnějším místem pro pomník bude východní část náměstí. O této iniciativě se objevila zmínka rovněž v tisku, čehož příkladem může být článek "Československého legionáře" z 23. září 1938:

"Pomník presidentu Osvoboditeli T. G. Masarykovi v Úpici.

V Úpici připravují postavení krásného pomníku našemu prvnímu presidentu Osvoboditeli T. G. Masarykovi.

Přibližný náklad na pomník je rozpočten na částku 110.000 Kč a sbírkou mezi tamním občanstvem bylo již sebráno pro tento účel 57.000 Kč. Zbytek byl přislíben dary tamních průmyslníků a peněžních ústavů. Pomník bude dílem akademického sochaře, mistra Josefa Bílka z Hořic v Podkrkonoší a bude představovati bronzovou sochu presidenta Osvoboditele, umístěnou na žulovém podstavci, vážícím 50 metrických centů. Pomník bude postaven na Masarykově náměstí v Úpici, které bude vydlážděno žulovými kostkami."

K provedení myšlenky však došlo teprve tehdy, když předseda kuratoria pro postavení pomníku slíbil, že potřebnou částku 74 000 Kč na pomník opatří. Aby se mohla upravit alespoň část náměstí, kde měl být vztyčen Masarykův pomník (podle návrhu architekta Bohumila Holého z Prahy, zakládajícího člena architektonické sekce Levé fronty), byla provedena sbírka po domech, která vynesla na Sychrově 12 500 Kč a ve zbytku města 8 358 Kč. K tomu darovala firma bratří Buxbaumů dalších 20 000 Kč. Celkově bylo vybráno neuvěřitelných 95 805 Kč!

Jako zhotovitel měl být osloven Josef Bílek z Hořic, jemuž byla práce následně skutečně zadána (některé prameny však hovoří o Františku Bílkovi a jiné též o společné práci obou sochařů, kdy byla původně zadána Františku Bílkovi, ale posléze ji převzal Josef Bílek; není to nic divného, protože k záměnám autorství obou sochařů docházelo a stále dochází), a to s podmínkou, že musí být hotov do 15. října 1938, aby mohl být pomník slavnostně odhalen 28. října 1938 na oslavu 20. výročí vzniku ČSR. K odhalení pomníku však nakonec nedošlo vzhledem k tehdejším složitým a neklidným událostem. 3 m vysoký bronzový pomník se 2 mísami pro řecké ohně byl sice u Franty Anýže v Praze odlit a připraven k převozu do Úpice, ale místo toho však byl odvezen do Hořic, kde byl po celou dobu německé okupace uschován v kůlně stavitele Josefa Poura. Díky tomuto prozíravému kroku došlo k jeho zachování a hned po osvobození se začalo jednat o jeho slavnostním odhalení.

K tomu došlo až 9. května 1946 a předcházel mu velký průvod krojovaných spolků celým městem až na náměstí, kde po hudbě a zpěvu promluvil J. Linhart, ředitel v ministerstvu zahraničí, jenž jako zástupce Československé obce legionářské zhodnotil dílo tohoto velikána. Nato byl pomník odhalen a předán do správy města a ochrany občanstva. Večer pak byly u něj zapáleny řecké ohně. Po ukončení slavnosti se uskutečnila schůze legionářů, na níž byl uvítán předválečný předseda Karel Mikolášek, jenž se vrátil z koncentračního tábora. Jako ocenění všeho, co kdy udělal, mu byl předán diplom čestného předsedy. Současně byla v Domě odborů na Masarykově náměstí uspořádána výstava památek na T. G. Masaryka, který v roce 1926 navštívil rovněž Úpici. 7. července 1946 navštívil Úpici rovněž Jan Masaryk, jenž zde zhlédl i tento pomník.

Místní se však z tohoto pomníku nemohli dlouho radovat, protože v červenci 1953 byl odstraněn, rozřezán a v Pilníkově roztaven, i když poprvé se uvažovalo o jeho likvidaci již v roce 1949 a následné diskreditace prezidenta T. G. Masaryka se účastnil zejména učitel a historik Jaroslav Metelka, první předseda Revolučního MNV (1945) a Akčního národního výboru (1948) a pozdější ředitel místního muzea (1959-1975). Není se co divit, protože pomník byl od svého vztyčení přinejmenším "solí v oku" všem zdejším komunistům. Pouze podstavec byl zachován na obecním pozemku za zdí místního hřbitova. V letech 1968 a 1990 se sice objevila iniciativa ohledně obnovy pomníku, ale k realizaci tohoto nápadu nedošlo. Teprve koncem roku 2017 přišel na veřejném zasedání jeden z místních občanů Pavel Melichar s výzvou, aby byl pomník obnoven a k této věci byla vypsána veřejná sbírka. Město se tedy chopilo iniciativy a dovedlo tuto věc do úspěšného konce.

