Přírodní památka Oškobrh
Turistické cíle • Příroda • Přírodní památka
Přírodní památka Oškobrh se rozkládá na stejnojmenném kopci ve východní části Středolabské tabule v katastrálním území Odřepsy, Dobšice a Opolany. Tato přírodní památka patří u nás k nejmladším, rada Středočeského kraje ji vyhlásila 28. února 2012. Důvodem vyhlášení je ochrana především populace brouka roháče obecného (Lucanus servus) a jeho stanovišť, dále xerotermních stepních trávníků, obnažených výchozů opuky a druhů živočichů a rostlin vázaných na tato místa. Zvláštní ochrana je věnována místu s výskytem tořice hmyzonosného, jednoděložní rostliny z čeledi vstavačovitých.
Přírodní památka o rozloze 100,7 hektaru. Zabírá větší část veřejnosti nepřístupné obory pro chov zvěře, o které píšu v samostatném článku. V přírodní památce je přístupný pouze jihozápadní vrch (285 m n. m.).
Vrch Oškobrhu tvoří svrchnoturonské až konické slínovce s křemitými jílovci. Nacházejí se tu zkameněliny křídového moře (ammonity, plži, korály a houby) a otisky suchozemské květeny z doby, kdy křídové moře ustupovalo.
Přírodní památka je převážně zalesněná. Na jižních svazích Oškobrhu rostou především dubové porosty s výskytem habru a lípy. Na severní straně převažuje smrkový les. Doplňují ho modřín, borovice, jírovec a jeřáb.
Více o Oškobrhu se dočtete v článcích Procházka přes Oškobrh, Z historie obory na Oškobrhu, Oškobrh – tajemný kopec v pověstech, legendách a povídačkách.