Loading...

Boleboř – Helenčiny vodopády

Tipy na výlet Rodina s dětmi Romantika Vycházka - půldenní Do přírody

Kam a jak jedeme?

Jedeme na rozhlednu Hláska na Růžový vrch, jenže ta je otevřena až odpoledne. Máme trochu času. Proto jsme se rozhodli zajít na procházku k vodopádům. Je poměrně sucho, takže je otázka, zda tam vůbec nějaká voda poteče, ale uvidíme.

Za čím jedeme?

Vodopád se nachází v podhůří Krušných hor, patří do katastru obce Bolebor, která se rozkládá cca 13 km na sever od centra Chomutova.
Obec byla založena pravděpodobně v 1. pol. 14. století. První písemná zmínka je z r. 1352, kdy patřila k panství hradu Nový Žeberk. Z této doby byl i první zdejší kostel sv. Mikuláše, od r. 1384 dokonce kostel farní. I v dalších letech byla obec vždy součástí některého z panství. Z r. 1623, kdy patřila k panství Ahníkov, je první zmínka o bolebořské tvrzi. Ještě na konci 20. století z ní zbyly části příkopu a valů severně od kostela.
Na přelomu 17. a 18. století si Martinicové na jih od kostela u hospodářského dvora postavili menší zámek, který využívali jako své letní sídlo. Zhruba v té době - r. 1716 byla postavena fara a r. 1729 byla dokončena stavba nového barokního kostela sv. Mikuláše (na místě starého shořelého).
Obyvatelstvo se živilo chovem dobytka a zemědělstvím, pěstovali len, ze kterého vyráběli plátno, v okolních čtyřech rybnících chovali ryby. V 19. století doma vyráběli drobné dřevěného zboží pro domácnost, později i dřevěné zátky a dýhované krabice.
V 1. pol. 19. století došlo v obci k mohutnému rozvoji. Důvodem možná bylo i to, že r. 1850 se obec osamostatnila. Rozvíjela se řemesla i cizinecký ruch. Byly zde čtyři hostince, dva obchody, parní pila, do zdejší školy se třemi třídami chodilo 165 žáků. V nedalekém kamenolomu se těžil kvalitní štěrk. Po r. 1880 byl zámek upraven na sídlo lesní správy. R. 1890 byl nalezen vydatný pramen pitné vody, to bylo důvodem k vybudování místního vodovodu.
Po válce byli Němci vystěhováni a během 60. let 20. století byla část domů upravena na rekreační chalupy.
Bohužel během požáru na podzim 1947 propukl ve městě požár, kdy mimo jiné vyhořela farská stodola, fara, kostel a 12 obytných domů. Ruiny byly definitivně odstraněny až r. 1959. Na stejném místě byl postaven nový moderní kostel sv. Mikuláše až v 90. letech díky sponzorské pomoci bývalých německých obyvatel. K slavnostnímu vysvěcení došlo až 23. srpna 1993. R. 1999 k němu byla přistavěna věž – zvonice, kam byl v srpnu 2000 zavěšen zvon.
V obci je památkově chráněných několik hrázděných domů (usedlosti čp. 6, 10, 13 a 14). Nejstarší - patrový z r. 1811 má zděné přízemí a hrázděné patro. Obecní úřad, pošta a knihovna jsou ve zrekonstruované budově školy.
V lese v údolí potoka Lužec zhruba 3 km na sever od obce je asi čtyřmetrový Helenčin vodopád, který pokračuje o kousek níž dvěma menšími stupni a peřejemi. Když jsme tam byli my, vody moc nebylo, tak se mi zdaleka tak vysoký nezdál. Možná, když se valí velké množství vody, tak se stupně spojí a pak vypadá vyšší. Ale i tak se nám líbil vodopád, potok i jeho okolí.
Z obce se k němu nechá dojít pěšky po žluté turistické značce a z rozcestí Svahová – hájovna pokračovat souběžně po žluté, ale i červené - je nutné se držet červené, která ze silnice odbočí vpravo do kopce.
Vodopád se nehledá nejlíp. Možná když je hodně vody, že je ho slyšet, my jsme tak velké štěstí neměli. Vody tak moc nebylo a řekla bych, že tekoucí vodu bylo slyšet na obou stranách cesty. Když červeně značená cesta odbočuje vlevo kousek před mostkem, tak někde u mostku vede vpravo podle potoka pěšinka, která vás k němu dovede. U mostku je řada cyklotabulí a různých map, ale na žádné vodopád není zakreslený, k vodopádu není ani směrovka.
My jsme k němu šli z opačné strany – auto jsme nechali za zatáčkou mezi obcemi Svahová a Rudolice v horách. Jdeme po široké rovné pěšině s hezkým názvem Sluneční cesta, kudy vede i cyklotrasa. Je tu hezky, ale nejvíc mne fascinují louky plné rozkvetlých náprstníků. V takovém množství jsem je ještě neviděla. Už tohle je zážitek. Zleva přichází červená turistická trasa, po ní pak pokračujeme pěšinkou z kopečka a dostáváme se kousek pod mostek. Dál je to stejné.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

