Loading...

Postřelmov – renesanční pohřební kaple a hrobka Bukůvků z Bukůvky

Turistické cíle Památky a muzea Kaple

Třítisícová obec Postřelmov, nacházející se v rovinách mezi podhůřím Jeseníků a střední Moravou, může nabídnout svým návštěvníkům několik zajímavých památek, z nichž nejvýznamnější, nejcennější a nejzajímavější je určitě pozdně renesanční rodová hrobka Bukůvků z Bukůvky, která bývá občas také označována jako pohřební kaple. Najdete ji nedaleko centra obce, vedle zdejší dominanty, barokního kostela (v podobě dostavby z 19. století) sv. Matouše.

Hrobka vladyků z Bukůvky, pocházejících z malé obce nedaleko východočeských Lázní Bohdaneč, byla vybudována roku 1592 a je jednou z nejzajímavějších památek šumperského okresu i ojedinělou památkou tohoto druhu na Moravě. Již v roce 1612 uzavírají "rafinovaní" Bukůvkové na chromečské tvrzi smlouvu mezi zemanským rodem Bukůvků a představenými Postřelmova, kteří se tímto zavázali navždy opatrovat tuto hrobku. A obec tento slibu plní dodnes. K poslední velké rekonstrukci hrobky došlo - za přispění obce Postřelmov a Olomouckého kraje - v letech 2004–2005. V rámci ní bylo provedeno také odizolování hrobky od zdrojů vlhkosti, odborně ošetřeny byly také mumifikované ostatky zemřelých.

Čím hrobka upoutá nejvíce? Nejhodnotnější její částí je průčelní portál s pozoruhodnou reliéfní výzdobou a mistrovsky kovanou - původně zlacenou a polychromovanou - renesanční mříží. Ta se – údajně - dokonce stala předlohou pseudorenesanční mříže, nacházející se v budapešťské bazilice svatého Štěpána. Největší zajímavostí hrobky je naopak její podzemní část, kde jsou v kryptě s valenou klenbou uloženy - ve čtyřech prosklených rakvích - mumifikované ostatky Zikmunda Bukůvky (postarší, vysoký a štíhlý muž) a jeho manželky Barbory Okrouhlické z Kněnic (mladší, malá a zřejmě dosti otylá žena), Zikmundova synovce Bernarda (+1631) a doposud neznámé dívky, snad dcery jmenovaných manželů.

Postřelmovská pohřební kaple s hrobkou Bukůvků z Bukůvky je samostatně stojící prostou menší centrální stavbou na – téměř - čtvercovém půdorysu (5,5 x 5,2 m) se stanovou střechou. Její přízemí původně sloužilo jako pohřební kaple s klášterní klenbou a štukaturou. Podlaha, v níž se nachází vstup do krypty, schody i klenba hrobky jsou z cihel.

Historicko-umělecký průzkum portálu a vysvětlení jeho figurální symboliky – zatím stále nepřekonatelně - provedla Milada Lejsková–Matyášová v roce 1966. Dovolím si tedy část tohoto popisu odcitovat. „V nikách postranních pilířů najdeme alegorické postavy Síly (Fortitudo) a Lásky (Charitas). Fortitudo symbolizuje duchovní sílu přemáhající věčné zatracení, Charitas představuje opět ve vyšší, duchovní rovině obětující se lásku. Archivolta, čelo oblouku, je zdobena stejně jako výplně cviklů s erby tehdy módním pozdně renesančním pobíjeným ornamentem přeneseným do kamenické výzdoby z uměleckého zámečnictví. Obdobně jsou zdobeny boční stěny pilířů a okolí tří lvích maskarónů v podstavcích. Nejpozoruhodnější částí portálu je výzdoba parapetní zídky doprovázená třemi kartušemi, z nichž první zleva má latinský text „Hodie mihi, cras tibi“ (dnes mně, zítra tobě) a je jakýmsi mottem k následujícím dvěma českým tabulkám i symbolické výzdobě parapetu. první z česky psaných tabulek říká „Umříti pomni, cos ty, to (j)sem já byl a co (j)sem já, to ty budeš“, druhá s datem 1592 nabádá „Pomni na smrt, hřešiti nebudeš“. Jim odpovídá figurální výzdoba parapetu, kde postava putta představuje člověka oscilujícího mezi hříchem a spásou. Hodnotu zajímavé ikonografické výzdoby snižuje podprůměrná kamenická figurální práce doprovázená však zmíněným ornamentem podstatně vyšší kvality. Hodnotným doplňkem postřelmovského portálu je kovaná mříž, která se stala předlohou pseudorenesanční Kovářské práce v centrálním chrámu Uher, v budapešťské katedrále sv. Štěpána. Mříž je tvořena z esovitých, spirálových i proplétaných vzorců, doplněných vegetativními motivy. Nadzemní prostora hrobky je uvnitř zaklenuta pro renesanci typickou zrcadlovou klenbou“.

