Loading...

Bystré aneb odkud pocházejí Všichni dobří rodáci

Tipy na výlet Romantika Za kulturou

Kam a jak jedeme?

Příjemné, téměř dvoutisícové, městečko v Pardubickém kraji se může pochlubit – mimo jiné - tím, že jeho historické jádro je od roku 1990 městskou památkovou zónou. První písemná zmínka o něm pochází z roku 1200, ale je téměř jisté, že původní osada zde stávala již v 11. století. Bystré pak bylo - v období vlády Karla IV. - povýšeno na město. Mezi nejvýznamnější majitele města se řadí purkrabí Karla IV. Michálek z Vlašimě, Boskovicové, Kolowratové, Martinicové, Hohenembsové a císař František Josef. Město je krásné nejen svou historií a památkami, ale i polohou. Nachází se totiž jihovýchodně od Poličky a je soušástí Hornosvratecké vrchoviny. Nadmořská výška okolo 600 metrů a krásné panorama chrámových věží dokáží své. A zajímavá je jistě také informace, že právě zde byl natáčen slavný film režiséra Vojtěcha Jasného Všichni dobří rodáci i jeho porevoluční volné pokračování Návrat ztraceného ráje.

Za čím jedeme?

Procházku městečkem zahájíme u místního zámku. Nachází se nad Bysterským potokem - a u zámeckého rybníka - a je nejdále od centra města. Jedná se o renesanční stavbu Jana Bezdružického z Kolowratů, postavenou v letech 1586 až 1590 na místě lovecké tvrze Beneše Mikošínského z roku 1097. Rozšířen pak byl v letech 1654 až 1655 a ještě v 18. století byly upraveny jeho interiéry a kaple, ale jeho základní podoba je stále původní. Zámek s renesančními sgrafity a portály v roce 1978, kdy zde byl ústav pro mentálně postižené mladistvé, dvakrát vyhořel. To byla asi největší katastrofa v jeho dějinách kromě švédského vyrabování v letech 1645 a 1651. Poté byl zrekonstruován do současné podoby, přičemž zámecký park pochází z let 1850 až 1852 a veřejnosti byl zpřístupněn po celkové obnově v letech 1973 až 1974.

Zámek v Bystrém – jehož historie nám vlastně vypráví o historii městečka - je trojkřídlá jednopatrová budova s charakteristickými renesančními znaky jako jsou sdružená okna, portály, sgrafitová rustika a arkády do dvora. Mezi jeho vlastníky se později zařadili i Švihovští a již za jejich vlády mělo Bystré svůj vlastní panský pivovar, jehož výrobky museli místní povinně nakupovat, což vedlo k rebeliím, zakončeným 30-letou válkou (zjednodušený další důkaz pro tvrzení, že za všechno zlo světa mohou ženy a alkohol). Po válce přebírají zámek Martinicové, kteří těží – mimo jiné – z práva pořádat celkem vysoké množství pravidelných trhů a prodloužené roboty. V této době je zde – díky nálezu železné rudy - postavena vysoká pec i kovací hamr a vzniká slévárna. Od roku 1677 je majitelkou panství Anna Kateřina z Martinic, rozená z Bukůvky, oblíbená šlechtična, za níž poddaní „na panské útraty stravováni a v zámeckém dvoře při hudbě až pozdě do noci častováni byli“.

V roce 1707 získali panství v Bystrém Liechtensteinové a vzápětí rod hrabat z Hohenembsu a v kraji tak zavládla němčina. Tento rod v Bystrém postavil nový monumentální kostel, provedl barokní úpravy zámku, včetně bohaté štukové výzdoby a zřízení nové kaple, a založil lázně Balda. Rod vymírá roku 1828 a zámek přebírá administrátor František Beck, který nechal zbourat průčelní věž zámku. Roku 1848 získala zbídačené panství Ernestina, svobodná paní z Langetu, která nákladně doplnila zámecký mobiliář, zřídila u zámku rozlehlý anglický park se vzácnými dřevinami a - v letech 1853 až 1854 - nechala vymalovat všechny zámecké pokoje a chodby mnichovským malířem Eduardem Schwaisserem. Mezi zámecké hosty v té době patřili například básník Jan Neruda nebo malíř Josef Mánes. A poté se již majitelem zámku i celého panství stávají Habsburkové, tedy přímo Jeho Veličenstvo císař a král František Josef I., což platí až do rok 1918. Zajímavé je, že císař a jeho choť Alžběta se při soukromých cestách do ciziny podepisují jako hrabě a hraběnka Hohenembsové. Po vzniku samostatného československého státu v roce 1918 jsou již osudy zámku převážně smutné. Nejprve zde vzniká státní velkostatek a po roce 1945 sloužil objekt postupně jako sklad, internátní škola a sociální ústav. I v současnosti se v této veřejnosti nepřístupné kulturní památce nachází Ústav sociální péče. A přesto všechno je dnes zámek – nebo alespoň jeho exteriéry – opět budovou krásnou a přitažlivou.

