Loading...

Sochy a pomníky v Litomyšli od 19. století do současnosti

Turistické cíle Památky a muzea Socha

Jednou z dominant Smetanova náměstí je bezesporu bronzový pomník Bedřicha Smetany od sochaře Jana Štursy (1880-1925; jedná se vlastně o jeho poslední dokončenou monumentální realizaci) a architekta Pavla Janáka (1882-1956) z roku 1924.

Na domě č. 112 na náměstí (dnes budova České spořitelny) je osazena pamětní deska spisovatelky a národní buditelky Terézy Novákové (1853-1912) s bustou od tehdy teprve začínající mladé sochařky Jiřiny Šimsové-Pfeiferové (* 1906) z roku 1928.

Zbudování této památky inicioval místní Spolek paní a dívek, v němž Nováková zastávala významnou pozici. Jedná se o dům, kde spisovatelka v Litomyšli naposledy bydlela (v letech 1887-1895), než se i s rodinou přestěhovala zpět do Prahy, odkud pocházela.

Do zdejšího kraje se však i později vracela za účelem sběru materiálu pro své národopisné texty. Na zdejším hřbitově jsou pochovány její dcery Ludmila a Marie. Pamětní desku odhalil spisovatelčin syn, významný literární historik Arne (Arnošt) Novák (1880-1939).

Foto: Isolda11

Ve stejném domě bydlel nějakou dobu také mladý Alois Jirásek a v letech 1895-1909 gymnaziální profesor Jan Voborník (1854-1946). Tomuto profesorovi byla v roce 1935 v prvním patře domu na straně do Špitálské ulice odhalena kovová pamětní deska s reliéfem, zachycujícím Voborníkovu podobu z profilu. Jejím autorem byl akademický sochař a medailér Josef Šejnost (1878-1941). Roku 1943 musela být deska odstraněna, ale podařilo se ji uschovat a po válce znovu osadit.

V místech dnešního domu č. 27 na témže náměstí stával dům, kde bydlela v letech 1839-1840 se svou rodinou spisovatelka Božena Němcová. Právě zde se jí narodil syn Karel. Na domě je proto umístěna pamětní deska se spisovatelčinou bustou, dílo akademického sochaře Ladislava Faltejska (1912-1989) z r. 1971.

Na budově hotelu Zlatá hvězda, který ve 30. letech 20. století nahradil menší hotel Modrá Hvězda ze století 19., připomíná mramorová deska z roku 1932 od známého výtvarníka Františka Kysely (1881-1941) druhý z litomyšlských pobytů Boženy Němcové.

Foto: Isolda11

Další bronzový pomník, připomínající další z velkých osobností spjatých s městem, spisovatele Aloise Jiráska (1851-1930), který v Litomyšli několik let vyučoval. Pomník je dílem Vincence Makovského (1900-1966) z roku 1959 a byl odhalen u příležitosti 700. výročí založení města; nemůžeme ho minout v parčíku při cestě z náměstí vzhůru k zámku.

Na budově bývalé piaristické koleje na Zámeckém návrší byla v roce 2006 odhalena pamětní deska posledního rektora této koleje a gymnaziálního profesora Františka Ambrože Stříteského (1912-1989), nespravedlivě vězněného v 50. letech 20. století. Autorem pamětní desky je akademický sochař Jiří Věneček.

Na obytné části nedalekého zámeckého pivovaru, kde se narodil slavný hudební skladatel Bedřich Smetana (1824-1884), je osazena pamětní deska od místního kameníka Františka Metyše z roku 1880, umístěná sem však až v roce 1949.

Foto: Isolda11

Na místním hřbitově se nachází náhrobek další významné spisovatelky, národní buditelky a autorky proslulé kuchařské knihy Madgaleny Dobromily Rettigové (1785-1845), která žila se svým manželem v Litomyšli od roku 1834 až do své smrti. Náhrobek pochází z roku 1870 (nebo 1875) a je opět dílem Františka Metyše podle návrhu malíře Leopolda Ferbera (1838-1912).

Rettigovou připomíná ovšem i pamětní deska na domě č. 151 na Toulovcově náměstí, hned vedle Kostelíku Rozeslání sv. apoštolů, kde tato významná žena bydlela se svým neméně významným manželem, rovněž literárně činným magistrátním úředníkem Josefem Sudislavem Rettigem.

Na témže náměstí se nachází na domě č. 170 ještě pamětní deska význačného jazykovědce, univerzitního profesora Quida Hodury (1879-1960), kterou zhotovil roku 1974, tedy již v poměrně pokročilém věku, slavný český sochař, medailér a pedagog Karel Lidický (1900-1976).

Na Růžovém Paloučku u Litomyšle (asi 7 km od města) se nachází Pomník českých bratří, byl zhotoven podle návrhu architekta, návrháře a výtvarníka Aloise Meteláka (1897-1980) v letech 1920-1921.

