Vysoké Žibřidovice - socha Krista na hoře Olivetské
Pozoruhodná rokoková socha Krista na hoře Olivetské se nachází „na půli cesty“ mezi podhorskými vesničkami Vysoká a Vysoké Žibřidovice. V nadmořské výšce 680 m a na odlehlém místě uprostřed horských luk a pastvin se s chráněnými památkami tohoto typu většinou nesetkáváme, ale v tomto případě se dá po mnoha stránkách hovořit o skutečném unikátu.
V krajině solitérně stojící skulptura z roku 1780 je považována za velmi neobvyklé zpracování sochy Krista. Je vyrobena z kladského pískovce, dosahuje celkové výšky přibližně 3,5 metru a na první pohled silně připomíná kašnu. Na základně o rozměrech cca 3,5 x 2,1 m je totiž umístěna parapetová „nádrž“ (2,7 x 1,4 m), která sochu ze tří stran obklopuje a na níž jsou umístěny rokajové kartuše s nápisy.
Postament sochy tvoří hranolový sokl, masivní dřík s volutovými křídly (na čelní straně další kartuš s nápisem, po stranách zrcadlové rámy s nápisy) a profilovaná římsa, na které je umístěna samotná socha klečícího Krista. Ten je zde zpodobněn v mírně nadživotní velikosti a oblečen do bohatě řaseného roucha. Je zajímavé, že zatímco je Kristova bosá postava obrácena k východu, svou horní částí se sepjatýma rukama se tělo vytáčí k jihu a hlavou směřuje vzhůru a k východu.
Socha byla restaurována v letech 1967 a 1986, kdy také došlo ke zkomolení slov v německých nápisech a k chybám v transkripcích. V každém případě platí (jak by řekli dávní obyvatelé tohoto kraje), že socha „Christus am Oelberg“, umístěná „zwischen Hohenseibersdorf und Neudorf“ zůstává i dnes něčím krásným a ojedinělým.
Na závěr snad ještě tři krátké poznámky:
Jak bývá v tomto kraji dobrým zvykem, i tato socha má spojitost s rodinou hudebního skladatele Franze Schuberta. Nechal ji totiž postavit skladatelův dědeček Franz Theodor Florian.
Mezi naše kulturní památky byla socha Kristus na hoře Olivetské zařazena hned v květnu roku 1958.
V tomto případě před sebou nemáme jen cennou památku z II. poloviny 18. století, ale nejbližší okolí sochy je také úžasným vyhlídkovým místem a současně vlastně i místem vysloveně relaxačním.