Na boční stěně hrobky najdete informační tabuli, seznamující návštěvníky Postřelmova s historií rodu Bukůvků, která sahá až do 12. století, i s jednotlivými fragmenty výzdoby portálu. Interiér hrobky bývá příležitostně přístupný veřejnosti (od roku 1997 například v rámci Dnů evropského kulturního dědictví), ale za pozornost stojí určitě i samotná stavba, o které – a také o historii rodu Bukůvků – vyšla opakovaně i velmi zajímavá publikace.

Poslední aktualizace: 23.5.2013
Nadmořská výška:
287 metrů nad mořem
Postřelmov – renesanční pohřební kaple a hrobka Bukůvků z Bukůvky na mapě
Autor: markyz63
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Postřelmov – renesanční pohřební kaple a hrobka Bukůvků z Bukůvky

Postřelmov - kaple Nanebevzetí Panny Marie
Postřelmov - kaple Nanebevzetí Panny Marie
Kaple
Nevelká postřelmovská kaple Nanebevzetí Panny Marie pat…
0.3km
více »
Postřelmov – Pomník padlých
Postřelmov – Pomník padlých
Pomník
Těžko se u nás hledá obec, kde by se nenašel alespoň menší pomník Velké války, které dnes říkáme 1. světová. Mimořádná katastrofa od…
0.3km
více »
Postřelmov 16
Postřelmov 16
Statek
Památkově chráněnou zemědělskou usedlost čp. 16. najdeme v Postře…
0.3km
více »
Postřelmov – topol V Kopci
Postřelmov – topol V Kopci
Památný strom
Poněkud méně častý druh, který se mezi památnými stromy příliš nevyskytuje. Topoly so vůbec nijak vysokého věku nedožívají. Však ten…
0.3km
více »
Postřelmov – drobné památky u kostela sv. Matouše
Postřelmov – drobné památky u kostela sv. Matouše
Drobné památky
Postřelmov je třítisícovou obcí, nacházející se mezi městy Šumperk a Zábřeh…
0.4km
více »
Postřelmov – mumie Bukůvků z Bukůvky
Postřelmov – mumie Bukůvků z Bukůvky
Hřbitov
Toto místo, o kterém si zde nyní prozradíme pár – doufám, že zají…
0.4km
více »
Po stopách Bukůvků z Bukůvky na Šumpersku
Po stopách Bukůvků z Bukůvky na Šumpersku
Tipy na výlet
Tento tip na výlet, který může někomu částečně připomenout legendární ep…
0.4km
více »
Postřelmov – socha sv. Jana Nepomuckého
Postřelmov – socha sv. Jana Nepomuckého
Socha
Postřelmovská socha sv. Jana Nepomuckého je nejen krásnou barokní památkou, ale svým způsobem také „ve svém oboru“ unikátem. A nejde v tomto…
0.4km
více »
Postřelmov
Postřelmov
Vesnice
Postřelmov je velkou obcí se 3200 obyvateli a najdeme ji nedaleko města Z…
0.7km
více »
Zábřeh – Postřelmov, Cyklostezka ke kapličce
Zábřeh – Postřelmov, Cyklostezka ke kapličce
Trasy
Kilometricky asi žádná sláva, s celkovou délkou 2,4 km rozhodně žádná…
1.1km
více »
zavřít reklamu