Klostermanova rozhledna na Javorníku
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Vycházka - půldenní • Do přírody • Na hory
Kam a jak jedeme?
Klostermanova rozhledna se sice nenachází v turisticky nejatraktivnější části Šumavy, nicméně pro její pozoruhodnost ji určitě doporučujeme navštívit každému, kdo zavítá do oblasti kolem Kašperských hor. Je to s podivem, ale v době protektorátu Čechy a Morava byl právě Javorník naší nejvyšší horou.
Za čím jedeme?
Na rozhlednu vyrazíme z vesničky Javorník. Zaparkovat můžeme buď na hlídaném parkovišti v centru obce, mnoho lidí ovšem parkuje při vjezdu do obce směrem od Nezdic. Tuto variantu jsme zvolili i my. Z obce jsme vyšli po modré turistické značce, kde nás hned na počátku výletu zaujala socha velkého milovníka Šumavy Karla Klostermana. S jeho citáty se setkáme v mnoha jejích částech, zde se ovšem můžeme seznámit rovněž s jeho podobou…J Následuje mírný výstup okolo místní sjezdovky, kde nás zhruba po 700 metrech zaujme Kaple sv. Antonína, o které se více dočtete např. zde. Od kapličky stoupáme okolo další sjezdovky. Ačkoliv to zní možná divně, celkově můžeme stoupání označit stupněm velmi mírným. Po celkově zhruba 1 500 metrech dorazíme k rozhledně.
Na rozhlednu nás dovede celkem 197 schodů, které nám umožní z 30 metrové výšky zhlédnout většinu významnějších kopců Šumavy. Pohlédnout můžeme rovněž do českého vnitrozemí.
Původní rozhledna z roku 1958 byla přitom zhruba poloviční, kam sahala lze snadno odhadnout dle tvaru rozhledny. K nástavbě rozhledny došlo v roce 2003, příčinou byl zejména lesní porost, který přerostl původní rozhlednu.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Při výletu jsme nevyužili žádných ubytovacích ani stravovacích služeb.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Z rozhledny se každému nabízí nádherný výhled do okolí a to nejen na Šumavu, ale i směrem do vnitrozemí.
Ostatní informace
Vstupné na rozhlednu činí 30 Kč pro dospělého, 20 Kč pro studenty a 10 Kč pro důchodce a děti od 6 do 15 let. Rozhledna je otevřena za pěkného počasí od 9 do 18 hodin.