Skalní útvary Mladcovských vrchů
Turistické cíle • Příroda • Skalní útvar
Zahledíme-li se z vyhlídkové plošiny Zlínského "mrakodrapu" severním směrem, náš zrak upoutá skupina zalesněných vrchů, z nichž ten nejbližší připomíná svým kuželovitým tvarem sopku. Má název Přední vrch (420 m) a spolu s ostatními vrcholky, které vidíme je součástí Mladcovských vrchů, které spadají do flyšového pásma Západních Karpat. Tato menší vrchovina je od mnohem větších a vyšších Hostýnských vrchů oddělena sníženinou Fryštácké brázdy. Možná bude pro mnohé z vás překvapením, že i tady se můžeme setkat se zajímavými skalními útvary. Nedosahují sice nikterak závratných výšek - (nejvyšší dosahuje stěží 6 metrů) - ale vnímavého pozorovatele zaujmou svou geomorfologií.
Na Zadním vrchu, který je svou výškou 423 m "Králem" vrchoviny, najdeme jen vrcholové pásmo balvanů. Menší skály najdeme ale hned nad zákruty úzké silničky, která se přes lesy vine z Mladcové do Rackové. Mnohem zajímavější skalky, balvany a skály do výše 4 m najdeme na úbočí bezejmenného vrcholu, který by se logicky měl jmenovat Prostřední, ale tento název bychom na mapě hledali marně. Nejzajímavější z nich ční ze strmého úbočí nad serpentinami silnice. Východní stranu Předního vrchu zdobí těsně pod vrcholem dlouhé nízké čelo mrazového srubu s několika izolovanými skalkami. Najdeme tu i tábořiště s totemem.
Nejhezčí a nejzajímavější skalní útvar Mladcovských vrchů je odsud vzdálen 1 km na západ. Ukryta v lese a oddělena sedlem od Předního vrchu se na jeho předvrcholu nachází Mladcovská skalka. Mohutné skalisko dosahuje výšky až 6 m. Je obklopeno menšími skalkami a na stěnách těchto útvarů můžeme obdivovat tvary, které vznikly selektivním zvětráváním pískovců. Najdeme tu drobné převisy, skalní nosy a zárodky dutin a voštin. Vrchol hlavní skály je od západu přístupný po vytesaných schodech. Vrcholová plošina byla kdysi v minulosti uměle upravena - zřejmě tu byl umístěn i kříž. Nás ale bude zajímat severní sráz skály, který je rozbrázděn žleby a skála vypadá jakoby "vylízaná." Jedná se o formu mimořádně vyvinutých pseudoškrapů. Asi 100 m odtud nás pěšina vedoucí lesem na západ přivede k rozložité, 4 m vysoké skalce, jejíž čelem při úpatí skály probíhá nízký převis s výrazným skalním nosem. Dutiny už tady vidíme v mnohem pokročilejším stádiu vývoje, než na předchozí lokalitě. Skalka je puklinou oddělena od dalších tří nízkých útvarů a odpočinout si můžeme u hezkého tábořiště.
Poslední skalisko Mladcovských vrchů je od Zadního vrchu vzdáleno 3.5 km vzdušnou čarou, ale místo je docela dobře přístupné po lesní silničce, která spojuje Rackovou s Hostišovou. Za vrchem Hřeben je Rozcestí Skála (344m), odkud na sever k Lechoticím vybíhá zpevněná cesta a ta nás po půl kilometru přivede ke skále, jejíž měkký pískovec je rozhlodán četnými dutinami a skalní stěna, vysoká 5 m je docela zajímavá. Bohužel je "ozdobena" i vytesaným nápisem na paměť těch, kteří tato místa údajně milovali a tím ztrácí na svém estetickém půvabu...