Nová socha v nadživotní velikosti byla zhotovena z umělého kamene akademickým sochařem a restaurátorem Jaroslavem Jelínkem z Hradce Králové a slavnostní odhalení pomníku proběhlo v rámci oslav 100. výročí založení republiky 28. září 2018. Úpické náměstí tak dostalo krásný doplněk, z něhož se můžeme dosud těšit a snad se doba nezmění tak, aby musel pomník opět odtud zmizet. Ze srdce si to přejme! Více informací o pomníku lze nalézt v "Úpických novinách": http://eldok.svkhk.cz/out/Upicke_noviny/Upicke_noviny_2018/Upicke_noviny_2018_09.pdf.
Poslední aktualizace: 26.2.2024
Pomník T. G. Masaryka v Úpici na mapě
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Pomník T. G. Masaryka v Úpici

turistické rozcestí - Úpice, u mostu přes Úpu
turistické rozcestí - Úpice, u mostu přes Úpu
Rozcestí
Turistický rozcestník, který se nachází v Úpici u mostu přes řeku Úpu,…
0.1km
více »
Úpice - kaple sv. Michala
Úpice - kaple sv. Michala
Kaple
Kaple sv. Michala byla postavena v letech 1698 - 1701 podle plánu J. Schotta farářem Martinem Benediktem Hůlkem, který je v hrobce…
0.3km
více »
Úpice
Úpice
Městečko
Úpice leží v Severních Čechách, jihovýchodním směrem od města Trutnov.…
0.3km
více »
Úpice - divadlo Aloise Jiráska
Úpice - divadlo Aloise Jiráska
Dům, budova
Historie divadla v Úpici spadá do roku 1824, kdy byl založen ochotnický divadelní spolek, který je činný dodnes. Současné divadlo…
0.4km
více »
Úpice - Městské muzeum a galerie J. W. Mezerové
Úpice - Městské muzeum a galerie J. W. Mezerové
Muzeum
Městské muzeum a galerie Julie W. Mezerové v Úpici je umístěno v budově staré radnice na náměstí. Kromě stálých expozic jsou zde pravidelně o…
0.4km
více »
Královéhradecký kraj – 15. den - 1. část: Úpice – malý okruh městem v délce 6 km (historické domy, roubenky, kostel, kaple a další) a také připomínka dětských let bratří Čapků, kteří zde 17 let žili
Královéhradecký kraj – 15. den - 1. část: Úpice – malý okruh městem v délce 6 km (historické domy, roubenky, kostel, kaple a další) a také připomínka dětských let bratří Čapků, kteří zde 17 let žili
Cestopisy
Středa 30. 8. 2023 - 1. část V noci přímo nepršelo, ale mrholilo …
0.4km
více »
Úpice
Úpice
Tipy na výlet
Míříme do oblasti, která se nachází mezi Krkonošemi a Adršpašsko-Broumovskem, do centra Jestřebích hor, do Úpice. Jedeme za poznáním…
0.4km
více »
Úpice -  námestie T. G. Masaryka
Úpice - námestie T. G. Masaryka
Náměstí
Mesto Úpice, dnešné centrum Jestřebích hor vzniklo ako strážna osada na…
0.4km
více »
turistické rozcestí Úpice - náměstí T. G. Masaryka
turistické rozcestí Úpice - náměstí T. G. Masaryka
Rozcestí
Turistický rozcestník, který se nachází na náměstí T. G. Masaryka v Úpici,…
0.4km
více »
Projížďka pod Jestřebími horami
Projížďka pod Jestřebími horami
Trasa
Pro ty, co nevědí, kde se nacházejí Jestřebí hory, dám…
0.4km
více »
Úpice - fara, čp. 1
Úpice - fara, čp. 1
Dům, budova
Fara se nachází v těsné blízkosti kostela sv. Jakuba Většího. Postavena byla v roce 1822 v místech, kde stávala fara dřevěná, již…
0.5km
více »
Úpice - kostel sv. Jakuba Většího
Úpice - kostel sv. Jakuba Většího
Kostel
Kostel sv. Jakuba Většího byl postaven v první polovině 14. století. První…
0.5km
více »
Úpice - Dřevěnka
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Úpice - Dřevěnka