V Boleboři by pravděpodobně možnost nějakého občerstvení být mohla. Raději bych však spoléhala na vlastní zásoby.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Když jsme u vodopádu byli, svítilo sluníčko, všude kvetly náprstníky a to vše umocňovalo krásu zdejší krajiny. Kdyby bylo ošklivě, tak je to asi normální lesní krajina s palouky, ale mně se tu tentokrát moc líbilo. Bylo to jako pohlazení po duši.

Ostatní informace

Červená turistická trasa vede dál do Lesné (2 km), kde je geopark a arboretum a Krušnohorský lidový dům, který byl r. 2010 postaven podle plánů dochovaných v Mosteckém muzeu jako replika stavení z r. 1873,které byly stavěny v tehdejším běžně používaném stylu Wohnstallhaus. Dům slouží jako muzeu, lze si prohlédnout všechny části domu od chléva přes světnici a komoru až po půdu a stodolu. Během roku tu jsou různé výstavy a ukázky dobových řemesel. Zpátky se pak nechá jít po zelené k Nivskému mlýnu (4,5 km), odkud se zdá, že vede neznačená pěšina do Boleboře (1 km). Vidím to jen na mapě, tuto cestu jsme neprošli, takže nevím, jak vypadá.
Z Boleboře se nechá vyrazit na západ po modré turistické trase přes Meziboří na vyhlídková místa Zákoutí (5 km), po červené dojít do Svahové (4 km) a po žluté do Boleboře (2,5 km).
Zdatnější turisté mohou udělat delší okruh - po žluté a následně zelené se po cca 10 km dostanete k rozhledně Hláska nad Horou sv. Kateřiny. Zpátky se nechá jít po zelené, červené, zelené a neznačené – bude to cca 23 km s převýšení 700 metrů. To se nechá za den zvládnout. My jsme tam jeli autem, protože jsme pak pokračovali ještě dál.
Možností je zde však daleko víc. Tady vedou i cyklotrasy.
Poslední aktualizace: 11.11.2018
Boleboř – Helenčiny vodopády na mapě
Autor: jircak
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Boleboř – Helenčiny vodopády