Pomník samotného Jana Ámose Komenského s názvem Orbis terrarum z roku 1921 od téhož autora pak stojí na litomyšlském Komenského náměstí.

Foto: Isolda11

Z poválečného období pocházejí např. plastiky Hudba v parčíku u Lidového domu, Boj člověka s přírodou v areálu nemocnice – obě díla jsou od Františka Jandy (* 1931), Dívka s delfínem od Oldřicha Urbana ze 70. let 20. Století či dosti diskutovaná socha dalšího z místních rodáků Zdeňka Nejedlého (1878-1962), kterou zhotovil v roce 1978 akademický sochař Jan Hána (1927-1994).

Pomník stojí v Zámecké ulici před základní školou, poblíž domu, kde Nejedlý v dětství bydlel. V roce 1989 se sice jednalo o odstranění sochy, ale nakonec byla na místě ponechána a alespoň opatřena vysvětlujícím nápisem.

Na Komenského náměstí se dále od roku 2004 nachází jeden z nejnovějších a jistě i nejpozoruhodnějších Památníků, připomínající dnes již neexistující rodný dům světově významného astronoma Zdeňka Kopala (1914-1993).

Neobvyklé dílo zhotovili pražští výtvarníci Marián Karel (* 1944) a Federico Diaz (* 1971). Plastika má představovat „dvě nekulové kapkovité hvězdy, obíhající kolem společného těžiště těsné dvojhvězdy“.

Unikátní je rovněž materiál, z něhož jsou hvězdy vytvořeny, uhlíkové vlákno, užívané jinak hlavně při výrobě vesmírných lodí.

Foto: Isolda11

Z dalších současných sochařských děl jmenujme např. známou obří dřevěnou výtvarnice a fotografky Židli Magdaleny Jetelové (* 1946), představující symbol Komunistické všemocnosti a stojící v klášterních zahradách.

Nedaleko se na schodech nachází také dílo sochaře Jasana Zoubka (* 1956) Šik a dále kolem brouzdaliště skupina soch jeho otce Olbrama Zoubka, o jehož pracích ve městě bude lépe pojednat v samostatném příspěvku.

Prostor těchto klášterních zahrad je vhodný i k pořádání různých, nejen sochařských výstav, z nichž mezi nejvýznamnější bezpochyby patřila přehlídka prací sochaře Aleše Veselého (* 1935) v roce 2009.

A konečně nezapomeňme ani na bizarní dřevěnou postavičku jakéhosi váchalovského ďáblíka, tzv. Okouníka před dnešním výtvarníkovým muzeem – tzv. Portmoneem – v ulici Terézy Novákové č. 75…

Zdroje: Umělecké památky Čech, Svitavský Deník.cz, webové stránky města, Smetanovy výtvarné Litomyšle a další…

Poslední aktualizace: 3.4.2012
Sochy a pomníky v Litomyšli od 19. století do současnosti na mapě
Autor: Isolda11
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Sochy a pomníky v Litomyšli od 19. století do současnosti