Foto: markyz63

Při příchodu do centra městečka upoutá určitě nejdříve monumentální dvojvěžový barokní chrám sv. Jana Křtitele a Panny Marie Karmelské, který je považován za nejstarší poutní místo Panny Marie Karmelské v České republice. Zdejší dominanta stojící na místě původního gotického chrámu, jehož základy sahaly zřejmě až někam do 12. století. Jeho nejvýznamnější přestavba proběhla v období baroka, konkrétně v letech 1722 až 1726. V této době byl v podstatě postaven kostel zcela nový. Drobné úpravy zde proběhly ještě v letech 1816 až 1817, 1863 a 1985 až 1986. Kostel Jana Křtitele a Panny Marie Karmelské je jednolodní stavbou se čtyřhranným presbytářem. Západní průčelí je dvouvěžové a je částečným pozůstatkem původní gotické stavby. Mobiliář chrámu je již zcela barokní a najdeme zde například obrazy s příběhy ze života Ježíše Krista, obrazy apoštolů i křížovou cestu. Monumentální hlavní oltář zdobí obraz sv. Jana Křtitele a sochy jeho rodičů, tedy sv. Alžběty a sv. Zachariáše. Ve věžích se nacházejí tři zvony; Matěj pochází z roku 1520, dva zbývající byly doplněny v roce 1926.

Naproti průčelí kostela stojí barokní fara. Jedná se o jednopatrovou obdélnou budovu, postavenou v letech 1690 až 1692 z prostředků hraběnky Kateřiny z Martinic a Bukůvky. Pískovcový zdvojený korunovaný alianční znak pánů z Martinic a Bukůvky také najdeme – spolu s akantovým rámem a letopočtem 1692 – na průčelí budovy.

Další výraznou stavbou Bystrého je budova místní radnice, ve které dnes sídlí Městský úřad. Stojí na místě prvotní stavby z roku 1560 a byla postavena v letech 1716 až 1719 na popud Jakuba Hanibala z Hohenemsu. Jednalo se o zděnou barokní budovu se sedlovou střechou a cibulovitou věží s hodinovým strojem. Součástí radnice byla také obecní šatlava. Radnice byla upravena v roce 1844, aby byla - o 55 let později – vážně poškozena požárem. Další opravy však byly provedeny až v minulém století a zatím poslední rekonstrukce proběhla v letech 2002 až 2004. Radnice je jednoduchá jednopatrová volně stojící budova s fasádami členěnými toskánskými pilastry a s kamenným hlavním portálem. Část jejích místnosti je ještě sklenuta křížovými hřebínkovými klenbami. A právě budova radnice, budova kostela a cesta mezi nimi byly významnými herci obou Jasného filmů.

Při procházce městem musí každého zaujmout také barokní sochy, které nesmazatelně podtrhují jeho historickou atmosféru. Nejkrásnější z nich je – před kostelem stojící - Pacákova Sedmibolestná Panna Marie. Pochází z roku 1725 a původně nestála před kostelem, ale na místě dnešního obchodního domu. Dvoumetrová pískovcová socha zachycuje Pannu Marii se sepjatýma rukama, plechovým mečem, zabodnutým do prsou, a bohatou drapérií oděvu. Zrcadlově proti ní je umístěna Kondrichova socha sv. Šebestiána z roku 1714, která byla údajně pořízena jako poděkování za odvrácení morové nákazy od města. Původně stála ve výklenku při silnici u Svojanova. Jedná se o pískovcocou sochu v životní velikosti, představující světce jako svalnatého mladého muže v bederní roušce, přivázaného ke stromu.

radnice
radnice  •  Foto: markyz63

Za pozornost stojí i socha sv. Prokopa, nacházející se nedaleko náměstí u cesty do Hamrů. Socha v podživotní velikosti z roku 1714 zobrazuje světce v biskupském rouchu a s mitrou. U nohou mu leží zkrocený ďábel. Na křižovatce za moderním mostem se nachází dvojice soch nejoblíbenějších českých světců, tedy sv. Václava (1888) a sv. Jana Nepomuckého. Ten pochází z roku 1713 a byl vytvořen v dílně J. Kondricha. Na budově bývalé církevní školy pak najdeme barokní oválný pískovcový reliéf Panny Marie, pocházející z místní kostnice, která zde stávala až do roku 1828. Z novodobých děl může návštěvník města obdivovat dřevěné plastiky, pocházející z každoročních červencových řezbářských sympozií, pořádaných v rámci projektu Kultura evropského venkova. Park uprostřed města zdobí Svatoplukovy pruty a Okno do Evropy, v radnici je umístěna plastika Ryba, v zámeckém parku stojí například Metamorfóza, Slunce v dlaních nebo Spoutaný Kristus.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Městečko Bystré nabízí několik možností stravování i ubytování. Asi nejznámější jsou podniky, které se nacházejí v centru města, tedy hotely Bystré a Vomočil nebo restaurace Panský dům a U Gracie. V jednom z uvedených hotelů jsme se najedli i my.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Bystré i jeho okolí působí velmi příjemným dojmem a zdejší toulání bylo záležitostí veskrze příjemnou. Snad jediná věc, která nás mrzela, byl fakt, že zdejší poutní kostel nebyl otevřen ani po mříž.