Helenčiny vodopády
Helenčiny vodopády
Vodopád
Těžko přístupný vodopád na Lužci (Nivském potoce) ve výšce zhruba…
0.2km
více »
Za vodopádem do Krušných hor.
Za vodopádem do Krušných hor.
Tipy na výlet
Výlet na jeden z vodopádů v Krušných horách, do klidné a tiché rekreační…
0.3km
více »
Ze Svahové do Mezihoří v Krušných horách.
Ze Svahové do Mezihoří v Krušných horách.
Tipy na výlet
Cesta do Krušných hor se blížila ke svému závěru. Projeli jsme Ch…
0.7km
více »
Vyhlídka Kočka
Vyhlídka Kočka
Vyhlídka
V západním svahu Kočičího vrchu, u lesní silničky vedoucí z Pyšné na silnici ze Svahové do Rudolic v Horách je vysoký skalní útvar…
1.4km
více »
Turistická známka č. 1895 - Krušnohorské muzeum Lesná
Turistická známka č. 1895 - Krušnohorské muzeum Lesná
Turistická známka
Krušnohorské muzeum se nachází ve východní části Krušných hor, nedaleko měst Chomutova a Mostu. V muzeu je…
1.5km
více »
Okolo rybníků na rozhlednu
Okolo rybníků na rozhlednu
Tipy na výlet
Z Chomutova jsem se rozjel autobusem do Kalku, horské osady v blízkosti…
1.8km
více »
Menhir Orasín
Menhir Orasín
Kámen
Ve svahu Strážného vrchu nad obcí Orasín stojí v lese u studánky menhir. Menhir ležel dlouho v korytě potůčku. V roce 2003 ho studenti z UJEP z Ústí nad Labem vyhrabali a…
2.2km
více »
Zaniklý hrad Nový Žeberk.
Soutěž 2 body
www.turistikaprozivot.cz
Zaniklý hrad Nový Žeberk.
Zřícenina
Hrad Starý Žeberk byl nejvýše položeným hradem v Krušných horách. Sloužil…
2.5km
více »
Telšské údolí.
Telšské údolí.
Trasy
Pod Orasínem vtéká říčka Bílina do Telšského údolí, které svírají po obou stranách prudké svahy okolních kopců. V pravém svahu na Brandsteinu stojí myslivna Telš.    Je to…
2.6km
více »
Pamětní deska Loise Zimmermanna.
Pamětní deska Loise Zimmermanna.
Drobné památky
Pamětní deska na domě č.p. 18 v Orasíně připomíná významného rodáka Loise Zimmermanna, který zde prožil celý svůj život. Loise Zimme…
2.8km
více »
Malý Háj
Malý Háj
Osada
Osada ležící na vysoko položené náhorní plošině, dnes převážně…
2.9km
více »
Rudolický rybník
Rudolický rybník
Rybník
Další z rybníků náhorní plošiny Krušných hor, který napájí voda z rašeliniště. V blízkosti Rudolic v Horách jsou tři rybníky /Rudolický, Kachní, V…
3.2km
více »
Medvědí skála
Medvědí skála
Hora
Medvědí skála je druhá nejvyšší hora Mostecka a nejvyšší vrchol Rudolické…
4.1km
více »
Podširákový přechod druhé části Krušných hor
Podširákový přechod druhé části Krušných hor
Cestopisy
1.den. Nová Ves v Horách-Lesná Už v loňském cestopisu jsem měl v…
4.5km
více »
Volárenský rybník
Volárenský rybník
Rybník
Náhorní Volárenská plošina Krušných hor je bohatá na rašeliniště…
4.7km
více »
Skalní okno
Skalní okno
Skalní útvar
Unikátní skalní útvar se nachází ve svahu hory Jedlová /853 m/. Rulová skalní brána /okno/ má výšku 5 metrů a dosahuje šířky 2 metry. Dostaneme se k…
4.8km
více »
Jelení pomník
Jelení pomník
Pomník
Málo známý pomníček stojí ve svahu Šramnického potoka 1,9 km severozápadně od Zámku Jezeří a 1 km východně od Červené Jámy. Je mezi…
5.2km
více »
Rozhledna Růžový vrch
Rozhledna Růžový vrch
Tipy na výlet
Na českém území jsou Krušné Hory horami skutečně krušnými, zejména budeme-li hovořit o jejich střední a východní části. Vystupují…
5.4km
více »
Rozhledna na Růžovém vrchu
Rozhledna na Růžovém vrchu
Rozhledna
Růžový vrch se nachází na východním okraji horní části městečka Hora svaté Kateřiny. Již v roce 1902 zde byla postavena rozhledna s…
5.4km
více »
Vodní nádrž Jirkov
Vodní nádrž Jirkov
Přehrada
Údolní vodní nádrž s kamenitou hrází vybudovanou v roce 1966 na ř…
5.5km
více »
zavřít reklamu