Přes Smetanovo náměstí v Litomyšli
Přes Smetanovo náměstí v Litomyšli
Náměstí
Moderní i historické město Litomyšl možno navštívit na samém…
0.1km
více »
Litomyšl - Smetanovo náměstí a zámek
Litomyšl - Smetanovo náměstí a zámek
Tipy na výlet
O srpnovém víkendu jsme se vypravili do Litomyšle. Rodného toho města…
0.1km
více »
Stará litomyšlská radnice s orlojem
Stará litomyšlská radnice s orlojem
Radnice
Hlavním poznávacím znamením staré radnice je vysoká hranolová věž, na kterou narazíme přibližně v půli hlavního městské…
0.1km
více »
Litomyšl - loket český
Litomyšl - loket český
Drobné památky
Nachází se na Smetanově náměstí a je osazen na stěně v přízemí věže Staré radnice. Sloužil ke kontole míry v letech 1370-1763. Dodnes se uchoval…
0.1km
více »
Barokní sochařské památky Litomyšle
Barokní sochařské památky Litomyšle
Socha
První část pojednání o litomyšlských sochařských památkách se soustředí především na díla z období baroka, částečně pak na památky…
0.2km
více »
Litomyšl
Litomyšl
Město
Litomyšl leží ve Východních Čechách, jižním směrem od…
0.2km
více »
Za anděly a svatými do Litomyšle
Za anděly a svatými do Litomyšle
Tipy na výlet
Jedeme do Litomyšle, z Brna např. rychlíkem do Svitav a poté návazným…
0.2km
více »
Litomyšl - Infocetrum
Litomyšl - Infocetrum
Infocentrum
Infocentrum se nachází v historické části města na Smetanově námě…
0.2km
více »
Litomyšl  - kostel Rozeslání sv.apoštolů
Litomyšl - kostel Rozeslání sv.apoštolů
Kostel
  Při pohledu shora, z Klášterních zahrad, je tento malý kostelík doslova utopen v okolní zástavbě. Přesto je ale unikátní, neboť se…
0.2km
více »
Zámek Litomyšl
Zámek Litomyšl
Tipy na výlet
Navštívili jsme město Litomyšl a Zámek v Litomyšli. Přijeli jsme na…
0.2km
více »
Za sochařem Olbramem Zoubkem do Litomyšle
Za sochařem Olbramem Zoubkem do Litomyšle
Muzeum
Rozlehlá a v minulosti dlouho nepřístupná sklepení slavného litomyšlského zámku jsou v současné době velmi příhodně využita pro…
0.2km
více »
Litomyšl - ulice Josefa Váchala
Litomyšl - ulice Josefa Váchala
Ulice
Je necelých 70 m dlouhou spojnicí mezi Smetanovým náměstím a ulicemi na Máchadle a B.Němcové pod zámeckým návrším, zdobí …
0.2km
více »
Za poznáním města Litomyšl
Za poznáním města Litomyšl
Město
Na samém východě Čech v Pardubickém kraji - na okraji Českotřebovské…
0.2km
více »
Zámek Litomyšl – život Bedřicha Smetany
Zámek Litomyšl – život Bedřicha Smetany
Tipy na výlet
Zámek Litomyšl je na pohled jeden z nejkrásnějších zámků u nás a nejen to…
0.2km
více »
Toulovcovo náměstí ve městě Litomyšl
Toulovcovo náměstí ve městě Litomyšl
Náměstí
Tohle tak trochu „utopené“ náměstíčko nalezneme hned pod zámeckým…
0.2km
více »
Z Litomyšle do České Třebové (červená)
Z Litomyšle do České Třebové (červená)
Trasa
Z Litomyšle do České Třebové lze snadno dojít po turistických značkách…
0.3km
více »
Litomyšl - kašna ve tvaru sudu
Litomyšl - kašna ve tvaru sudu
Kašna
Zajímavý vodní prvek se nachází v Litomyšli na konci chodníku jdo…
0.3km
více »
Renesanční pohádka v Litomyšli
Renesanční pohádka v Litomyšli
Tipy na výlet
Představovat východočeské město Litomyšl je asi zbytečné, přesto …
0.3km
více »
Litomyšl - pramen Na Máchadle
Litomyšl - pramen Na Máchadle
Pramen
Pramen se nachází v centru města v těsné blízkosti Smetanova námě…
0.3km
více »
Litomyšl - busta Boženy Němcové
Litomyšl - busta Boženy Němcové
Drobné památky
Na Smetanově náměstí nedaleko pomníku Bedřicha Smetany se nachází dům č.27…
0.3km
více »
Litomyšl - Klášterní zahrady
Litomyšl - Klášterní zahrady
Zahrada
  Jejich celoročně přístupné prostory se rozkládají na ploché vyvýšenině…
0.3km
více »
Litomyšl
Litomyšl
Tipy na výlet
Malebné město Litomyšl se nachází ve východní části Pardubidského kraje na…
0.3km
více »
Litomyšlský kostel Nalezení sv.Kříže
Litomyšlský kostel Nalezení sv.Kříže
Kostel
Litomyšlské Klášterní zahrady nacházející se na návrší nad centrem měst…
0.3km
více »
Litomyšl-Maštale-Svitavy-Mladějov-Mor.Třebová
Litomyšl-Maštale-Svitavy-Mladějov-Mor.Třebová
Tipy na výlet
Litomyšl, Toulovcovy a Městské Maštale, Svitavy, Mladějov, Mor.Tř…
0.3km
více »
turistické rozcestí Litomyšl - Smetanovo náměstí
turistické rozcestí Litomyšl - Smetanovo náměstí
Rozcestí
Turistický rozcestník, který se nachází v severní části Smetanova náměstí…
0.3km
více »
Zámek v Litomyšli.
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Zámek v Litomyšli.
Zámek
Litomyšlský zámek byl postaven v letech 1568 až 1581 jako reprezentační…
0.4km
více »
Toulky s rytířem Toulovcem Litomyšlí
Toulky s rytířem Toulovcem Litomyšlí
Tipy na výlet
Jdeme s rytířem Toulovcem na procházku krásným městem Litomyšl Jdeme za legendami i historickými fakty, kterými je Litomyšl nabita. Jdeme zá…
0.4km
více »
Litomyšl - zámecký areál
Litomyšl - zámecký areál
Zámek
Město Litomyšl se může pochlubit mnoha stavebními klenoty, ať už…
0.4km
více »
Litomyšl  křížem krážem
Litomyšl křížem krážem
Tipy na výlet
Ráno vyjíždíme osobním vlakem ze Zlína do Otrokovic, zde přestupujeme…
0.5km
více »
Litomyšl
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Litomyšl
Zámek
Litomyšlský zámecký areál je národní kulturní památkou a v roce 1999 byl …
0.6km
více »
zavřít reklamu