Dům, budova
Dřevěnka - nejstarší úpická stavební památka, která byla vystavěna z…
0.6km
více »
turistické rozcestí Úpice - Palackého/Puškinova
turistické rozcestí Úpice - Palackého/Puškinova
Rozcestí
Turistický rozcestník, který se nachází u křižovatky ulic Palackého a Puškinova, ukazuje turistům cestu do dvou směrů. Po značce…
0.6km
více »
Úpice - hvězdárna Úpice
Úpice - hvězdárna Úpice
Zajímavost
Známá Úpická hvězdárna se nachází v jihozápadní části města na kopci…
0.7km
více »
Hvězdárna v Úpici
Soutěž 5 bodů
www.turistikaprozivot.cz
Hvězdárna v Úpici
Zábava, atrakce
Úpickou hvězdárnu naleznete, jak již z jména vyplývá, v šestitisícovém…
0.7km
více »
Sousoší svaté Trojice nad Úpicí
Sousoší svaté Trojice nad Úpicí
Socha
Sousoší svaté Trojice, nacházející se nad Úpicí, je lidové sochařské dílo, užívající barokních forem. Pochází z roku 1799.…
0.9km
více »
Turistické rozcestí U Lipek
Soutěž 5 bodů
www.turistikaprozivot.cz
Turistické rozcestí U Lipek
Rozcestí
Turistické rozcestí potkáme na okraji Úpice, asi 300 metrů pod hvězdárnou. Procházejí tudy tyto značené trasy: modrá SV směrem - Úpice a dále buď…
1km
více »
Kaplička nad Úpicí
Kaplička nad Úpicí
Kaple
Krásně udržovaná kaplička na soukromém pozemku nad Úpicí s výhledem na město. Přístup je možný po místní komunikaci s modrou (směr Velké a Malé Sv…
1.1km
více »
Kříž na Kvíčale u Úpice
Kříž na Kvíčale u Úpice
Kříž
Kříž těsně pod vrcholem kopce Kvíčala na křižovatce místní silničky a modře značené cesty z Velkých Svatoňovic do Úpice. Společně se dvěma…
1.4km
více »
Batňovice - kostel sv. Bartoloměje
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Batňovice - kostel sv. Bartoloměje
Kostel
Batňovice - obec mezi Úpicí a Rtyní v Podkrkonoší prvně historicky…
1.4km
více »
obec Batňovice - kostol sv. Bartolomeja
obec Batňovice - kostol sv. Bartolomeja
Kostel
Pýchou mesta, obce sú vo väčšine prípadov kostoly, inak to nie je ani v…
1.5km
více »
turistické rozcestí Batňovice
turistické rozcestí Batňovice
Rozcestí
Turistický rozcestník v Batňovicích, který se nachází po kostelem sv. Bartloměje, ukazuje turistům cestu ve dvou směrech. Po značce…
1.5km
více »
Havlovice - krytý dřevěný most přes Úpu
Havlovice - krytý dřevěný most přes Úpu
Most
Tento dřevěný most přes Úpu se nalézá na severním okraji obce…
1.9km
více »
Suchovršice
Suchovršice
Vesnice
Suchovršice jsou jediná obec tohoto jména v České republice. Jsou…
2.1km
více »
Havlovice
Havlovice
Vesnice
Obec Havlovice se rozkládá jižním směrem od města Úpice a nedaleko severního okraje malebného údolí, které tu vytvořila řeka Úpa pojmenovanéh…
2.9km
více »
Vízmburk
Vízmburk
Zřícenina
Zřícenina hradu Vízmburk stojí na vysokém ostrohu nad údolím Úpy nedaleko Červeného Kostelce na Trutnovsku v Královéhradeckém kraji. Na ploše…
3.3km
více »
Rtyně v Podkrkonoší - kostel sv. Jana Křtitele se zvonicí
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Rtyně v Podkrkonoší - kostel sv. Jana Křtitele se zvonicí
Kostel
Rtyně v Podkrkonoší - první písemná zpráva o Rtyni je datována rokem 1367,…
3.6km
více »
Rozhledna u Rtyně v Podkrkonoší
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Rozhledna u Rtyně v Podkrkonoší
Rozhledna
Dřevěnou rozhlednu, resp. dřevěnou vyhlídkovou věž nalezneme u jižního…
4.1km
více »
zavřít reklamu