Ostatní informace

Žádnou placenou atrakci jsme zde neabsolvovali, takže veškeré nutné náklady tvořily nákup nafty do kamarádova Citroenu a útrata v hotelové restauraci. A komu neučarují památky a atmosféra tohoto městečka ani krásy okolní přírody (nebo bude mít pocit, že toho prostě bylo ještě málo), ten se může vydat na průzkumnou cestu do nedalekého okolí. Bez uzardění lze doporučit určitě minimálně Poličku, Svojanov, Jimramov a Dalečín.

Poslední aktualizace: 10.1.2014
Bystré aneb odkud pocházejí Všichni dobří rodáci na mapě
Autor: markyz63
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Bystré aneb odkud pocházejí Všichni dobří rodáci

Bystré - socha Panny Marie Bolestné
Bystré - socha Panny Marie Bolestné
Socha
Na náměstí před vchodem do kostela v Městečku Bystré u Poličky stojí pozoruhodná barokní skulptura, představující Pannu Marii…
0.2km
více »
Bystré
Bystré
Městečko
Bystré leží na pomyslné hranici mezi Čechy a Moravou pod východními vrcholky Hornosvratecké vrch…
0.3km
více »
Turistická známka č. 1265 - Bystré
Turistická známka č. 1265 - Bystré
Turistická známka
Město Bystré leží v okrese Svitavy, jihovýchodně od Poličky na Hornosvratecké vrchovině v nadmořské výšce kolem…
0.3km
více »
Bystré
Bystré
Zámek
Renesanční zámek je zajímavou památkou městečka Bystré na Svitavsku v Pardu…
0.4km
více »
Bystré (okr. SY) - socha bolestné Panny Marie
Bystré (okr. SY) - socha bolestné Panny Marie
Socha
Jednou z mnoha zajímavých historických památek východočeského Městečka Bystré…
0.4km
více »
Hartmanice - kapale sv. Jana Nepomuckého
Hartmanice - kapale sv. Jana Nepomuckého
Kaple
Nachází se nad obcí a je dominantou zdejší KRAJINY. Původně v těchto místech stávala stará kaplička zasvěcená Andělům strážným. V roce 180…
1.3km
více »
Hartmanice (SY)
Hartmanice (SY)
Vesnice
Název obce pochází ze základu hart-mann, hart - trvrdý, drsný kr…
1.8km
více »
Turistické rozcestí Nyklovice
Turistické rozcestí Nyklovice
Rozcestí
Nachází se na hlavní silnici u autobusové zastávky a naproti host…
2.8km
více »
Z Nyklovic na hrad Svojanov a do Bystrého
Z Nyklovic na hrad Svojanov a do Bystrého
Trasa
Na Hrad Svojanov je příjemná a docela krátká cesta z obce Nyklovice, která…
2.9km
více »
Koňáskova skála
Koňáskova skála
Skalní útvar
Koňáskova skála je druhý nejvyšší bod Svratecké hornatiny o nadmořské…
3.8km
více »
Svojanov
Svojanov
Hrad
Hrad Svojanov stojí na ostrohu nad stejnojmenným městečkem v údol…
4.5km
více »
Rozhledna Horní les.
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Rozhledna Horní les.
Rozhledna
Na kole jsme od Vírské přehrady po cyklostezce č. 5218 vyjeli až pod rozhlednu. Když jsme vystoupali po kruhovém schodišti na ochoz, ocitli jsme se nejen 38 metrů nad zemí, ale…
4.5km
více »
Rozhledna Horní les
Rozhledna Horní les
Tipy na výlet
Udělala jsem si výlet Na rozhlednu Horní les, která se nachází u obce Nyklovice. Dostaneme se k ní po modré turistické značce z…
5km
více »
Rovečné
Rovečné
Vesnice
První písemné zprávy o obci jsou z roku 1335, kdy patřila člence …
6.2km
více »
Vírská přehrada
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Vírská přehrada
Přehrada
Vírskou přehradu jsem navštívila několikrát. Letošní návštěva byla…
7.9km
více »
Karasín
Karasín
Rozhledna
Rozhledna a skiareál Karasín Rozhledna je postavena na hřbetu kopce Zadní…
9.3km
více »
Polička
Polička
Městečko
Polička leží ve Východních Čechách, jihozápadním směrem od města Svitavy.…
10.9km
více »
Zubštejn
Zubštejn
Zřícenina
Zřícenina hradu Zubštejn stojí na výrazném kopci (688 m) nad vsí Pivonice v kraji Vysočina. Zubštejn byl zřejmě nejstarším pernštejnským hradem v…
11.2km
více »
Pernštejn
Soutěž 10 bodů
www.turistikaprozivot.cz
Pernštejn
Hrad
Hrad Pernštejn je druhým nejmohutnějším hradem u nás. Hrad stojí nad městečkem Nedvědicí v Jihomoravském kraji a je jedním z našich…
20km
více »
zavřít reklamu