Vycházka Prahou kolem Botiče
Turistické cíle • Příroda • Potok
Rozhodli jsme se propátrat cestu podle Botiče a Pitkovického potoka. Podle popisu netknutou přírodou uvnitř Prahy. Ještě že taková místa máme. Co nás čeká.
Dojeli jsme tramvají 22 do stanice Hostivařská. Jezdí sem i tramvaj 26. Vydali jsme se po červené značce kolem tvrze Toulcův dvoru z roku 1364. Dnes je sídlem Ekologického centra města Prahy. Chvíli jsme šli Hostivaří, kde je stará zástavba v okolí Kozinova náměstí s kostelem sv.Jana Křtitele. Opustili jsme Hostivař a pokračujeme po červené značce podle Botiče. Prošli jsme chráněnou přírodní památkou Meandr Botiče.Je až neuvěřitelné, že taková krásná příroda je vlastně uprostřed města. Břehy jsou porostlé křovinami. Vyskytují se zde chráněné rostliny i živočichové. Prý se zde dá zhlédnout i ledňáček. Značka nás dovedla až k hrázi Hostivařské přehrady. Bohužel nádrž byla tou dobou vypuštěná, asi kvůli nějaké údržbě. Jen u hráze bylo jezírko a dále tekl Botič. Jinak má vodní plocha .43 ha a maximální hloubka je 12 m. Byla dokončena v roce 1962 a její břehy a okolní lesopark je rekreačním místem Pražanů. Meandry Botiče jsou hezky vidět i na dně vypuštěné nádrže.
Přišli jsme, pořád po červené, k Petrovicům. Míjíme ragbyové hřiště nad kterým je vidět opuštěný zámek. Jdeme vedle petrovického jezu, kde je vidět vodní náhon. Vpravo za Botičem je vidět zbytky Fantova mlýna. Docházíme k soutoku Botiče a Pitkovickým potokem u Dobré Vody. Tady se loučíme s Botičem a červenou značkou, kteří pokračují do Průhonic. My ale vyrážíme po zelené značce divokou přírodou po pravém břehu proti proudu Pitkovického potoka. Pěšinkou krásnými loukami, plnými lučních květů, které už moc není v přírodě vidět. Kvetoucí louky. Je neuvěřitelné, že jsme uvnitř velkoměsta. Asi po kilometru jdeme podle Pitkovické stráně, která je přírodní památkou. Je to nejcennější lokalitě Pitkovického potoka.Poloha a umístění stráně umožňuje zde růst kolem 100 druhů rostlin. Najde se zde koniklec luční, chrpa chlumní i křivatec český a další. Je zde i plno živočichů. Tato stráň je tu prý od poslední doby ledové.
Pokračujeme dále podle potoka přes louky a naučnou stezkou až do Pitkovic. Člověk jde Prahou a zároveň divokou přírodou. Díky za tato krásná místa. Přidáváme si tuto cestu k Prokopskému údolí a Šárce. Budeme objevovat další taková místa v Praze. Z Pitkovic už jen třešňovkou do Pitkoviček, 232 ke stanici metra „C“ Háje. Celkem něco přes 20 km, bez hospůdek, ale krásnou přírodou. Zajděte si tam také, když to vše kvete.